fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatJak dużo Amerykanów uważa Chiny za wroga? Ciekawe wyniki badań

Jak dużo Amerykanów uważa Chiny za wroga? Ciekawe wyniki badań

Amerykanie coraz częściej postrzegają Chiny jako wroga, a nie konkurenta – wynika z nowego badania przeprowadzonego przez Pew Research Center.

Około 38 proc. amerykańskich respondentów określiło Chiny jako „wroga”, co stanowi wzrost o 13 punktów procentowych w porównaniu z analogicznym badaniem w zeszłym roku. Ponad połowa ankietowanych określiła Chiny jako „konkurenta”, podczas gdy tylko 6 proc. stwierdziło, że kraj ten jest „partnerem” USA.

Ankieta przeprowadzona wśród ponad 3500 dorosłych Amerykanów, przeprowadzona pod koniec marca, wykazała również, że 83 proc. respondentów miało „nieprzychylne opinie” o Chinach – to o jeden punkt procentowy więcej niż w 2022 r.

Badanie Pew wykazało, że 47 proc. respondentów uważa, że ​​napięcia między Chinami a Tajwanem są „bardzo poważne”, co stanowi rekordowy odsetek. Około 62 proc. ankietowanych wymieniło również partnerstwo chińsko-rosyjskie jako „bardzo poważną” kwestię.

Prawie połowa amerykańskich respondentów ankiety postrzega obecnie Stany Zjednoczone jako wiodącą potęgę gospodarczą na świecie, podczas gdy tylko około 40 proc. widzi Chiny na pierwszym miejscu – co stanowi wyraźną zmianę w stosunku do zeszłego roku, kiedy opinie w tej kwestii były podzielone po równo. Mimo to około ośmiu na dziesięciu Amerykanów stwierdziło, że konkurencja gospodarcza z Chinami jest co najmniej „poważnym” problemem.

time.com, KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA