fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaKrajJak długo Polacy mogą przeżyć bez pracy?

Jak długo Polacy mogą przeżyć bez pracy?

Co piąty Polak nie ma w ogóle żadnych oszczędności, a 35 procent deklaruje, że w przypadku utraty pracy będzie się w stanie utrzymać tylko przez miesiąc.

Badanie deklaratywnego poziomu posiadanych oszczędności przez Polaków w wieku między 18. a 74. rokiem życia przeprowadził Krajowy Rejestr Długów w ramach projektu „Barometr oszczędności 2023”. 

21,8 proc. ankietowanych osób przyznało, że nie ma zgromadzonego żadnego kapitału. 24,3 proc. deklaruje posiadanie kwoty do 5 tys. złotych. 17,4 proc. Polaków twierdzi, że posiada rezerwy między 5 a 20 tys. złotych, a 23,2 proc. utrzymuje, że posiadają oszczędności powyżej 20 tys. złotych. 13,2 proc. pytanych odmówiło udzielenia informacji na ten temat. 

Jednocześnie 35 proc. badanych osób twierdzi, że gdyby straciło obecne źródło dochodu, to jest w stanie utrzymać się przez kolejny miesiąc. 40 proc. deklaruje, iż będzie to okres do pół roku. 

Najmniej zgromadzonych środków mają osoby będące w wieku 45-54 lat i nieposiadające wyższego wykształcenia. 

Wydatkami, które najczęściej uszczuplają oszczędności Polaków są te związane z leczeniem, naprawą samochodów lub remontem mieszkania. Rzadziej przeznaczamy je na podróże, zakupy drogich ubrań i spłatę zadłużenia. 

krd.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polityka klimatyczna nas zniszczy

Politycy Konfederacji wyrazili stanowczy sprzeciw wobec polityki klimatycznej Unii Europejskiej, która stanowi zagrożenie dla suwerenności i dobrobytu Polski.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA

Hybryda czy biuro – jak pracują Polacy?

Większość pracowników biurowych w Polsce spędza w biurze do dwóch dni tygodniowo, mimo że woleliby robić to rzadziej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Włochy wyślą migrantów do… Albanii

Albański parlament zaakceptował porozumienie zakładające, że do kraju trafi rocznie kilkadziesiąt tysięcy migrantów, którzy pierwotnie chcieli dostać się do Włoch.
< 1 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA