fbpx
czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaTransportIntercity idzie na największe zakupy w swojej historii

Intercity idzie na największe zakupy w swojej historii

Spółka PKP Intercity ogłosiła przetarg, w ramach którego zamierza kupić kilkaset nowych wagonów.

Prezes spółki PKP Intercity Marek Chraniuk oznajmił, że przedsiębiorstwo chce kupić co najmniej 300 wagonów. Nie jest jednak wykluczone, że będzie ich finalnie jeszcze o 150 więcej. Oznacza to największą w historii spółki liczbę nowego taboru, który pojawi się na jej stanie.

Do tej pory Intercity zainwestowało 7 mld złotych w nowoczesne wagony. Zgodnie z aktualnymi planami na podobne cele w ciągu najbliższych 8 lat zostanie przeznaczone kolejne 27 mld.

Nowe wagony będą zarówno z wydzielonymi przedziałami, jak i bez nich. Mają być dostosowane do potrzeb różnych grup społecznych, m.in. dla rodzin z dziećmi i osób niepełnosprawnych. Zamówienia dotyczyć będą też wagonów restauracyjnych czy do przewozu rowerów. Wagony zostaną wyposażone w liczne gniazda elektryczne, WiFi, systemy indywidualnego oświetlenia czy porty USB.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zwraca uwagę, że ostatnie lata to czas gwałtownego rozwoju i modernizacji kolei, m.in. powstało 100 nowych stacji kolejowych – często w mniejszych miejscowościach.

W pierwszej połowie obecnego roku pasażerowie Intercity wykonali 32 miliony kursów. Oznacza to wzrost o 90 procent względem analogicznego okresu roku ubiegłego.

PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ryanair sprzeciwia się marnowaniu pieniędzy podatników

Sąd w Luksemburgu poparł sprzeciw irlandzkiej linii lotniczej Ryanair wobec pomocy włoskiego państwa, zatwierdzonej przez Unię Europejską, dla linii lotniczych dotkniętych pandemią COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska pomyliła się o rząd wielkości

Nowe regulacje Unii Europejskiej wywołają znacznie większy wzrost kosztów produkcji samochodów osobowych i ciężarowych niż pokazały początkowe szacunki Komisji Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Elektryki są i będą drogie oraz nieekologiczne

Represjonowanie właścicieli aut spalinowych, a z drugiej strony subwencje i agresywny marketing aut elektrycznych zdewastują rynek motoryzacyjny. Coś, co jest wmuszane, a przy tym objęte ogromną kuratelą państwa, niczym sensownym nie zaowocuje.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA