fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaPodatkiIrlandia opodatkuje właścicieli pustych mieszkań

Irlandia opodatkuje właścicieli pustych mieszkań

Władze w Dublinie chcą nową „daniną” zachęcić posiadaczy niezamieszkanych nieruchomości do ich sprzedaży.

Zgodnie z danymi z ostatniego spisu powszechnego, w Irlandii jest 166 tysięcy mieszkań nie posiadających stałych lokatorów. Szczególnie duży może być tu udział wakacyjnych domów, do których mieszkańcy miast wyjeżdżają tylko kilka razy w roku. Jednocześnie liczba bezdomnych rośnie o 10 procent rocznie, a młodzi ludzie mają coraz większe problemy ze znalezieniem własnej nieruchomości.

Dlatego właściciele mieszkań, które pozostają puste przez okres dłuższy niż 30 dni w roku, zapłacą od nich trzykrotność regularnego podatku od nieruchomości.

Zyski z wyższych opłat mogą przynieść krajowemu budżetowi stosunkowo niewielkie kwoty, sięgające 1-4 mln euro rocznie. Zwolennicy nowych rozwiązań utrzymują jednak, że główną korzyścią z ich wprowadzenia będzie zwiększenie dostępności lokali na rynku, których będą się chcieli pozbyć właściciele uciekający przed podatkiem.

Dużym wyzwaniem dla irlandzkich władz i urzędników będzie sprawdzanie tego, kto ile czasu w roku spędza w danym miejscu i czy już przekroczył wyznaczony limit, czy jeszcze nie. Na razie nie są znane metody, którymi będzie realizowana weryfikacja.

independent.ie

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

NIK: system elektronicznej egzekucji długów nie zadziałał

W ocenie NIK wprowadzenie obowiązku przekazywania w formie elektronicznej tytułów wykonawczych nie przyczyniło się w pełni do uproszczenia i usprawnienia procedur egzekucji administracyjnej. Zamiast usprawnienia zrobił się bałagan.
3 MIN CZYTANIA

Resort finansów pracuje nad dużą nowelą Ordynacji podatkowej

Zmiany w Ordynacji podatkowej będą największe od lat – zapowiada Ministerstwo Finansów. Na razie propozycje zmian znamy jedynie z wypowiedzi przedstawicieli resortu. Samego projektu jeszcze nie opublikowano.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA