fbpx
poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona głównaArchiwumIzrael napędza czwartą rewolucję przemysłową

Izrael napędza czwartą rewolucję przemysłową

Innowacje technologiczne Izraela sprawiły, że państwo to stało się znaczącym motorem napędowym czwartej rewolucji przemysłowej, która digitalizuje globalną produkcję i łańcuchy dostaw. Biorąc pod uwagę niewielki obszar geograficzny Izraela, raczej nie spodziewano się, że może on walczyć o miano globalnej potęgi produkcyjnej.

Izraelskie startupy były w ubiegłym roku trzecim (po USA i Chinach) wiodącym odbiorcą inwestycji typu venture capital w  technologicznym Przemyśle 4.0. Według danych opublikowanych w tym tygodniu przez Non-Profit Start-Up Nation Central w Tel Awiwie, od roku 2014 roczne inwestycje w tym sektorze wzrosły z 112 mln do 650 mln USD. Obecnie działa  już około 260 izraelskich startupów. Międzynarodowe zainteresowanie izraelską technologią było wyraźnie widoczne w tym tygodniu, ponieważ inwestorzy i przedstawiciele wielkich międzynarodowych korporacji przybyli do Tel Awiwu na Tydzień Izraelskich Innowacji Przemysłowych, gdzie  odbywały się prezentacje innowacji Izraela zorganizowane przez Start-Up Nation Central, Grove Ventures i Deloitte. Wśród wielu uczestników byli kluczowi liderzy biznesowi z firm takich jak Ford Motor Company, Siemens i Schneider Electric.

– Izrael nie będzie liderem w produkcji, nie będziemy większym producentem niż Chiny, Stany Zjednoczone czy Unia Europejska – powiedział na konferencji dr Ami Appelbaum, główny naukowiec w Ministerstwie Gospodarki i przewodniczący Israel Innovation Authority. – Ale, podobnie jak w innych obszarach – takich jak cyber – umożliwimy Przemysłowi 4.0 przejście do przodu z wieloma komponentami, technologiami, podsystemami i algorytmami. To potęga Izraela. W miarę upływu czasu mamy ogromną szansę na rozwój tak, aby tworzyć podzespoły i komponenty umożliwiające ewolucję Przemysłu 4.0 – dodał.

Appelbaum podkreśla, że sektor prywatny jest w dużej mierze odpowiedzialny za rozwój  takich technologii, ale początkowo pomoc rządowa może być niezbędna, aby wspierać pojawienie się nieszablonowego myślenia. Dodał także, że rząd odgrywa ważną rolę w usuwaniu barier regulacyjnych, umożliwiających prowadzenie programów pilotażowych właśnie w Izraelu, a nie za granicą.

Izraelskie startupy skupiające się na Przemyśle 4.0 działają w wielu różnych sektorach, od optymalizacji operacji dla fabryk po drukowanie 3D, od robotyki po konserwację predykcyjną. Niektórzy porównali pojawienie się Izraela jako lidera w tej dziedzinie z kwitnącym sektorem technologii motoryzacyjnej, który ewoluował również pomimo braku krajowego przemysłu motoryzacyjnego.

Jako kolejny znak zainteresowania zagranicznego, Dyrektor Generalny Start-Up Nation, prof. Eugene Kandel ogłosił podpisanie protokołu ustaleń z niemieckim landem Bawaria, ustanawiającym infrastrukturę współpracy i promującym pilotów komercyjnych między startupami izraelskimi i bawarskimy firmami przemysłowymi. W Izraelu działają niektóre z największych niemieckich korporacji, w tym Siemens, BMW i Audi.

– Podpisanie tej umowy o współpracy pozwoli obu stronom stawić czoła wyzwaniom, przed którymi stoi przemysł w XXI wieku – powiedział Kandel. – Już w tym tygodniu, podczas naszej obecnej konferencji w Izraelu, aż 15 bawarskich firm przybyło, aby zobaczyć, co mają do zaoferowania izraelskie firmy 4.0. Wierzę, że w najbliższe lata przyniosa rozwój współprac pomiędzy technologią izraelską i niemieckim przemysłem – dodał. 

DL/ The Jerusalem Post  

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA