fbpx
sobota, 10 czerwca, 2023
Strona głównaEnergetykaIstotne wsparcie na geotermię

Istotne wsparcie na geotermię

Jeszcze tylko do końca grudnia małe, średnie i duże firmy, a także samorządy lokalne, mogą składać wnioski o granty na realizację projektów z zakresu budowy systemów do produkcji energii na bazie źródeł tak zwanej geotermii głębokiej. Kwota dofinansowania inwestycji geotermalnych wynosi, na poszczególne projekty, od minimum 866 380 zł do maksimum 6 064 660 zł.

Celem Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu i realizowanego w jego ramach projektu – „Budowa źródeł ciepła wykorzystujących energię geotermalną (geotermia głęboka)” jest zwiększenie efektywności produkcji energii ze źródeł odnawialnych oraz zmniejszenie (dzięki modernizacji) potencjalnego, niekorzystnego wpływu na środowisko małych elektrowni wodnych (do 2 MW).

Nabór wniosków został zorganizowany w ramach unijnego obszaru „Energia Odnawialna, Efektywność Energetyczna, Bezpieczeństwo Energetyczne”, a sam program jest finansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021.

Tanie, niewymagające źródło energii

Polska ma bardzo dobre warunki geologiczne do pozyskiwania energii z ziemi. Geotermalne instalacje OZE uchodzą za zeroemisyjne. Co także bardzo istotne – nie generują odpadów. Są przy tym bezpieczne i stabilnie pracują.

– Energia z geotermii jest najtańsza w eksploatacji. Nie wymaga surowca ani konkretnych warunków pogodowych, nie ingeruje w otoczenie jak np. fotowoltaika czy energetyka wiatrowa. Jej rozwój przyniesie największe korzyści naszej gospodarce – powiedziała fpg24.pl Maria Cholewińska, prezes Fundacji Instytut im. Kazimierza Promyka.

Opinię tę podziela wielu ekspertów zajmujących się profesjonalnie kwestiami związanymi z odnawialnymi źródłami energii. Przy trwającym runie na fotowoltaikę prosumencką oraz dużych i spektakularnych inwestycjach spółek skarbu państwa w różne OZE, geotermia zdaje się być wciąż niedocenionym sposobem pozyskania czystej, a zarazem ekonomicznej energii.

Warunki do spełnienia

Ponieważ minimalny wkład własny wnioskującej o grant firmy musi wynosić co najmniej 50 procent, to dla zabezpieczenia jego części lub całości firma-beneficjent może skorzystać ze wsparcia w postaci atrakcyjnej pożyczki ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Należy zwrócić uwagę także na jeszcze jeden, bardzo ważny warunek uzyskania grantu; ubiegająca się o niego firma musi posiadać partnera. Zostać nim może każdy podmiot publiczny lub prywatny, komercyjny lub niekomercyjny, także zagraniczny. Mogą nim być również organizacje pozarządowe, ustanowione jako podmiot prawa w tzw. Państwach-Darczyńcach, Państwach-Beneficjentach lub w państwie spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), które ma wspólną granicę z Polską. Honorowane jest też partnerstwo organizacji międzynarodowej i jej organów lub agencji, które są – jak to określono – „aktywnie zaangażowane i przyczyniające się do wdrażania programu”.
Projekty złożone w partnerstwie z podmiotem z Państw-Darczyńców (Norwegia, Islandia, Liechtenstein) otrzymają, przy ubieganiu się o grant, dodatkowe punkty.

Wnioski należy składać do NFOŚiGW. Szczegółowe informacje, m.in. na temat tego, na jakie dokładnie projekty związane z geotermią można uzyskać grant, znajdują się tu:
https://www.gov.pl/web/klimat/ogloszenie-o-naborze-wnioskow-zwiekszenie-wydajnosci-wytwarzania-energii-w-istniejacych-malych-elektrowniach-wodnych-do-2-mw

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pracodawcy chcą poprawić bezpieczeństwo energetyczne Polski

Konfederacja Lewiatan przedstawiła szereg rekomendacji dotyczących kwestii zwiększenia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej Polski.
2 MIN CZYTANIA

Przez droższy prąd polskie firmy podniosły ceny

Większość polskich przedsiębiorstw w reakcji na kryzys energetyczny zdecydowało się na podwyżki cen swoich towarów i usług.
2 MIN CZYTANIA

Polska będzie rozwijać technologię magazynowania energii

W Warszawie wybrane spółki Skarbu Państwa i polskie uczelnie podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju elektrochemicznego magazynowania energii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Naukowcy udowodnili, że lockdowny były nieskuteczne i zabójcze

Jeszcze w 2020 i 2021 roku pisaliśmy, że lockdowny i blokady nie zwalczą koronawirusa, ale za to wyrządzą ludziom i gospodarce niepowetowane szkody.
3 MIN CZYTANIA

AI już zabiera ludziom pracę, a to dopiero początek

Sztuczna inteligencja już wypiera miejsca pracy dla ludzi – tak jak przewidywano i przed czym od dawna ostrzegano.
3 MIN CZYTANIA

Wsparcie dla MŚP z funduszy unijnych

Przedsiębiorcy szukający dotacji czy innych form taniego wsparcia mogą wziąć udział w sumie w 74 konkursach unijnych: w 18 programach krajowych, 35 regionalnych i 14 z tak zwanej Europejskiej Współpracy Terytorialnej oraz już w siedmiu z KPO.
3 MIN CZYTANIA