fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaKrajJaja klatkowe zostaną z nami na dłużej?

Jaja klatkowe zostaną z nami na dłużej?

Polska branża drobiarska wskazuje, że rynek nie jest gotowy na odgórny zakaz chowu klatkowego. Dowodem na to jest sytuacja we Francji, gdzie sprzedaż jaj ekologicznych spada.

W związku z naciskami ekologów i innych środowisk pozarządowych Francja od kilku lat odchodzi od jaj z chowu klatkowego, co powoduje wzrost cen i niezadowolenie konsumentów. Polskie środowisko drobiarskie wykorzystuje ten przykład jako argument do rezygnacji z podobnych inicjatyw w Polsce.

Z uwagi na rosnące ceny w pierwszych trzech kwartałach 2023 roku sprzedaż droższych jaj ekologicznych we Francji spadła o 7 proc. w porównaniu do roku 2022. Francuska organizacja zrzeszająca sprzedawców detalicznych CNPO wskazuje, że popyt na jaja klatkowe wzrósł tak gwałtownie, że pojawiają się trudności z utrzymaniem płynności dostaw.

Według polskiej Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz sytuacja we Francji to kolejny dowód na to, że producenci jaj mieli rację: bez chowu klatkowego nie da się zaspokoić potrzeb rynku, a przymusowej zmiany struktury chowu nie akceptują również konsumenci, którzy po prostu nie chcą płacić więcej.

W związku z tym KIPDiP liczy na to, że kręgi decyzyjne w Polsce nie będą podejmować arbitralnych decyzji o wycofaniu ze sprzedaży jaj klatkowych, aby w ten sposób zmienić wybory i zwyczaje zakupowe konsumentów. W opinii przedstawicieli branży drobiarskiej decyzje takie na pewno nie powinny być podejmowane pod wpływem emocji.

Ważne jest, aby dbając o idee wyznawane przez grupę obywateli UE nie narzucać ich sposobu myślenia pozostałej części społeczeństw krajów składających się na Wspólnotę. Istotne wydaje się zatem, aby w dłuższej perspektywie o losie inicjatyw dobrostanowych zdecydowała nie Komisja Europejska lub inne instytucje unijne pod naciskiem organizacji pozarządowych, ale zdecydowali sami obywatele UE swoimi decyzjami w sklepach. Najbardziej miarodajnym badaniem ich opinii będzie popularność towarów pochodzenia zwierzęcego posiadających określone cechy lub ich pozbawionych

– stwierdziła Katarzyna Gawrońska z KIPDiP.

Źródło: KIDPiP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA