fbpx
wtorek, 26 września, 2023
Strona głównaArchiwumIzrael napędza czwartą rewolucję przemysłową

Izrael napędza czwartą rewolucję przemysłową

Innowacje technologiczne Izraela sprawiły, że państwo to stało się znaczącym motorem napędowym czwartej rewolucji przemysłowej, która digitalizuje globalną produkcję i łańcuchy dostaw. Biorąc pod uwagę niewielki obszar geograficzny Izraela, raczej nie spodziewano się, że może on walczyć o miano globalnej potęgi produkcyjnej.

Izraelskie startupy były w ubiegłym roku trzecim (po USA i Chinach) wiodącym odbiorcą inwestycji typu venture capital w  technologicznym Przemyśle 4.0. Według danych opublikowanych w tym tygodniu przez Non-Profit Start-Up Nation Central w Tel Awiwie, od roku 2014 roczne inwestycje w tym sektorze wzrosły z 112 mln do 650 mln USD. Obecnie działa  już około 260 izraelskich startupów. Międzynarodowe zainteresowanie izraelską technologią było wyraźnie widoczne w tym tygodniu, ponieważ inwestorzy i przedstawiciele wielkich międzynarodowych korporacji przybyli do Tel Awiwu na Tydzień Izraelskich Innowacji Przemysłowych, gdzie  odbywały się prezentacje innowacji Izraela zorganizowane przez Start-Up Nation Central, Grove Ventures i Deloitte. Wśród wielu uczestników byli kluczowi liderzy biznesowi z firm takich jak Ford Motor Company, Siemens i Schneider Electric.

– Izrael nie będzie liderem w produkcji, nie będziemy większym producentem niż Chiny, Stany Zjednoczone czy Unia Europejska – powiedział na konferencji dr Ami Appelbaum, główny naukowiec w Ministerstwie Gospodarki i przewodniczący Israel Innovation Authority. – Ale, podobnie jak w innych obszarach – takich jak cyber – umożliwimy Przemysłowi 4.0 przejście do przodu z wieloma komponentami, technologiami, podsystemami i algorytmami. To potęga Izraela. W miarę upływu czasu mamy ogromną szansę na rozwój tak, aby tworzyć podzespoły i komponenty umożliwiające ewolucję Przemysłu 4.0 – dodał.

Appelbaum podkreśla, że sektor prywatny jest w dużej mierze odpowiedzialny za rozwój  takich technologii, ale początkowo pomoc rządowa może być niezbędna, aby wspierać pojawienie się nieszablonowego myślenia. Dodał także, że rząd odgrywa ważną rolę w usuwaniu barier regulacyjnych, umożliwiających prowadzenie programów pilotażowych właśnie w Izraelu, a nie za granicą.

Izraelskie startupy skupiające się na Przemyśle 4.0 działają w wielu różnych sektorach, od optymalizacji operacji dla fabryk po drukowanie 3D, od robotyki po konserwację predykcyjną. Niektórzy porównali pojawienie się Izraela jako lidera w tej dziedzinie z kwitnącym sektorem technologii motoryzacyjnej, który ewoluował również pomimo braku krajowego przemysłu motoryzacyjnego.

Jako kolejny znak zainteresowania zagranicznego, Dyrektor Generalny Start-Up Nation, prof. Eugene Kandel ogłosił podpisanie protokołu ustaleń z niemieckim landem Bawaria, ustanawiającym infrastrukturę współpracy i promującym pilotów komercyjnych między startupami izraelskimi i bawarskimy firmami przemysłowymi. W Izraelu działają niektóre z największych niemieckich korporacji, w tym Siemens, BMW i Audi.

– Podpisanie tej umowy o współpracy pozwoli obu stronom stawić czoła wyzwaniom, przed którymi stoi przemysł w XXI wieku – powiedział Kandel. – Już w tym tygodniu, podczas naszej obecnej konferencji w Izraelu, aż 15 bawarskich firm przybyło, aby zobaczyć, co mają do zaoferowania izraelskie firmy 4.0. Wierzę, że w najbliższe lata przyniosa rozwój współprac pomiędzy technologią izraelską i niemieckim przemysłem – dodał. 

DL/ The Jerusalem Post  

INNE Z TEJ KATEGORII

CYBER SECURITY: Jak dbać o bezpieczeństwo naszych finansów

Cyberprzestępcy używają coraz przebieglejszych metod kradzieży pieniędzy, bazując na niewiedzy, naiwności i emocjach u potencjalnych ofiar. Fałszywy SMS czy telefon od osoby podającej się za pracownika banku może otrzymać każdy, więc pojawiające się ostrzeżenia ze strony banków należy traktować bardzo poważnie. Klienci powinni być nie tylko bardzo ostrożni, ale też przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Polskie rewolucje w sektorze zdrowia. Huawei Startup Challenge

Clebre, Oasis Diagnostics oraz PioLigOn znalazły się na podium 3. edycji Huawei Startup Challenge – konkursu, którego celem było wyłonienie najlepszych polskich startupów pozytywnego wpływu tworzących technologie na rzecz ochrony zdrowia. Laureaci otrzymali kolejno 100, 60 i 40 tys. zł nagrody na rozwój własnych projektów.

Silna pozycja Polski na inwestycyjnej mapie świata

Mimo zawiłości geopolitycznych sytuacja polskiej gospodarki nie uległa pogorszeniu. Wręcz przeciwnie – na inwestycyjnej mapie świata Polska jest postrzegana jak atrakcyjny i solidny partner, z którym warto związać się długoletnią umową.

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA