Minister aktywów państwowych Jacek Sasin mówi w rozmowie z portalem Binzesalert, że perspektywy współpracy militarnej i energetycznej z Koreą Południową są ogromne. Jak podkreśla, dotyczy ona transferu najnowocześniejszych technologii – i to zarówno w przypadku współpracy militarnej, jak i jądrowej.

Polska podpisała umowy na zakupy koreańskich myśliwców, armatohaubic i czołgów na kwotę ok. 14 miliardów dolarów. Koreańska firma KHNP ma także wybudować elektrownię atomową w Pątnowie w Wielkopolsce.

– Po rozmowach w Seulu mam wrażenie, że strona koreańska traktuje inwestowanie w Polsce niezwykle poważnie i wręcz prestiżowo – mówi w rozmowie z Biznesalert minister Jacek Sasin. – Gdy pociągiem jechałem do elektrowni Shin Kori widziałem kilka koreańskich dzienników. Na większości z nich tzw. tematem okładkowym było rozpoczęcie naszej współpracy w zakresie atomu. Pan minister Lee Chang-Yang nie ukrywał podczas rozmowy, że Polska została przez rząd koreański wybrana jako kraj, z którym chcą rozpocząć na szeroką skalę współpracę gospodarczą. Dla nich to budowanie mocnego przyczółku do dalszej ekspansji w Europie – dodaje minister Sasin.

Podkreślił też, że chodzi nie tylko o energetykę, ale także o zbrojeniówkę. Jego zdaniem Koreańczycy są zdeterminowani, by inwestować w tę współpracę.

Biznesalert.pl/KR

Poprzedni artykułJak Ukraińcom żyje się w Polsce?
Następny artykułCzarne chmury nad mediami drukowanymi