fbpx
sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaInnowacjeInternet już nigdy nie będzie taki sam. Sztuczna inteligencja zawładnie siecią

Internet już nigdy nie będzie taki sam. Sztuczna inteligencja zawładnie siecią

Właściciele największych wyszukiwarek internetowych zapowiadają wdrożenie w swoje systemy coraz szerszych mechanizmów sztucznej inteligencji.

Istotą trwającej już rewolucji będzie zmiana zasad korzystania z wyszukiwarek. Obecnie po wpisaniu danej frazy użytkownicy otrzymują listę wyników stron internetowych, które według algorytmu danego narzędzia są najbardziej odpowiednie dla wpisanego zapytania.

Implementacja systemu AI doprowadzi do sytuacji, w której wynikiem wyszukiwania będzie konkretna odpowiedź.

Rewolucję w tym zakresie rozpoczęło udostępnienie serwisu ChatGPT pod koniec ubiegłego roku. Teraz internetowi giganci zapowiadają wykorzystanie tego lub podobnych narzędzi w swoich usługach.

Liderem wyścigu wydaje się być należący do Microsoftu Bing. Serwis zaprezentował już możliwości swojej wyszukiwarki, która niebawem zostanie udostępniona szerszej grupie użytkowników. Google również przygotowuje podobne narzędzie nazwane Bard. A chińskie Baidu zapowiada, że system ERNIE wykorzystujący sztuczną inteligencję ujrzy światło dzienne już w marcu.

Powyższe technologie mają rozszerzać możliwości oferowane obecnie przez ChatGPT. Chodzi tu głównie o większą wiarygodność udzielanych odpowiedzi oraz przytaczanie źródeł, na podstawie których zostały one udzielone.

nature.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA