fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatIzrael chce ustąpienia sekretarza generalnego ONZ

Izrael chce ustąpienia sekretarza generalnego ONZ

Ambasador Izraela przy ONZ Gilad Erdan domaga się ustąpienia sekretarza generalnego tej organizacji, Antonio Guterresa. Erdana wzburzyło przemówienie, jakie wygłosił Guterres otwierając debatę Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie, w którym mocno krytykował Izrael.

– To smutne, że osoba o takich poglądach jest szefem organizacji, która powstała tuż po Holokauście – powiedział Gilad Erdan. Określił słowa sekretarza generalnego ONZ jako: szokujące, okropne i całkowicie oderwane od realiów regionu.

„Sekretarz generalny ONZ, który wykazuje zrozumienie dla kampanii masowego mordowania dzieci, kobiet i osób starszych nie nadaje się do kierowania ONZ. Wzywam go do natychmiastowej rezygnacji. Nie ma potrzeby ani sensu rozmawiać z tymi, którzy okazują zrozumienie dla najstraszliwszych okrucieństw popełnionych na obywatelach Izraela i narodzie żydowskim. Po prostu brak słów” – napisał Erdan na X.

Izrael nie działa w próżni?

Najmocniej poirytowała izraelskiego dyplomatę ta część przemówienia sekretarza generalnego ONZ, w której potępił ataki Hamasu na Izrael, zaznaczając jednak, że „nie doszło do nich w próżni”.

– Palestyńczycy od 56 lat są poddawani tłamszącej okupacji. Widzą, jak ich ziemie są stopniowo pożerane przez osadników, ich gospodarka tłamszona, ich mieszkańcy wysiedlani, a ich domy demolowane – wyliczał Guterres podkreślając jednocześnie, że nie usprawiedliwia to czynów terrorystów.

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres skrytykował działania Izraela, zarzucając mu łamanie prawa międzynarodowego poprzez rozległe bombardowanie i odcięcie Strefy Gazy od dostaw środków do życia, a także potępił strategię Hamasu używania cywilów jako „żywych tarcz”. Jak podkreślił, w konflikcie dochodzi do wyraźnego łamania zasad prawa międzynarodowego, zaś na skutek bombardowań Strefy Gazy zginęło już co najmniej 35 pracowników Agencji Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA).

Po krytyce Izreala Guterres odrzucił „fałszywe interpretacje” swojego oświadczenia. Jednak w odpowiedzi Erdan stwierdził, że szef ONZ „po raz kolejny zniekształca i przekręca rzeczywistość” i ponowił wezwanie do jego rezygnacji ze stanowiska.

BBC, wp.pl, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA