Władze w Dublinie chcą nową „daniną” zachęcić posiadaczy niezamieszkanych nieruchomości do ich sprzedaży.

Zgodnie z danymi z ostatniego spisu powszechnego, w Irlandii jest 166 tysięcy mieszkań nie posiadających stałych lokatorów. Szczególnie duży może być tu udział wakacyjnych domów, do których mieszkańcy miast wyjeżdżają tylko kilka razy w roku. Jednocześnie liczba bezdomnych rośnie o 10 procent rocznie, a młodzi ludzie mają coraz większe problemy ze znalezieniem własnej nieruchomości.

Dlatego właściciele mieszkań, które pozostają puste przez okres dłuższy niż 30 dni w roku, zapłacą od nich trzykrotność regularnego podatku od nieruchomości.

Zyski z wyższych opłat mogą przynieść krajowemu budżetowi stosunkowo niewielkie kwoty, sięgające 1-4 mln euro rocznie. Zwolennicy nowych rozwiązań utrzymują jednak, że główną korzyścią z ich wprowadzenia będzie zwiększenie dostępności lokali na rynku, których będą się chcieli pozbyć właściciele uciekający przed podatkiem.

Dużym wyzwaniem dla irlandzkich władz i urzędników będzie sprawdzanie tego, kto ile czasu w roku spędza w danym miejscu i czy już przekroczył wyznaczony limit, czy jeszcze nie. Na razie nie są znane metody, którymi będzie realizowana weryfikacja.

independent.ie

Poprzedni artykułCzy pracodawcy powinni informować o wynagrodzeniu w ogłoszeniach o pracy? W Kalifornii już tak
Następny artykułUnia zgadza się na nadzwyczajny podatek dla firm energetycznych