fbpx
środa, 12 czerwca, 2024
Strona głównaInnowacjeIzraelski biznes organizuje samopomoc na czas wojny

Izraelski biznes organizuje samopomoc na czas wojny

W Izraelu powstał fundusz mający na celu wsparcie technologicznych firm, których działalność została sparaliżowana po rozpoczęciu konfliktu z Hamasem.

Fundusz Iron Nation został założony, aby zapewnić wsparcie dla start-upów, które straciły w ostatnich tygodniach możliwość funkcjonowania. Stało się to najczęściej z powodu powołania ich pracowników do służby w wojsku. Szacuje się, że po ataku Hamasu na Izrael do armii zostało wcielone 15-20 proc. osób zatrudnionych w sektorze nowych technologii. 

Iron Nation zamierza zebrać kapitał w wysokości 20 mln dolarów. Środki te zostaną udostępnione potrzebującym firmom, bez pobierania od nich odsetek czy opłat za zarządzanie. 

Warunkiem otrzymania wsparcia jest prowadzenie działalności związanej z technologiami i posiadanie co najmniej 10 pracowników oraz zgromadzony już kapitał w wysokości większej niż milion dolarów. Na pomoc mogą liczyć firmy spełniające powyższe warunki, jeśli trwający konflikt ma negatywny wpływ na ich funkcjonowanie. Założyciele funduszu chcą pomóc w ten sposób 30 start-upom, z których każdy może otrzymać 0,5-1 mln dolarów. 

Chociaż Iron Nation jest przedsięwzięciem prywatnym, to deklaruje, że zamierza współpracować z rządowym urzędem ds. innowacji. 

news.crunchbase.com, ironnation.org
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA