fbpx
środa, 28 lutego, 2024
Strona głównaBiznesJak bardzo pandemia wpłynęła na rynek pracy i edukacji?

Jak bardzo pandemia wpłynęła na rynek pracy i edukacji?

Pandemia koronawirusa przyniosła ogromne zmiany we wszystkich sektorach gospodarki. Rynek pracy zweryfikował na nowo swoje potrzeby. Poszukiwani są pracownicy związani z branżą HR oraz wykwalifikowani robotnicy. Stopa bezrobocia w Polsce spada, a liczba wolnych wakatów rośnie. Coraz większą popularnością cieszą się elastyczne formy zatrudnienia. To tylko część wniosków z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości „Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań”.

Z najnowszych danych zaprezentowanych przez Główny Urząd Statystyczny oraz Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że we wrześniu 2021 r. stopa bezrobocia spadła we wszystkich 16 województwach. Jej wartość wynosiła 5,6%. To o 0,2 p.p. mniej niż w sierpniu 2021 r. Najniższe wskaźniki odnotowano w województwach: wielkopolskim (3,3%), śląskim (4,5%) oraz mazowieckim i małopolskim (po 4,8%), natomiast najwyższe w warmińsko-mazurskim (8,6%), podkarpackim (8,3%) i kujawsko-pomorskim (7,8%).

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy we wrześniu b.r. spadła o 2,6% w porównaniu z poprzednim miesiącem. Z danych MRiPS wynika, że ponad 54% niezatrudnionych osób stanowią kobiety.

Według danych Eurostatu stopa bezrobocia dla krajów Unii Europejskiej (UE-27) w sierpniu 2021 r. wynosiła 6,8%. Najniższe wskaźniki odnotowano w Czechach (2,9%), na Malcie i w Holandii (po 3,2%), Polska zajęła w unijnym rankingu 4. miejsce. Najwyższe wskaźniki odnotowano w Hiszpanii (14,0%), Grecji (13,2%) i we Włoszech (9,3%).

Sytuacja na polskim rynku pracy

W sierpniu 2021 r. 50 największych portali rekrutacyjnych w Polsce opublikowało aż o 21,5% więcej ofert pracy niż w lipcu 2021 r. To wzrost o ponad 323 tys. ogłoszeń. Najwięcej propozycji było na stanowiska: HR Business Partner, rekruter oraz specjalista ds. cyberbezpieczeństwa.

Według raportu „Monitor Rynku Pracy” 77% respondentów jest raczej lub bardzo zadowolonych z obecnej pracy. Największy odsetek zadowolonych respondentów zarejestrowano w budownictwie (80%) oraz hotelarstwie i gastronomii (79%). Ze względu na zajmowane stanowisko najwyższy odsetek osób usatysfakcjonowanych z pracy odnotowano wśród kadry zarządzającej (84%), kierowników średniego szczebla (84%), mistrzów (82%) oraz inżynierów (80%).

Tylko 11% badanych zadeklarowało, że aktywnie poszukuje pracy. Najczęstszym powodem poszukiwania nowego miejsca zatrudnienia jest wyższe wynagrodzenie proponowane przez innych pracodawców oraz korzystniejsza forma zatrudnienia.

Ponad połowa respondentów posiadających konta w mediach społecznościowych spotkała się tam z kampanią rekrutacyjną na dowolne stanowiska. Największy odsetek badanych (46%) widziało ogłoszenia na Facebooku, tylko 13% grupy badawczej miało do czynienia z takimi działaniami na LinkedInie. 26% uczestników ankiety, posiadających konta w mediach społecznościowych, zdecydowała się w przeszłości aplikować na oferty przedstawione w mediach społecznościowych.

Państwa UE wprowadzają zmiany dotyczące czasu pracy

Na przełomie 2019 i 2020 roku, przede wszystkim w związku z pandemią, wszystkie kraje UE wprowadziły różne formy skróconego czasu pracy oraz tymczasowych subsydiów płacowych. W okresie od marca do września 2020 r. z takich rozwiązań skorzystało ponad 40 mln pracodawców. Dla porównania, w szczytowym momencie kryzysu gospodarczego w 2009 r. z takich środków skorzystało jedynie ok. 1,8 mln pracowników. W okresie pandemii zostały zastosowane tymczasowe odstępstwa od przepisów dotyczących czasu pracy, m.in. w kwestii odpoczynku i urlopów. Miało to zastosowanie przede wszystkim w sektorze zdrowia, opieki, transportu i logistyki. Okres rozprzestrzeniania się wirusa sprzyjał również większej popularności pracy zdalnej. Niektóre państwa wprowadziły obowiązek wprowadzenia takiego rodzaju pracy.

GIGekonomia – system pracy preferowany przez millenialsów

GIGekonomia to model pracy, który wyróżnia duża elastyczność w formie zatrudnienia i sposobie wykonywania świadczeń. Poszczególne zadania są realizowane przez niezależne osoby, które dostarczają usługi w zależności od potrzeb świadczeniobiorcy. Współpraca opiera się na długo- i krótkoterminowych zleceniach, z których każde może być wyceniane osobno. GIGerzy często pracują dla więcej niż jednego klienta jednocześnie. Społeczność preferującą ten system pracy tworzy przede wszystkim generacja Y oraz wchodząca dopiero na rynek pracy generacja Z. Dla tych grup ważna jest niezależność, mobilność oraz możliwość łączenia życia prywatnego z zawodowym.

Wykonywanie pracy jako GIGer wiąże się z innym sposobem oskładkowania i opodatkowania. Najważniejsze zmiany zawarte w Polskim Ładzie, które mogą zainteresować GIGerów, to:

  • niższa stawka ryczałtu PIT (podatek od przychodu): 12% dla branży IT oraz 14% dla osób wykonujących zawody medyczne, podmiotów świadczących usługi architektoniczne i inżynierskie, usług badań i analiz technicznych oraz w zakresie specjalistycznego projektowania;
  • likwidacja zryczałtowanej składki zdrowotnej (proporcjonalna do dochodu) i zniesienie możliwości jej odliczenia od PIT;
  • nowa skala podatkowa składająca się z dwóch progów: 17% – do 120 tys. zł, i 32% – powyżej tej kwoty;
  • stała kwota wolna od podatku podniesiona do 30 tys. zł (nie dotyczy przedsiębiorców opodatkowanych liniową, 19% stawką podatku).
Pełna wersja raportu dostępna jest TUTAJ.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rekordowe polskie drobiarstwo

Polska jest największym producentem mięsa drobiowego w Europie i siódmym graczem na światowym rynku, co powinno napawać nas dumą. Już dziś jesteśmy europejskim czempionem, a cyfry jednoznacznie świadczą o dobrych perspektywach na przyszłość. O ile branża nie padnie ofiarą politycznych gier.
3 MIN CZYTANIA

Czy polskie firmy respektują sankcje na Rosję?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw stara się respektować sankcje nałożone na Rosję po jej ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku.
2 MIN CZYTANIA

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.
< 1 MIN CZYTANIA

Rząd musi zmienić system podatkowy, aby przedsiębiorcy wrócili do inwestycji

Firmy działające w Polsce powinny mieć jak najlepsze warunki do działania – tak, jak np. firmy na Słowacji, w Estonii czy w Irlandii. Nie da się tego zrobić bez zmiany jednego z najgorszych w ramach państw OECD systemu podatkowego, który zajmuje dzisiaj 36 pozycję na 37 państw – uważa Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
2 MIN CZYTANIA

[RAPORT OTWARCIA] Organizacje z branży cyfrowej z propozycjami cyfryzacji państwa

Minister Cyfryzacji powinien objąć rolę nadzorującego proces cyfryzacji wszystkich ministerstw, instytucji centralnych oraz samorządowych – to jeden z postulatów ekspertów koalicji dziesięciu organizacji działających w branży cyfrowej. Ich zdaniem sprzyjać temu będzie sprawowanie przez ministra funkcji wicepremiera.
3 MIN CZYTANIA