Powstanie elektrowni jądrowej w Polsce da nam nie tylko większe bezpieczeństwo energetyczne, ale również przyspieszy naszą gospodarkę – wynika z raportu przygotowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny.

Pixabay

Według ekspertów PIE elektrownie jądrowe będą mogły zaspokoić nawet 38,4 proc. prognozowanego na 2043 r. zapotrzebowania na prąd w Polsce. Z raportu zatytułowanego „Ekonomiczne aspekty inwestycji jądrowych w Polsce – wpływ na biznes, rynek pracy i społeczności lokalne” dowiadujemy się też, że inwestycje w elektrownię jądrową przynoszą o 285 proc. wyższą wartość dodaną dla gospodarki w porównaniu z elektrownią gazową i o 33 proc. w porównaniu z elektrownią węglową o tej samej mocy.

– W przypadku pełnej realizacji polskiego programu jądrowego, czyli budowy 6 bloków, wpływ na wzrost gospodarczy projektu mógłby przekroczyć 1 proc. PKB. Szacujemy również, że w związku z budową i funkcjonowaniem elektrowni jądrowych w Polsce powstanie od 26,4 tys. do 39,6 tys. miejsc pracy. W optymistycznym scenariuszu, 70 proc. wartości inwestycji w energetykę jądrową może zostać zrealizowane przez firmy zlokalizowane w Polsce, a wartość inwestycji zrealizowanych przez te przedsiębiorstwa może sięgnąć nawet 130 mld zł – powiedział Adam Juszczak, analityk z zespołu klimatu i energii w PIE.

PIE przytacza również przykład Korei Południowej, gdzie bloki jądrowe zastąpiono węglowymi, co skutkowało spadkiem PKB o niemal 0,5 proc.

Spośród polskich przedsiębiorstw dzisiaj najbardziej przygotowane do współpracy przy inwestycjach jądrowych są firmy z sektora chemicznego, inżynieryjnego oraz metalurgicznego. Według szacunków PIE inwestycje w program energetyki jądrowej mogą wygenerować w sektorze przemysłowym wartość dodaną wynoszącą nawet 142 mld zł.

Źródło: PIE

Poprzedni artykułPolacy kupują obce waluty
Następny artykułZakaz gotówki coraz ostrzejszy