fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaTransportIntercity idzie na największe zakupy w swojej historii

Intercity idzie na największe zakupy w swojej historii

Spółka PKP Intercity ogłosiła przetarg, w ramach którego zamierza kupić kilkaset nowych wagonów.

Prezes spółki PKP Intercity Marek Chraniuk oznajmił, że przedsiębiorstwo chce kupić co najmniej 300 wagonów. Nie jest jednak wykluczone, że będzie ich finalnie jeszcze o 150 więcej. Oznacza to największą w historii spółki liczbę nowego taboru, który pojawi się na jej stanie.

Do tej pory Intercity zainwestowało 7 mld złotych w nowoczesne wagony. Zgodnie z aktualnymi planami na podobne cele w ciągu najbliższych 8 lat zostanie przeznaczone kolejne 27 mld.

Nowe wagony będą zarówno z wydzielonymi przedziałami, jak i bez nich. Mają być dostosowane do potrzeb różnych grup społecznych, m.in. dla rodzin z dziećmi i osób niepełnosprawnych. Zamówienia dotyczyć będą też wagonów restauracyjnych czy do przewozu rowerów. Wagony zostaną wyposażone w liczne gniazda elektryczne, WiFi, systemy indywidualnego oświetlenia czy porty USB.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zwraca uwagę, że ostatnie lata to czas gwałtownego rozwoju i modernizacji kolei, m.in. powstało 100 nowych stacji kolejowych – często w mniejszych miejscowościach.

W pierwszej połowie obecnego roku pasażerowie Intercity wykonali 32 miliony kursów. Oznacza to wzrost o 90 procent względem analogicznego okresu roku ubiegłego.

PAP

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

Chińczycy wybudują tunel pod… Zatoką Fińską?

Chińskie firmy są faworytami w wyścigu o realizację projektu budowy tunelu pod Zatoką Fińską, który ma połączyć stolice Finlandii i Estonii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje godzina pracy w Unii Europejskiej?

Eurostat opublikował dane na temat godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach należących do Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA