fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaFinanseJagiełło: W Polsce zostanie 3-5 banków uniwersalnych. Będą to banki autonomiczne

Jagiełło: W Polsce zostanie 3-5 banków uniwersalnych. Będą to banki autonomiczne

Konsolidacja polskiego sektora bankowego będzie postępować, aż pozostanie w nich 3-5 uniwersalnych banków komercyjnych - uważa były prezes PKO Banku Polskiego Zbigniew Jagiełło. Według niego, bankowość w najbliższych latach będzie się zmieniała w kierunku autonomicznych usług finansowych, które mogą działać razem pod szyldem autonomicznego banku.

– Banki będą się konsolidować w taki sposób, że w Polsce będzie od trzech do pięciu uniwersalnych banków komercyjnych. Spóźniony z konsolidacją jest sektor banków spółdzielczych. Niezwykle potrzebny w wielu lokalnych społecznościach, ale zapóźniony technologicznie i nieprzygotowany do zmian. Niskie stopy procentowe, obciążenia skalne i przeregulowanie sektora jeszcze bardziej potwierdzają tezę, że wielkość ma znaczenie. Jeśli jesteś małym bankiem, nie możesz być uniwersalny. Najzwyczajniej w świecie cię na to nie stać – powiedział Jagiełło w wywiadzie dla Miesięcznika Finansowego „BANK”, który ukaże się w przyszłym tygodniu.

Dodał, że aby bank uniwersalny był trwale dochodowy oraz nowoczesny, musi zwracać uwagę na wielkość aktywów i kapitałów. Jeśli nie potrafi zbudować takiej instytucji w ciągu trzech-pięciu lat, to znajdzie się w grupie outsiderów, a jego „koniec jest bliski”.

Według niego, z czasem początek obecnego wieku zostanie uznany za okres, w którym doszło do gwałtownych zmian technologicznych, zmieniających sposób funkcjonowania społeczeństwa i gospodarki, w tym usług finansowych.

– Uczestniczymy już zresztą w tym procesie. Bankowość w najbliższych latach będzie się zmieniała w kierunku autonomicznych usług finansowych, które mogą działać razem pod szyldem autonomicznego banku. Banki, te które na to stać, od strony intelektualnej i finansowej mogą być banktechami – w ten sposób z jednej strony upodabniają się do bigtechów i nie pozwalają im na dezintermediację swoich relacji z klientami. Z drugiej strony adaptują rozwiązania fintechów, tworząc swoje własne lub wspólne z innymi bankami ekosystemy, tak jak choćby BLIK – wskazał były szef PKO BP.

Podkreślił, że jednym ze sztandarowym osiągnięć polskiego sektora finansowego jest stworzenie BLIK’a. Według niego, jest to unikalna formuła płatności elektronicznej, która z pewnością odegra silną rolę w nowej, rozpoczynającej się trzeciej dekadzie XXI w.

Jagiełło nie zgodził się z twierdzeniem, że fintechy nie mają w Polsce czego szukać, bo nasze banki są odporne i skutecznie bronią swojego biznesu.

– Wręcz przeciwnie, potrzebujemy znacznie więcej dobrych rozwiązań oferowanych przez fintechy, aby budować jeszcze lepszy ekosystem usług finansowych z perspektywy klienta. Fintechy i banki będą jednocześnie i konkurować, i współpracować – podsumował były prezes PKO BP.

Źrodło: ISBnews

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA