fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaHistoriaJak dług publiczny doprowadził do wybuchu II wojny światowej

Jak dług publiczny doprowadził do wybuchu II wojny światowej

„Jeżeli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze” brzmi słynne powiedzenie. I to właśnie pieniądze, a właściwie ich brak w budżecie III Rzeszy, był jedną z głównych przyczyn wybuchu II wojny światowej.

Wspominając ofiary II wojny światowej, nie zapominajmy, że jej wybuch miał w ogromnej mierze podłoże gospodarcze. Adolf Hitler doszedł do władzy, wygrywając wybory w 1933 roku, z obietnicami odbudowy kraju zrujnowanego przez trwający od czterech lat gigantyczny kryzys ekonomiczny.

Jak zmniejszyć bezrobocie?

Kluczowe było zmniejszenie sięgającego wtedy 30 proc. bezrobocia. Osiągnięto to m.in. manipulując danymi i wykluczając z grupy osób definiowanych jako „bezrobotne” kobiety zajmujące się domem oraz Żydów. Część bezrobotnych wcielono do wojska. Kolejne miliony osób zaangażowano do robót i inwestycji w infrastrukturę (budowa autostrad), przemysł (głównie chemiczny, wydobywczy i motoryzacyjny) oraz zbrojenia. Następnie wprowadzono zakaz zwalniania się i swobodnej zmiany miejsca pracy.

Rozwój gospodarczy na kredyt

Aby sfinansować powyższe inwestycje, uruchomiono potężne środki pochodzące z emisji pieniądza przez bank centralny, przejmowanych majątków Żydów, a przede wszystkim zaciąganych kredytów. Pożyczki na rozwój potężnych niemieckich firm (AEG, Vereinigte Stahlwerke, IG Farben) pochodziły w dużej części z amerykańskich banków, które – paradoksalnie, często były zarządzane przez Żydów. Dług publiczny III Rzeszy wzrósł z 13 mld reichsmarek w 1933 roku do 37 mld w roku 1939.

Szef niemieckiej propagandy Josef Goebbels pisał w swoich dziennikach pod datą 13 grudnia 1938 roku:

Sytuacja finansowa Rzeszy jest katastrofalna. Musimy szukać nowych dróg. Tak dalej już być nie może. Inaczej staniemy w obliczu inflacji.

Był to efekt polityki narodowych socjalistów, którzy zaniechali narzucenia kontroli nad wydatkami państwa.

Wojna była rozwiązaniem

Obejmujący w styczniu 1939 roku stanowisko szefa Banku Rzeszy Walther Funk otrzymał polecenie udzielania pożyczek państwowych w nieograniczonej wysokości.

Aby zapewnić płynność finansową i uchronić Niemcy przed bankructwem, Hitler rozpoczął wojnę. Dzięki niej mógł zapewnić swojemu państwu darmową siłę roboczą oraz rabować majątki podbijanych państw i ich obywateli.

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pamięć i przestroga: Konfederacja targowicka, czyli krótka historia zdrady

Miesiąc maj większości Polaków kojarzy się z rocznicą uchwalenia Konstytucji w 1791 r., rokrocznie uroczyście obchodzoną w naszym kraju. Jednak maj to także (niestety) miesiąc, w którym część zaprzedanej magnaterii zawiązała konfederację targowicką, która do dziś jest synonimem zaprzedania i hańby. Historię zdrady narodowej doskonale opisał przedwojenny historyk Władysław Smoleński w dziele „Konfederacja targowicka”.
4 MIN CZYTANIA

Męczennik, który sam domagał się, by zostać patronem Polski

16 maja w sanktuarium w Strachocinie uroczyście obchodzony jest odpust św. Andrzeja Boboli w rocznicę jego okrutnej śmierci, jaką odniósł z rąk Kozaków w 1657 r. Męczennik jest prawdopodobni jedynym świętym, który... sam domagał się, by zostać patronem Polski.
4 MIN CZYTANIA

Konstytucja 3 Maja nie była pierwszą w Europie? Wzorowała się na konstytucji Rzeczypospoliej Pawłowskiej

4 kwietnia 1791 roku, miesiąc przed uchwaleniem Konstytucji 3 Maja, Sejm Rzeczypospolitej uchwalił konstytucję (położonej na Wileńszczyźnie) Rzeczypospolitej Pawłowskiej – miniaturowej chłopskiej republiki założonej przez ks. Pawła Ksawerego Brzostowskiego. Ten wizjoner jako pierwszy w Europie ustanowił prawa znoszące pańszczyznę, nadające wolność osobistą oraz formę samorządu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA