fbpx
sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaArchiwumJak długo trzeba w Polsce pracować na własne mieszkanie?

Jak długo trzeba w Polsce pracować na własne mieszkanie?

By zakupić w Warszawie, poza centrum, 50-metrowe mieszkanie (w zestawieniu brane są pod uwagę średnie wynagrodzenia i średnie ceny za m2), trzeba odkładać przez 8 lat, 10 miesięcy i 6 dni całą swoją pensję. Zestawienie przygotowane przez HRE Inwestments oparte na danych portalu numbeo opublikował serwis Forsal.pl.

Z danych źródła wynika, że średnio za metr mieszkania poza centrum stolicy trzeba zapłacić prawie 9 tys. zł., natomiast przeciętna pensja w Warszawie wynosi 4,2 tys. zł miesięcznie.

Polski wynik, choć nie imponujący, na tle europejskim daje powody do zadowolenia. Europejska średnia pod tym względem jest o 5 m-cy dłuższa. Aż w 15 europejskich krajach sytuacja wygląda gorzej niż u nas. Skrajnym przykładem pod tym względem jest Monako. Średnia monakijska pensja pozwoli zakupić własne "M" według wcześniejszych kryteriów dopiero po 43 latach i 6 miesiącach. Podobnie, jak wynik, szokująca jest w tym mieście cena metra kwadratowego. W ścisłym centrum, według numbeo, trzeba zapłacić równowartość 234 tys. zł. W Polsce w dużych miastach można już za tą sumę pozyskać kawalerkę. Poza ścisłym centrum w Monako zapłacimy już ok. 60 tys. zł mniej, ale mówimy tu o skromnych nieruchomościach, których ceny i tak idą w miliony złotych.

Dłużej, niż w Warszawie na własne mieszkanie trzeba też odkładać w Londynie, Paryżu, Wiedniu, czy Pradze.

Druga strona rankingu też jest pełna przykładów. W gronie stolic z szybszym dostępem do własnego "M" można wyszczególnić takie, jak Rzym, Amsterdam, Oslo, Berlin, Ryga czy Zurych.

Zwrócić uwagę warto też na Kijów. Tam wystarczy 6,5-letnia średnia kijowska pensja, by móc liczyć na własne 50-metrowe mieszkanie. W tym wypadku jednak średnia pensja nie jest dobrym wskaźnikiem. A to za sprawą dużego rozwarstwienia społecznego. Najlepiej zarabiający po prostu wyraźnie zawyżają średnie wynagrodzenie wynosi teraz ok. 2,2 tys. zł, będąc jednocześnie prawie trzykrotnie wyższe od minimalnego wynagrodzenia, które na Ukrainie wynosi teraz ok. 750 zł brutto.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

JS/Forsal.pl

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA