fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajIzby gospodarcze apelują w sprawie lex pilot

Izby gospodarcze apelują w sprawie lex pilot

Branża medialna i telekomunikacyjna apeluje o wstrzymanie prac nad zmianami w ustawie o radiofonii i telewizji.

Izby gospodarcze zrzeszające nadawców i operatorów branży mediów i telekomunikacji sprzeciwiają się reformie ustawy o radiofonii i telewizji. Według sygnatariuszy apelu tzw. lex pilot ograniczy konkurencję i osłabi polski rynek telewizyjny.

„Proponowane przepisy to rewolucja w zasadach funkcjonowania rynku rozprowadzania programów oraz cios w różnorodność, wybór i dostęp do bogatych treści w języku polskim, na którym stracą nie tylko nadawcy, operatorzy i twórcy, ale przede wszystkim polscy widzowie” – napisano w apelu. „Tego typu propozycje wymagają przeprowadzenia poważnej debaty publicznej z wszystkimi zainteresowanymi stronami, rzetelnego procesu konsultacji oraz głębokiej analizy skutków wejścia ich w życie, a nie legislacyjnej wrzutki na ostatnim etapie prac rządowych. Nie znajdujemy żadnego uzasadnienia ani nadzwyczajnych okoliczności dla konieczności prowadzenia tych prac w tak nietransparentnym trybie” – dodano w liście opublikowanym przez Konfederację Lewiatan.

Sygnatariusze listu mają szereg zastrzeżeń do procesu legislacyjnego ws. lex pilot. Wskazują oni na brak konsultacji społecznych, brak określenia skutków regulacji oraz brak vacatio legis odpowiedniej do zakresu zmian. Poza tym branża twierdzi, że brak zapisów stabilizujących umowy abonenckie zawarte przed wejściem w życie zmian uderza w zaufanie do państwa i prawa, a także narusza pewność prawa i zasad regulacji.

Wśród skutków reformy twórcy listu wskazują ograniczenie różnorodności mediów i dostępu do treści przez abonentów, ograniczenie przychodów alternatywnych nadawców oraz ograniczenie możliwości świadczenia usługi TV. Do tego dochodzi całkowity brak uwzględnienia rzeczywistości technicznej sieci oraz ograniczenie realizacji celów inwestycyjnych.

Sygnatariusze apelu zapowiedzieli, że bardziej szczegółowe stanowiska do proponowanych w projekcie zmian zostaną przekazane przez poszczególne izby i fundacje w najbliższym czasie.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA