fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseJagiełło: W Polsce zostanie 3-5 banków uniwersalnych. Będą to banki autonomiczne

Jagiełło: W Polsce zostanie 3-5 banków uniwersalnych. Będą to banki autonomiczne

Konsolidacja polskiego sektora bankowego będzie postępować, aż pozostanie w nich 3-5 uniwersalnych banków komercyjnych - uważa były prezes PKO Banku Polskiego Zbigniew Jagiełło. Według niego, bankowość w najbliższych latach będzie się zmieniała w kierunku autonomicznych usług finansowych, które mogą działać razem pod szyldem autonomicznego banku.

– Banki będą się konsolidować w taki sposób, że w Polsce będzie od trzech do pięciu uniwersalnych banków komercyjnych. Spóźniony z konsolidacją jest sektor banków spółdzielczych. Niezwykle potrzebny w wielu lokalnych społecznościach, ale zapóźniony technologicznie i nieprzygotowany do zmian. Niskie stopy procentowe, obciążenia skalne i przeregulowanie sektora jeszcze bardziej potwierdzają tezę, że wielkość ma znaczenie. Jeśli jesteś małym bankiem, nie możesz być uniwersalny. Najzwyczajniej w świecie cię na to nie stać – powiedział Jagiełło w wywiadzie dla Miesięcznika Finansowego „BANK”, który ukaże się w przyszłym tygodniu.

Dodał, że aby bank uniwersalny był trwale dochodowy oraz nowoczesny, musi zwracać uwagę na wielkość aktywów i kapitałów. Jeśli nie potrafi zbudować takiej instytucji w ciągu trzech-pięciu lat, to znajdzie się w grupie outsiderów, a jego „koniec jest bliski”.

Według niego, z czasem początek obecnego wieku zostanie uznany za okres, w którym doszło do gwałtownych zmian technologicznych, zmieniających sposób funkcjonowania społeczeństwa i gospodarki, w tym usług finansowych.

– Uczestniczymy już zresztą w tym procesie. Bankowość w najbliższych latach będzie się zmieniała w kierunku autonomicznych usług finansowych, które mogą działać razem pod szyldem autonomicznego banku. Banki, te które na to stać, od strony intelektualnej i finansowej mogą być banktechami – w ten sposób z jednej strony upodabniają się do bigtechów i nie pozwalają im na dezintermediację swoich relacji z klientami. Z drugiej strony adaptują rozwiązania fintechów, tworząc swoje własne lub wspólne z innymi bankami ekosystemy, tak jak choćby BLIK – wskazał były szef PKO BP.

Podkreślił, że jednym ze sztandarowym osiągnięć polskiego sektora finansowego jest stworzenie BLIK’a. Według niego, jest to unikalna formuła płatności elektronicznej, która z pewnością odegra silną rolę w nowej, rozpoczynającej się trzeciej dekadzie XXI w.

Jagiełło nie zgodził się z twierdzeniem, że fintechy nie mają w Polsce czego szukać, bo nasze banki są odporne i skutecznie bronią swojego biznesu.

– Wręcz przeciwnie, potrzebujemy znacznie więcej dobrych rozwiązań oferowanych przez fintechy, aby budować jeszcze lepszy ekosystem usług finansowych z perspektywy klienta. Fintechy i banki będą jednocześnie i konkurować, i współpracować – podsumował były prezes PKO BP.

Źrodło: ISBnews

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Na skutek rosnących kosztów teatry zwiększają zaległe zadłużenie

W zaledwie rok podmioty prowadzące działalność twórczą związaną z kulturą i rozrywką zwiększyły swoje nieopłacone w terminie zobowiązania zarejestrowane w bazie BIG InfoMonitor i BIK o niemal dwie trzecie, do blisko 63 mln zł.
4 MIN CZYTANIA