fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumInwestycje w morskie farmy wiatrowe zwiększą bezpieczeństwo Polaków

Inwestycje w morskie farmy wiatrowe zwiększą bezpieczeństwo Polaków

PKN ORLEN ogłosił, że kanadyjska firma Northland Power Inc. zostanie jego partnerem branżowym przy realizacji projektu morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. Współpraca zakłada przygotowanie, budowę i eksploatację farmy o mocy do 1,2 GW. Rozpoczęcie budowy inwestycji planowane jest na rok 2023, a oddanie jej do użytku trzy lata później.

– Polski sektor paliwowy i energetyczny, w dużej mierze kontrolowany przez państwo, już jakiś czas temu zdecydował, że idzie w zieloną energię. I konsekwentnie tę strategię realizuje, wykazując się przy tym dużą kreatywnością i determinacją. To bardzo dobrze, bo tylko w ten sposób uda się w tym procesie przekuć nasze, polskie atuty w sukces – komentuje dr Dawid Piekarz, wiceprezes Instytutu Staszica.

Jednym z tych atutów jest Bałtyk i możliwość realizacji potężnych inwestycji na naszym morzu. Budowa morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku jest jednym z kluczowych projektów PKN ORLEN wpisującym się w strategię koncernu. Zakłada inwestycje w nisko- i zeroemisyjne źródła wytwarzania. Prace nad rozwojem morskiej energetyki wiatrowej ORLEN prowadzi poprzez spółkę Baltic Power, która posiada koncesję na budowę farm wiatrowych o maksymalnej łącznej mocy do 1,2 GW. Jej obszar, o łącznej powierzchni ok. 131 km2, zlokalizowany jest ok. 23 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Choczewa i Łeby.

Dlaczego warto stawiać na morskie farmy wiatrowe? Zarówno przedstawiciele koncernu, jak i eksperci są zgodni w tej kwestii. To dziedzina, przed którą stoją ogromne perspektywy i którą należy traktować jako koło zamachowe całej polskiej gospodarki. Bo w wielomiliardowych inwestycjach realizowanych w obszarze offshore swój udział mogą i będą miały również polskie firmy. Nie tylko te największe, ale także mniejsze, z sektora MŚP, które dołączając do łańcucha dostaw dla tej nowej gałęzi gospodarki zyskają szansę na dynamiczny rozwój. Postępująca transformacja energetyczna i związane z tym inwestycje w OZE to odpowiednia chwila, by całą polską gospodarkę pchnąć na tory innowacyjności i nowoczesności. Szczególnie istotne będzie to teraz, gdy gospodarka zacznie odbudowywać się po kryzysie spowodowanym pandemią COVID-19.

– Proszę pamiętać, że PKN ORLEN w ciągu najbliższej dekady zamierza przeznaczyć na inwestycje związane z transformacją energetyczną ponad 140 miliardów złotych. Dzięki temu będzie miał możliwość wygenerować bardzo pokaźny zysk zarówno dla siebie, jak i dla innych polskich podmiotów, bo pieniądze przeznaczone na zieloną energię zostaną wydane na nowe technologie, na badania i rozwój, na innowacyjność – argumentuje dr Marian Szołucha, ekspert Instytutu Prawa Gospodarczego.

– Europejski Zielony Ład i związana z nim transformacja energetyczna stymuluje innowacyjność i prowadzi nas do nowych technologii. Polacy to bardzo kreatywny naród i już widać, że dadzą sobie w tym aspekcie radę. Dotyczy to zarówno największych spółek z udziałem Skarbu Państwa, jak i prywatnych firm z sektora MŚP – dodaje prof. Andrzej Jasiński z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Fot. PKN ORLEN

Przedstawiciele PKN ORLEN zaznaczają, że wybór Northland Power Inc. jako partnera do realizacji morskiej farmy wiatrowej jest kamieniem milowym pionierskiego w skali regionu procesu inwestycyjnego, który pozwoli szybko i efektywnie zrealizować kolejne etapy inwestycji. Przedmiotem partnerstwa ma być wspólna realizacja projektu morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Współpraca obejmuje przygotowanie, budowę i eksploatację farmy o maksymalnej łącznej mocy do 1,2 GW, która według założeń inwestycyjnych zostanie objęta 25-letnim systemem wsparcia. Przystępując do projektu kanadyjska grupa obejmie docelowo 49 proc. udziałów w inwestycji, w wyniku serii podwyższeń kapitału spółki Baltic Power. Umowa ma obowiązywać przez 35 lat, a po tym okresie przekształci się w umowę na czas nieokreślony.

Czym może się pochwalić firma Northland Power Inc.? To przedsiębiorstwo zaliczane do grona 10 największych na świecie działających w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. Jest deweloperem, właścicielem i operatorem morskich elektrowni wiatrowych działających w Europie, a także projektów realizowanych obecnie w Azji. Bezpośrednim wspólnikiem Baltic Power po zawiązaniu umowy joint venture będzie spółka NP Baltic Wind B.V. z siedzibą w Holandii, która pozostaje w 100 proc. pośrednio zależna od notowanej na giełdzie w Toronto spółki Northland Power Inc. (NPI). NP Baltic Wind B.V. jest spółką celową zawiązaną przez Northland Power Inc. dla potrzeb realizacji projektu wspólnie z PKN ORLEN.

– Czy stać nas na tego typu inwestycje? Czy stać nas w ogóle na transformację energetyczną? Odpowiem tak: nie stać nas na to, by tej transformacji nie przeprowadzić – mówi nam Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych i pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego. – Nasze największe spółki, zwane nie bez przyczyny czempionami, zamierzają odnaleźć się w nowej rzeczywistości, która związana jest z Europejskim Zielonym Ładem. I my musimy im w tym pomóc i je w tym wspierać. Bo jeśli to nie polskie spółki będą w naszym kraju inwestowały w zieloną energię, zrobią to podmioty z innych państw. Rynek nie znosi przecież próżni. Skoro więc nasze firmy inwestują w tak poważne projekty, jak budowa farm wiatrowych na Bałtyku, trzeba uznać, że doskonale wiedzą, w którym kierunku należy podążać – dodaje minister Soboń.

– Inwestycje w zieloną energię to dla polskich spółek, jeśli mądrze się w ten proces wpiszą, poważna szansa na rozwój i zyski. Ważne jest jednak coś jeszcze: to również okazja na poprawę standardu życia milionów Polaków, na poprawę ich szeroko pojętego bezpieczeństwa energetycznego, a także na podniesienie poziomu bezpieczeństwa całego naszego państwa w układzie geopolitycznym. Właśnie dzięki tego typu inwestycjom – podsumowuje dr Marian Szołucha z Instytutu Prawa Gospodarczego.

Więcej tutaj:
https://www.balticpower.pl/aktualnosci/northland-power-inc-zosta%C5%82-wybrany-partnerem-bran%C5%BCowym-projektu-baltic-power/

MATERIAŁ PRZYGOTOWANY WE WSPÓŁPRACY Z PKN ORLEN

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA