fbpx
środa, 4 października, 2023
Strona głównaŚwiatJak chiński lobbysta przeniknął do brytyjskiej rodziny królewskiej?

Jak chiński lobbysta przeniknął do brytyjskiej rodziny królewskiej?

Jeden z wnuków brytyjskiej królowej zbratał się z kacykiem z Komunistycznej Partii Chin. W Londynie polemika na ten temat zaczyna przybierać rozmiary sprawy wagi państwowej ... – pisze Marc Roche, korespondent francuskiego „Le Point” w Londynie.

Peter Phillips jest postacią zupełnie nieznaną w całym batalionie gwiazd brytyjskiej rodziny królewskiej. Ten 42-letni syn księżnej Anny, który pracuje w branży organizacji eventów, nie pełni właściwie żadnej oficjalnej funkcji reprezentacyjnej. Tymczasem, będąc piętnastym w kolejności do sukcesji tronu, jest ciepły i charyzmatyczny i jest uważany za ulubionego wnuka królowej Elżbiety II. No i nie ma sobie równych w wykorzystywaniu powiązań z królową do… funkcjonowania w chińskich kręgach biznesu.

I tak Phillips nagrał dwie reklamy wychwalające zalety mleka produkowanego na farmie będącej własnością miasta Szanghaj. Powstał film reklamowy, gdzie widać go trzymającego szklankę mleka przed majestatycznym zamkiem Longheat z napisem w tle „Peter Phillips, członek brytyjskiej rodziny królewskiej”.

Warto w tym miejscu wspomnieć o książce Clive Hamilton i Mareike Ohlberg zatytułowanej Hidden Hand. Exposing How the Chinese Communist Party is Reshaping the World’, w której autorzy ujawniają, w jaki sposób pewnemu chińskiemu lobbyście udało się zinfiltrować rodzinę Windsor.

Okazuje się, że sercem tej całej operacji na najwyższym szczeblu był Zhirong Hu, prezes Chińskiego Ludowego Stowarzyszenia Przyjaźni z Zagranicą. To ten aparatczyk Partii Komunistycznej w sierpniu 2017 roku powitał w Pekinie Petera Phillipsa, którego sam zresztą nazywa „Prince Peter”, potwierdzając, że jego gość zobowiązał się do wzmacniania współpracy między „Chinami a Anglikami”. Nieważne, że Peter Phillips nie ma żadnego tytułu szlacheckiego, dla chińskiej propagandy bycie członkiem rodu Windsorów, nawet z drugiego szeregu, jest wystarczająco ważne samo w sobie!

Uważa się, że Hu wykorzystał sieć kontaktów Petera Phillipsa, aby zrobić sobie zdjęcie z królową, na torze wyścigowym Ascot w czerwcu 2019 roku. Miał on również zaszczyt spotkać się, osobno, z księciem Karolem, a także księciem Williamem i księciem Harrym.

– Te zdjęcia podkreślają znaczenie brytyjskiej rodziny królewskiej dla chińskich decydentów. Zrozumieli oni, że niektórzy członkowie rodziny królewskiej mają ogromną siłę wpływu, która otwiera przeróżne drzwi – zauważył Clive Hamilton, jeden z autorów wspomnianej książki, w wywiadzie dla Daily Mail.

– Królowa spotyka wielu ludzi w Ascot, wiec zdjęcie nie powinno być traktowane jako oznaka przyjaźni – podkreślił w swoim oświadczeniu Pałac Buckingham. Jeśli chodzi o samego Petera Phillipsa, przyznał on, że poznał chińskiego lobbystę podczas lunchu u wspólnych chińskich przyjaciół, nie podając przy tym dokładnych szczegółów i natury relacji, jaka łączy go z tym człowiekiem.

Szef sekcji odpowiedzialnej za kultywowanie na całym świecie elit politycznych gospodarczych i medialnych należących do Komunistycznej Partii Chin, nie poprzestał na zdjęciach ilustrujących życie towarzyskie, zrobił sobie bowiem, również zdjęcie z byłymi premierami Jego Królewskiej Mości, którzy byli mocno uradowani, że maja okazję do pozyskania jego przychylności.

Tony Blair, po tym jak zakończył rządzenie krajem w 2007 roku i przeobraził się w międzynarodowego biznesmena, miał chęć nawiązać kontakty z osobą z najwyższego szczebla chińskiej nomenklatury. Gordon Brown zawsze był wielkim wielbicielem Chin. David Cameron to architekt angielsko-chińskiego porozumienia z 2015 roku i były prezes funduszu inwestycyjnego wykupionego przez Pekin. Theresa May – ona była sygnatariuszką trójstronnej umowy między Francją, Chinami i Wielką Brytanią, umowy, która dotyczyła finansowania elektrowni atomowych Hinkley Point i Sizewell, których budowa została zlecona chińskiej grupie z sektora jądrowego, CGN.

Wreszcie trzeba zauważyć, że Hu pozował również do zdjęć z obecnym szefem rządu, Borisem Johnsonem. Słuchając wypowiedzi premiera Wielkiej Brytanii, można by pomyśleć, że to na relacjach gospodarczych z Chinami Wielka Brytania chce oprzeć swoją nową przyszłość w świecie po Brexicie. Ale operacja infiltracji bliskiego otoczenia „Bo Jo” nie opłaciła się. 14 lipca 2020 r. Londyn ogłosił, że wyklucza chińskiego giganta Huawei z rozwijania sieci połączeń telefonicznych w nowej technologii 5G w Wielkiej Brytanii.

Źródło: Marc Roche/Le Point

INNE Z TEJ KATEGORII

Unia chce chronić swój rynek przed napływem tanich elektryków z Chin

Komisja Europejska wszczęła dochodzenie w sprawie subsydiowania pojazdów elektrycznych z Chin. Decyzja ta wywołała gniewne reakcje w Pekinie, a eksperci twierdzą, że szykuje się wojna handlowa.
3 MIN CZYTANIA

Pomysły Komisji Europejskiej zagrożeniem dla dzieci

Komisja Europejska pracuje nad zintegrowanymi systemami ochrony dzieci, z czego mogą wyniknąć niebezpieczne rozwiązania, które będą musiały przyjąć kraje członkowskie.
2 MIN CZYTANIA

Amerykańska sieć handlowa zamyka sklepy przez złodziei

Sieć dyskontów Target ogłosiła zamknięcie 9 ze swoich sklepów, z powodu zbyt dużego poziomu kradzieży oraz przemocy, na jaką są narażeni jej pracownicy.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

ORLEN wspiera polskich rolników i dba o środowisko

Bazując na surowcach od polskich rolników, Grupa ORLEN będzie rozwijać produkcję biopaliw, na co przeznaczy do 2030 r. 15 mld zł. Działania te pozytywnie wpłyną na rozwój krajowego rolnictwa. W ramach rozwijania tego sektora w Jedliczu powstanie instalacja wytwarzająca bioetanol drugiej generacji, czyli powstający z produktów niespożywczych. W Kętrzynie z kolei – największa w Polsce tłocznia rzepaku.
4 MIN CZYTANIA

Skuteczny sposób na rosyjski szantaż gazowy

Polska stała się prawdziwym liderem. Zapoczątkowała trend, za którym inne kraje europejskie powinny podążać. To historia, która powinna być głośno opowiedziana całemu światu – mówił podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu prof. Jeffrey Sonnenfeld, podkreślając, że suwerenność energetyczna i zerwanie zależności gazowej od Rosji jest sukcesem Polaków i podstawą rozwoju gospodarczego Europy Środkowo-Wschodniej.
4 MIN CZYTANIA

Zapraszamy na Green Gas Poland 2023 – V Forum Biogazu i Biometanu

1 grudnia w VARSOVIA APARTAMENTY KASPRZAKA – RESTAURACJA FIRST FLOOR odbędzie się cykliczne branżowe wydarzenie Green Gas Poland 2023 – V Forum Biogazu i Biometanu. Impreza rokrocznie przyciąga uwagę przedsiębiorców oraz pasjonatów energii odnawialnej. „Forum Polskiej Gospodarki” objęło patronatem medialnym to wydarzenie.
3 MIN CZYTANIA