fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatIran ostrzega Izrael i grozi „działaniami wyprzedzającymi”

Iran ostrzega Izrael i grozi „działaniami wyprzedzającymi”

Iran ostrzegł o możliwych „wyprzedzających działaniach” przeciwko Izraelowi „w nadchodzących godzinach” – w czasie, gdy Izrael przygotowuje się do ofensywy lądowej w Strefie Gazy. Wspierana przez Iran libańska organizacja Hezbollah i Izrael od wielu dni wymieniają ogień na granicy libańsko-izraelskiej.

„Dla Hezbollahu istnieją wszystkie możliwe opcje i scenariusze… Naturalnie przywódcy ruchu oporu nie pozwolą reżimowi syjonistycznemu na podjęcie jakichkolwiek działań w Gazie, a kiedy poczuje się pewnie co do Gazy, przeniosą się do innych obszarów ruchu oporu w regionie” – powiedział irański minister spraw zagranicznych Hossein Amirabdollahian, nawiązując do swojego spotkania z przywódcą Hezbollahu Hassanem Nasrallahem. „Dlatego w nadchodzących godzinach można sobie wyobrazić różne środki zapobiegawcze” – dodał

Amirabdollahian powiedział także, że „przywódcy ruchu oporu” nie pozwolą Izraelowi „robić, co chce w Gazie”. „Jeśli dzisiaj nie będziemy bronić Gazy, jutro będziemy musieli bronić się przed tymi bombami [fosforowymi – red.] w szpitalu dziecięcym w naszym własnym kraju” – dodał odnosząc się do zarzutów wysuwanych przez organizacje praw człowieka, że ​​Izrael używał bomb fosforowych w czasie bombardowań Gazy. Izrael zaprzeczył tym zarzutom.

Iran poparł atak Hamasu na Izrael, ale zaprzeczył, by był w nie zamieszany.

Aljazeera.com, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wenezuelczycy poparli przejęcie sąsiedniego kraju

Mieszkańcy Wenezueli w referendum poparli propozycję, by należący do Gujany region Essequibo został zaanektowany przez władze w Caracas.
2 MIN CZYTANIA

KE przedłużyła zgodę na stosowanie glifosatu

Pod koniec listopada 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze, które przedłużyło zatwierdzenie potencjalnie rakotwórczej substancji glifosat o 10 lat.
2 MIN CZYTANIA

Amerykańsko-chińska odwilż. Na jak długo?

Przywódcy USA i Chin spotkali się w San Francisco, by rozmawiać o sytuacji międzynarodowej. Oba kraje borykają się z własnymi problemami w czasie, gdy w świecie przybywa punktów zapalnych. Dlatego dochodzi do chwilowego złagodzenia relacji amerykańsko-chińskich.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Amerykańsko-chińska odwilż. Na jak długo?

Przywódcy USA i Chin spotkali się w San Francisco, by rozmawiać o sytuacji międzynarodowej. Oba kraje borykają się z własnymi problemami w czasie, gdy w świecie przybywa punktów zapalnych. Dlatego dochodzi do chwilowego złagodzenia relacji amerykańsko-chińskich.
6 MIN CZYTANIA

Zmarł Henry Kissinger – ikona amerykańskiego realizmu

Były sekretarz stanu USA Henry Kissinger zmarł w wieku 100 lat w swoim domu w Connecticut. Był głównym amerykańskim dyplomatą i doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego za rządów Nixona i Forda. Realizował politykę odprężenia, która odmroziła stosunki ze Związkiem Radzieckim i Chinami.
2 MIN CZYTANIA

Singapur najdroższym miastem świata. W Azji ceny rosną wolniej

Singapur i Zurych to najdroższe miasta świata, za nimi są: Genewa, Nowy Jork i Hongkong – wynika z rankingu Economist Intelligence Unit (EIU). Agencja ostrzega, że światowy kryzys związany ze wzrostami kosztów życia jeszcze się nie skończył.
< 1 MIN CZYTANIA