fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaArchiwumJak finansować MŚP w Polsce?

Jak finansować MŚP w Polsce?

To zaś najpewniej negatywnie wpłynie na stopę inwestycji, które miały być przecież głównym motorem napędowym polskiej gospodarki – tak przynajmniej wynika ze Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Co o tym sądzić? Cóż, największe problemy sektora bankowego w Polsce nie wynikają z finansowania MŚP. Ich źródłem są przede wszystkim kredyty frankowe – ten wciąż nierozwiązany problem ciąży rodzimej bankowości od lat. Szkoda także, że banki nie wykazywały się taką ostrożnością jak obecnie oferując firmom toksyczne opcje walutowe, które kosztowały polskie przedsiębiorstwa miliardy złotych strat.

Teraz kiedy, jak kania dżdżu, polski biznes potrzebuję kapitału, ten bankowalny (posługuję się tym terminem zaznaczając, że w mojej opinii to językowy potworek) staje się dla nich coraz bardziej niedostępny. Nie chodzi rzecz jasna o to, że banki mają udzielać kredytu na prawo i lewo każdemu kto ma na to ochotę. Wydaje się jednak, że bankowość dla małych i średnich firm nie powinna opierać się jedynie na statystycznej ocenie wypłacalności przedsiębiorstwa, czasem warto wniknąć głębiej i zobaczyć coś czego statystyka nie pokazuje. W polskich warunkach bankowość nastawiona na rozwój małych i średnich firm powinna mieć priorytet, tych przedsiębiorstw jest u nas zdecydowane najwięcej, część z nich ma znaczny potencjał rozwojowy, który rozkwitnąć może właśnie dzięki wsparciu banków. Tymczasem przekaz jest następujący, idą problemy więc małym i średnim dziękujemy, do zobaczenia w lepszych czasach. Przykre!

Teraz czas na pozytywny przykład. Węgierski bank centralny pokazuje, ze można wyjść naprzeciw sektorowi mniejszych firm. W połowie tego roku uruchomił on program obejmowania obligacji dla  przedsiębiorstw z ratingiem co najmniej „B+”. Jeśli zatem firma wyemituje takie obligacje, znaczną część ich puli przejmie bank centralny. Dodatkowo te podmioty, którym nie udało się otrzymać  finansowania uzyskają ekspercie wsparcie aby mogły z niego skorzystać przy następnej okazji. Można? Można! To dobry wzór do naśladowania także dla Narodowego Banku Polskiego, niekonwencjonalne narzędzia polityki pieniężnej stosowane są powszechnie przez największe banki centralne świata, może pora na nasz?

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA