fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaKrajIzby gospodarcze apelują w sprawie lex pilot

Izby gospodarcze apelują w sprawie lex pilot

Branża medialna i telekomunikacyjna apeluje o wstrzymanie prac nad zmianami w ustawie o radiofonii i telewizji.

Izby gospodarcze zrzeszające nadawców i operatorów branży mediów i telekomunikacji sprzeciwiają się reformie ustawy o radiofonii i telewizji. Według sygnatariuszy apelu tzw. lex pilot ograniczy konkurencję i osłabi polski rynek telewizyjny.

„Proponowane przepisy to rewolucja w zasadach funkcjonowania rynku rozprowadzania programów oraz cios w różnorodność, wybór i dostęp do bogatych treści w języku polskim, na którym stracą nie tylko nadawcy, operatorzy i twórcy, ale przede wszystkim polscy widzowie” – napisano w apelu. „Tego typu propozycje wymagają przeprowadzenia poważnej debaty publicznej z wszystkimi zainteresowanymi stronami, rzetelnego procesu konsultacji oraz głębokiej analizy skutków wejścia ich w życie, a nie legislacyjnej wrzutki na ostatnim etapie prac rządowych. Nie znajdujemy żadnego uzasadnienia ani nadzwyczajnych okoliczności dla konieczności prowadzenia tych prac w tak nietransparentnym trybie” – dodano w liście opublikowanym przez Konfederację Lewiatan.

Sygnatariusze listu mają szereg zastrzeżeń do procesu legislacyjnego ws. lex pilot. Wskazują oni na brak konsultacji społecznych, brak określenia skutków regulacji oraz brak vacatio legis odpowiedniej do zakresu zmian. Poza tym branża twierdzi, że brak zapisów stabilizujących umowy abonenckie zawarte przed wejściem w życie zmian uderza w zaufanie do państwa i prawa, a także narusza pewność prawa i zasad regulacji.

Wśród skutków reformy twórcy listu wskazują ograniczenie różnorodności mediów i dostępu do treści przez abonentów, ograniczenie przychodów alternatywnych nadawców oraz ograniczenie możliwości świadczenia usługi TV. Do tego dochodzi całkowity brak uwzględnienia rzeczywistości technicznej sieci oraz ograniczenie realizacji celów inwestycyjnych.

Sygnatariusze apelu zapowiedzieli, że bardziej szczegółowe stanowiska do proponowanych w projekcie zmian zostaną przekazane przez poszczególne izby i fundacje w najbliższym czasie.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego oznaczenia produktów żywnościowych, które zawierają owady.
< 1 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Brak stabilności finansowej jest główną przyczyną, dla której Polki niechętnie decydują się na zajście w ciążę lub w ogóle rezygnują z macierzyństwa.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA