fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaInwestycjeInwestycja Intela w Polsce na razie nie ruszy

Inwestycja Intela w Polsce na razie nie ruszy

Amerykański gigant technologiczny Intel nie rozpocznie jeszcze budowy fabryki pod Wrocławiem, bo rząd Donalda Tuska chce renegocjować z nim umowę dotyczącą tej inwestycji.

Polski rząd nie wysłał do Komisji Europejskiej wniosku o zgodę na udzielenie amerykańskiemu Intelowi pomocy publicznej – poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”. To oznacza, że na razie budowa fabryki Intela pod Wrocławiem na pewno nie ruszy.

Przedsięwzięcie Intela w gminie Miękinia pod Wrocławiem to największa inwestycja bezpośrednia w historii Polski, a jej wartość ma wynieść aż 20 mld złotych. Żeby projekt ruszył na dobre, Polska na budowę tej fabryki półprzewodników miała przekazać aż 6 mld złotych. W tym celu Warszawa musiała jednak otrzymać zgodę od Komisji Europejskiej, a żeby to się stało wniosek należało wysłać do końca grudnia 2023 roku.

„Dziennik Gazeta Prawna” dowiedział się, że notyfikacja nie została wysłana do Brukseli, bo rząd Donalda Tuska chce renegocjować warunki umowy zawartej z Intelem. Celem jest uzyskanie od Intela deklaracji większych inwestycji w polską naukę. Natomiast 6 lutego minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz zapytany o renegocjację umowy powiedział tylko, że „zmiana rządu w Polsce zmieniła proces inwestycyjny na lepsze”, a wyrazem tego ma być „przywracanie praworządności, tworzenie lepszych warunków, nawiązywanie kontaktów na nowo”.

Politechnika Wrocławska współpracuje z Intelem

Pod koniec stycznia 2024 roku Politechnika Wrocławska poinformowała o podpisaniu umowy o współpracy z Intelem, która zakłada m.in. wspólne prowadzenie projektów badawczo-rozwojowych, opracowanie i adaptację programu kształcenia, aby przybliżyć go do realnych potrzeb przemysłu, a także prowadzenie wykładów przez specjalistów z firmy Intel.

W planach mamy m.in. budowę dużego, interdyscyplinarnego ośrodka badawczego specjalizującego się w mikro- i nanosystemach. Będzie on wyposażony w unikalną aparaturę, co pozwoli na prowadzenie użytecznych badań w tym zakresie i na przygotowanie naszej kadry do współpracy z firmą Intel

– powiedział prof. Arkadiusz Wójs.

W Zakładzie Integracji i Testowania Półprzewodników Intela zatrudnienie znajdzie ponad 2 tys. osób, z czego ok. 30 proc. kadry stanowić będą inżynierowie, a pozostałe 70 proc. technicy.

Źródło: DGP, PWr
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Chińczycy piszą list ws. Izery. Chcą przekonać rząd do kontynuacji inwestycji

Chińczycy bronią inwestycji w fabrykę Izery w Jaworznie i próbują przekonać polski rząd do jej kontynuowania. W dokumencie, do którego dotarł Business Insider Polska wskazują, że od realizacji projektu zależą ogromne inwestycje motoryzacyjne.
3 MIN CZYTANIA

Rząd nie planuje zmian w PPK

Ministerstwo Finansów nie chce żadnych zmian w Pracowniczych Planach Kapitałowych. W planach jest współpraca z branżą funduszy inwestycyjnych.
2 MIN CZYTANIA

Co Polacy myślą o inwestycjach strategicznych?

Budowa elektrowni atomowych to przedsięwzięcie, które zdaniem Polaków powinno być priorytetem dla rządu Koalicji Obywatelskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile będzie kosztowało obniżenie VAT dla branży beauty?

Ponad 2 miliardy złotych w ciągu dziesięciu lat będzie kosztowało budżet państwa obniżenie stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Producenci cydru chcą zerowej akcyzy

Polska branża winiarska apeluje do rządu o obniżenie akcyzy na produkcję cydru, co m.in. poprawiłoby sytuację sadowników i pozwoliło obronić polski rynek jabłek.
2 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA