Spółka PKP Intercity ogłosiła przetarg, w ramach którego zamierza kupić kilkaset nowych wagonów.

Prezes spółki PKP Intercity Marek Chraniuk oznajmił, że przedsiębiorstwo chce kupić co najmniej 300 wagonów. Nie jest jednak wykluczone, że będzie ich finalnie jeszcze o 150 więcej. Oznacza to największą w historii spółki liczbę nowego taboru, który pojawi się na jej stanie.

Do tej pory Intercity zainwestowało 7 mld złotych w nowoczesne wagony. Zgodnie z aktualnymi planami na podobne cele w ciągu najbliższych 8 lat zostanie przeznaczone kolejne 27 mld.

Nowe wagony będą zarówno z wydzielonymi przedziałami, jak i bez nich. Mają być dostosowane do potrzeb różnych grup społecznych, m.in. dla rodzin z dziećmi i osób niepełnosprawnych. Zamówienia dotyczyć będą też wagonów restauracyjnych czy do przewozu rowerów. Wagony zostaną wyposażone w liczne gniazda elektryczne, WiFi, systemy indywidualnego oświetlenia czy porty USB.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zwraca uwagę, że ostatnie lata to czas gwałtownego rozwoju i modernizacji kolei, m.in. powstało 100 nowych stacji kolejowych – często w mniejszych miejscowościach.

W pierwszej połowie obecnego roku pasażerowie Intercity wykonali 32 miliony kursów. Oznacza to wzrost o 90 procent względem analogicznego okresu roku ubiegłego.

PAP

Poprzedni artykułUSA, Wielka Brytania i Unia Europejska są zgodne: trzeba podnosić stopy procentowe
Następny artykułCo trzeci Ukrainiec nie ma pracy