fbpx
poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaArchiwumJak długo trzeba w Polsce pracować na własne mieszkanie?

Jak długo trzeba w Polsce pracować na własne mieszkanie?

By zakupić w Warszawie, poza centrum, 50-metrowe mieszkanie (w zestawieniu brane są pod uwagę średnie wynagrodzenia i średnie ceny za m2), trzeba odkładać przez 8 lat, 10 miesięcy i 6 dni całą swoją pensję. Zestawienie przygotowane przez HRE Inwestments oparte na danych portalu numbeo opublikował serwis Forsal.pl.

Z danych źródła wynika, że średnio za metr mieszkania poza centrum stolicy trzeba zapłacić prawie 9 tys. zł., natomiast przeciętna pensja w Warszawie wynosi 4,2 tys. zł miesięcznie.

Polski wynik, choć nie imponujący, na tle europejskim daje powody do zadowolenia. Europejska średnia pod tym względem jest o 5 m-cy dłuższa. Aż w 15 europejskich krajach sytuacja wygląda gorzej niż u nas. Skrajnym przykładem pod tym względem jest Monako. Średnia monakijska pensja pozwoli zakupić własne "M" według wcześniejszych kryteriów dopiero po 43 latach i 6 miesiącach. Podobnie, jak wynik, szokująca jest w tym mieście cena metra kwadratowego. W ścisłym centrum, według numbeo, trzeba zapłacić równowartość 234 tys. zł. W Polsce w dużych miastach można już za tą sumę pozyskać kawalerkę. Poza ścisłym centrum w Monako zapłacimy już ok. 60 tys. zł mniej, ale mówimy tu o skromnych nieruchomościach, których ceny i tak idą w miliony złotych.

Dłużej, niż w Warszawie na własne mieszkanie trzeba też odkładać w Londynie, Paryżu, Wiedniu, czy Pradze.

Druga strona rankingu też jest pełna przykładów. W gronie stolic z szybszym dostępem do własnego "M" można wyszczególnić takie, jak Rzym, Amsterdam, Oslo, Berlin, Ryga czy Zurych.

Zwrócić uwagę warto też na Kijów. Tam wystarczy 6,5-letnia średnia kijowska pensja, by móc liczyć na własne 50-metrowe mieszkanie. W tym wypadku jednak średnia pensja nie jest dobrym wskaźnikiem. A to za sprawą dużego rozwarstwienia społecznego. Najlepiej zarabiający po prostu wyraźnie zawyżają średnie wynagrodzenie wynosi teraz ok. 2,2 tys. zł, będąc jednocześnie prawie trzykrotnie wyższe od minimalnego wynagrodzenia, które na Ukrainie wynosi teraz ok. 750 zł brutto.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

JS/Forsal.pl

INNE Z TEJ KATEGORII

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.

INNE TEGO AUTORA

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.
< 1 MIN CZYTANIA

Rząd musi zmienić system podatkowy, aby przedsiębiorcy wrócili do inwestycji

Firmy działające w Polsce powinny mieć jak najlepsze warunki do działania – tak, jak np. firmy na Słowacji, w Estonii czy w Irlandii. Nie da się tego zrobić bez zmiany jednego z najgorszych w ramach państw OECD systemu podatkowego, który zajmuje dzisiaj 36 pozycję na 37 państw – uważa Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
2 MIN CZYTANIA

[RAPORT OTWARCIA] Organizacje z branży cyfrowej z propozycjami cyfryzacji państwa

Minister Cyfryzacji powinien objąć rolę nadzorującego proces cyfryzacji wszystkich ministerstw, instytucji centralnych oraz samorządowych – to jeden z postulatów ekspertów koalicji dziesięciu organizacji działających w branży cyfrowej. Ich zdaniem sprzyjać temu będzie sprawowanie przez ministra funkcji wicepremiera.
3 MIN CZYTANIA