Władze w Jerozolimie ustaliły maksymalny limit transakcji gotówkowych na poziomie 6 tysięcy szekli (równowartość 8,1 tysięcy złotych).

Ograniczenie wchodzi w życie już dziś – 1 sierpnia. Dotyczy ono transakcji gotówkowych oraz tych realizowanych za pomocą bankowych czeków. Wyznaczony limit dotyczy przelewów między firmami. Osoby prywatne będą mogły realizować w tradycyjny sposób przekazy do 15 tysięcy szekli (20,3 tysięcy złotych). Wyższe kwoty można będzie przekazać za pomocą przelewów internetowych lub przy użyciu kart debetowych.

Urząd skarbowy uzasadnia wprowadzenie tych rozwiązań, jako niezbędnych do walki z przestępczością zorganizowaną, praniem brudnych pieniędzy i łamaniem przepisów podatkowych.

Władze nie ukrywają, że celem wprowadzenia limitów jest ograniczenie użycia gotówki.

Krytycy tych rozwiązań zwracają uwagę na fakt braku posiadania konta bankowego przez ok. 10 proc. obywateli Izraela. Nowe przepisy w znacznym stopniu ograniczają ich swobodę w decydowaniu o własnych zakupach.

Wykluczone z obowiązywania nowych zasad zostały organizacje charytatywne i transakcje realizowane z Palestyńczykami mieszkającymi na Zachodnim Brzegu Jordanu.

themedialine.org

Poprzedni artykułDostają coraz większe wypłaty, a zarabiają coraz mniej
Następny artykułKoreańskie firmy uciekają z Chin