fbpx
poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaEnergetykaJacek Sasin: „Ogromne perspektywy współpracy z Koreą Południową”

Jacek Sasin: „Ogromne perspektywy współpracy z Koreą Południową”

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin mówi w rozmowie z portalem Binzesalert, że perspektywy współpracy militarnej i energetycznej z Koreą Południową są ogromne. Jak podkreśla, dotyczy ona transferu najnowocześniejszych technologii – i to zarówno w przypadku współpracy militarnej, jak i jądrowej.

Polska podpisała umowy na zakupy koreańskich myśliwców, armatohaubic i czołgów na kwotę ok. 14 miliardów dolarów. Koreańska firma KHNP ma także wybudować elektrownię atomową w Pątnowie w Wielkopolsce.

– Po rozmowach w Seulu mam wrażenie, że strona koreańska traktuje inwestowanie w Polsce niezwykle poważnie i wręcz prestiżowo – mówi w rozmowie z Biznesalert minister Jacek Sasin. – Gdy pociągiem jechałem do elektrowni Shin Kori widziałem kilka koreańskich dzienników. Na większości z nich tzw. tematem okładkowym było rozpoczęcie naszej współpracy w zakresie atomu. Pan minister Lee Chang-Yang nie ukrywał podczas rozmowy, że Polska została przez rząd koreański wybrana jako kraj, z którym chcą rozpocząć na szeroką skalę współpracę gospodarczą. Dla nich to budowanie mocnego przyczółku do dalszej ekspansji w Europie – dodaje minister Sasin.

Podkreślił też, że chodzi nie tylko o energetykę, ale także o zbrojeniówkę. Jego zdaniem Koreańczycy są zdeterminowani, by inwestować w tę współpracę.

Biznesalert.pl/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA