fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaKrajIzera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.

Prezes spółki ElectroMobility Poland Piotr Zaremba poinformował, że dotychczas udało się zrealizować 39 proc. projektu Izera, którego celem jest rozpoczęcie produkcji polskiego auta elektrycznego. Szef EMP twierdzi, że najtrudniejsza część jest już za nami i przedstawił plany na najbliższą przyszłość.

Piotr Zaremba powiedział, że 13 listopada br. podpisano akt notarialny, który zakończył proces nabywania gruntu pod fabrykę Izery w Jaworznie i do końca tego roku w przetargu ma zostać wyłoniony jej generalny wykonawca. W grudniu ma zostać też wydana decyzja środowiskowa i jeśli w styczniu 2024 r. EMP otrzyma pozwolenie na budowę, to od razu mogą ruszyć pierwsze prace budowlane. Celem jest osiągnięcie mocy produkcyjnej na 100 tys. samochodów rocznie.

Spółka zakończyła też pierwsze etapy prac projektowych nad autem.

– Potwierdziliśmy główne założenia, potwierdziliśmy też design SUV-a – zaznaczył Zaremba przypominając, że właśnie ta forma nadwoziowa ma być produkowana jako pierwsza. Zadeklarował, że samochód w ostatecznej formie zostanie pokazany na ok. sześć miesięcy przed premierą. Spółka pracuje też nad tym, aby w 2025 r. cały samochód przeszedł proces homologacji.

Prezes EMP ujawnił, że dotychczas spółka za wszystkie swoje działania zapłaciła 277 mln złotych, z czego 78 proc. to działania techniczno-projektowe. Na razie nad projektem Izera pracuje 130 osób, ale po uruchomieniu produkcji (w 2026 r.) ma być ich ok. 2 tys.

Zgodnie z planem sprzedaż Izery ma się opierać w Polsce o model hybrydowy z niewieloma tradycyjnymi punktami dilerskimi, które mają być uzupełnione przez tak zwane concept stores, w których będzie można dotknąć samochodu lub o nim porozmawiać. Sprzedaż aut ma się odbywać głównie przez internet lub przez telefon oraz przewoźne salony sprzedaży (pop up stores). Poza Polską Izera ma być sprzedawana także w Europie.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polityka klimatyczna nas zniszczy

Politycy Konfederacji wyrazili stanowczy sprzeciw wobec polityki klimatycznej Unii Europejskiej, która stanowi zagrożenie dla suwerenności i dobrobytu Polski.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA

Hybryda czy biuro – jak pracują Polacy?

Większość pracowników biurowych w Polsce spędza w biurze do dwóch dni tygodniowo, mimo że woleliby robić to rzadziej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile będzie kosztowało obniżenie VAT dla branży beauty?

Ponad 2 miliardy złotych w ciągu dziesięciu lat będzie kosztowało budżet państwa obniżenie stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Producenci cydru chcą zerowej akcyzy

Polska branża winiarska apeluje do rządu o obniżenie akcyzy na produkcję cydru, co m.in. poprawiłoby sytuację sadowników i pozwoliło obronić polski rynek jabłek.
2 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA