fbpx
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaEnergetykaIstotne wsparcie na geotermię

Istotne wsparcie na geotermię

Jeszcze tylko do końca grudnia małe, średnie i duże firmy, a także samorządy lokalne, mogą składać wnioski o granty na realizację projektów z zakresu budowy systemów do produkcji energii na bazie źródeł tak zwanej geotermii głębokiej. Kwota dofinansowania inwestycji geotermalnych wynosi, na poszczególne projekty, od minimum 866 380 zł do maksimum 6 064 660 zł.

Celem Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu i realizowanego w jego ramach projektu – „Budowa źródeł ciepła wykorzystujących energię geotermalną (geotermia głęboka)” jest zwiększenie efektywności produkcji energii ze źródeł odnawialnych oraz zmniejszenie (dzięki modernizacji) potencjalnego, niekorzystnego wpływu na środowisko małych elektrowni wodnych (do 2 MW).

Nabór wniosków został zorganizowany w ramach unijnego obszaru „Energia Odnawialna, Efektywność Energetyczna, Bezpieczeństwo Energetyczne”, a sam program jest finansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021.

Tanie, niewymagające źródło energii

Polska ma bardzo dobre warunki geologiczne do pozyskiwania energii z ziemi. Geotermalne instalacje OZE uchodzą za zeroemisyjne. Co także bardzo istotne – nie generują odpadów. Są przy tym bezpieczne i stabilnie pracują.

– Energia z geotermii jest najtańsza w eksploatacji. Nie wymaga surowca ani konkretnych warunków pogodowych, nie ingeruje w otoczenie jak np. fotowoltaika czy energetyka wiatrowa. Jej rozwój przyniesie największe korzyści naszej gospodarce – powiedziała fpg24.pl Maria Cholewińska, prezes Fundacji Instytut im. Kazimierza Promyka.

Opinię tę podziela wielu ekspertów zajmujących się profesjonalnie kwestiami związanymi z odnawialnymi źródłami energii. Przy trwającym runie na fotowoltaikę prosumencką oraz dużych i spektakularnych inwestycjach spółek skarbu państwa w różne OZE, geotermia zdaje się być wciąż niedocenionym sposobem pozyskania czystej, a zarazem ekonomicznej energii.

Warunki do spełnienia

Ponieważ minimalny wkład własny wnioskującej o grant firmy musi wynosić co najmniej 50 procent, to dla zabezpieczenia jego części lub całości firma-beneficjent może skorzystać ze wsparcia w postaci atrakcyjnej pożyczki ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Należy zwrócić uwagę także na jeszcze jeden, bardzo ważny warunek uzyskania grantu; ubiegająca się o niego firma musi posiadać partnera. Zostać nim może każdy podmiot publiczny lub prywatny, komercyjny lub niekomercyjny, także zagraniczny. Mogą nim być również organizacje pozarządowe, ustanowione jako podmiot prawa w tzw. Państwach-Darczyńcach, Państwach-Beneficjentach lub w państwie spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), które ma wspólną granicę z Polską. Honorowane jest też partnerstwo organizacji międzynarodowej i jej organów lub agencji, które są – jak to określono – „aktywnie zaangażowane i przyczyniające się do wdrażania programu”.
Projekty złożone w partnerstwie z podmiotem z Państw-Darczyńców (Norwegia, Islandia, Liechtenstein) otrzymają, przy ubieganiu się o grant, dodatkowe punkty.

Wnioski należy składać do NFOŚiGW. Szczegółowe informacje, m.in. na temat tego, na jakie dokładnie projekty związane z geotermią można uzyskać grant, znajdują się tu:
https://www.gov.pl/web/klimat/ogloszenie-o-naborze-wnioskow-zwiekszenie-wydajnosci-wytwarzania-energii-w-istniejacych-malych-elektrowniach-wodnych-do-2-mw

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA