fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaTransportIslamska prowincja Chin zmieni się w strefę wolnego handlu

Islamska prowincja Chin zmieni się w strefę wolnego handlu

Władze chińskiego regionu Sinciang zapowiedziały utworzenie w nim strefy wolnego handlu, dzięki której prowincja stanie się kluczowym miejscem dla Inicjatywy Pasa i Szlaku.

W Sinciangu ma powstać dwudziesta druga strefa wolnego handlu w Chinach i pierwsza w tym regionie kraju.

Sinciang jest potężną prowincją położoną w północno-zachodniej części Chin. Prowadzą przez nią ważne szlaki handlowe, ponieważ graniczy aż z ośmioma państwami: Mongolią, Rosją, Kazachstanem, Kirgistanem, Tadżykistanem, Afganistanem, Pakistanem i Indiami. W Sinciang mieszka prawie 26 milionów ludzi, z tego ok. połowa to wyznawcy islamu. Niektóre firmy z tej prowincji są objęte sankcjami nałożonymi przez USA i Unię Europejską. Wprowadzono je w odpowiedzi na prześladowania przez chiński rząd przedstawicieli grupy etnicznej Ujgurów, czyli właśnie muzułmanów mieszkających w tym regionie. 

Strefa wolnego handlu zostanie zlokalizowana w miastach Urumczi, Kaszgaru i Khorgos. Jej funkcjonowanie ma pobudzić przemysł wytwórczy, który będzie produkował towary przeznaczone na eksport do Azji Środkowej i Południowej oraz do Europy. Dodatkowo rozwijana ma być infrastruktura oraz centra technologiczne, które pozwolą na usprawnienie przesyłu produktów i logistyczną obsługę wytwarzanych w prowincji dóbr. 

Zapowiedzi utworzenia strefy wolnego handlu w Sinciang mogą zostać urzeczywistnione w ciągu pięciu lat. Natomiast już przez pierwsze dziewięć miesięcy obecnego roku wartość eksportu z tego regionu wzrosła o prawie 50 proc. względem analogicznego okresu roku poprzedniego. Głównymi towarami wywożonymi za granicę były samochody elektryczne, baterie litowo-jonowe i panele słoneczne. 

scmp.com, english.www.gov.cn

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Kontrola zagranicznych przewoźników w Polsce wcześniej

Rząd chce przyspieszyć wejście w życie przepisów o obowiązku rejestracji w systemie SENT przewoźników zagranicznych wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe.
2 MIN CZYTANIA

Producenci usilnie wspierają spadającą sprzedaż elektryków

Po utracie ulg podatkowych producenci luksusowych pojazdów elektrycznych obniżają ich ceny, by wesprzeć spadającą sprzedaż.
2 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Włochy wyślą migrantów do… Albanii

Albański parlament zaakceptował porozumienie zakładające, że do kraju trafi rocznie kilkadziesiąt tysięcy migrantów, którzy pierwotnie chcieli dostać się do Włoch.
< 1 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA