fbpx
poniedziałek, 16 września, 2024
Strona głównaInnowacjeJak bardzo Google jest podatny na wpływ chińskiego rządu?

Jak bardzo Google jest podatny na wpływ chińskiego rządu?

Dlaczego Google się na to godzi? Odpowiedź brzmi: pieniądze. To cena za dostęp do coraz bardziej lukratywnego rynku chińskiego. Dyrektor generalny Google LLC Sundar Pichai bronił projektu Dragonfly, twierdząc, że wyszukiwarka obsługuje „ponad 99 procent zapytań użytkowników”, a jeśli chodzi o cenzurowanie, to kwestia ta dotyczy jedynie wewnętrznych wiadomości e-mail. Absurdalna wymówka.

Załóżmy, że Google działa w latach 50. XX wieku. Wyobraźmy sobie zatem, że Pichai bronił Google, wspierając ucisk KGB i monitorowanie Rosjan, ponieważ „tylko jeden procent Rosjan zostanie przyłapany na poszukiwaniu nielegalnych prawd”. Niestety, w jego słowniku bycie poinformowanym obejmuje jedynie cenzurowanie wewnętrznych wiadomości e-mail. A co z wspieraniem ucisku 1,4 miliarda ludzi? Z tym najwyraźniej Pichai nie ma żadnego problemu.

Pichai i były dyrektor generalny Google Larry Page zdawali się ignorować głosy sprzeciwu ludzi w amerykańskim Kongresie. A gdy Google odrzuca kontrakty w służbie wojsk USA, inne firmy technologiczne, takie jak Amazon, pokazały, że cywilna działalność gospodarcza i patriotyzm nie muszą się wykluczać. W ten sam sposób wsparcie Google dla chińskiej firmy szpiegowskiej Huawei zakończyło się dopiero, gdy administracja Donalda Trumpa uregulowała tę kwestię.

Jak twierdzi Tom Rogan, dziennikarz „Washington Examiner”, Google chętniej pracuje dla komunistycznych Chin niż dla Pentagonu. Ten etos korporacyjny może źle odbić się na wizerunku firmy, szczególnie gdy Stany Zjednoczone i Chiny „pójdą na wojnę”.

W ubiegły czwartek Rogan poinformował, że jego strona Bloggera (Blogger jest częścią Google), której używa do zestawiania artykułów, prawdopodobnie została „zaatakowana” przez Rosjan. Jedyną stroną w jego witrynie, która nie działa, jest zakładka „Rosja”, która powinna zawierać około 200 linków, a teraz komunikat brzmi: „Niestety, strona, której szukałeś na tym blogu, nie istnieje”.

– Biorąc pod uwagę, że rosyjski rząd lubi ze mną pogrywać i denerwują go moje artykuły oraz fakt, że miałem tysiąc procent wzrost ruchu na Bloggerze, w dniu, w którym strona przeszła na tryb offline, jestem pewien, że Rosjanie odpowiadają za zniknięcie mojej strony – uważa.

Źródło: Tom Rogan / Washington Examiner
Tłumaczenie: Dominika Legierska

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA