fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaBiznesJak firmy dbają o dobrostan pracowników?

Jak firmy dbają o dobrostan pracowników?

Z raportu Konfederacji Lewiatan „Korzyści i koszty dla przedsiębiorstw nastawionych na dobrostan pracowników” wynika, że coraz więcej firm dostrzega konieczność wdrożenia lub rozszerzenia polityki nastawionej na dbanie o samopoczucie i dobrostan pracowników.

Z raportu wynika, że wśród koncepcji nastawionych na dobrostan pracowników obok work-life balance (twardy rozdział pracy i życia prywatnego) coraz większe znaczenie zyskuje work-life fit (elastyczne łączenie pracy i życia prywatnego). Firmy stosują cały katalog instrumentów w ramach polityki nastawionej na dobrostan pracowników. Najczęściej mają one charakter finansowy (np. dodatkowe świadczenia, wsparcie psychologa czy dofinansowanie wydatków związanych ze świadczeniem pracy zdalnej). Są także instrumenty, które można wdrożyć bezkosztowo (np. poprawa atmosfery w pracy czy elastyczniejszy dress code).

Korzyści dla firm

Raport wymienia cały szereg korzyści dla przedsiębiorców wynikających z dbania o dobrostan pracowników: większa produktywność, konkurencyjność na rynku pracy, lojalność pracowników, poprawa stanu zdrowia, poprawa wizerunku firmy, a także długofalowa korzyść w postaci stabilnego rozwoju przedsiębiorstwa.

Koszty dla firm

Nie zabrakło też informacji na temat kosztów związanych z prowadzeniem przez firmy takiej polityki. Raport wymienia trzy rodzaje takich kosztów: dodatkowe wydatki, zmiany organizacyjne oraz ryzyko nadużyć.

Autorem raportu pt. „Korzyści i koszty dla przedsiębiorstw nastawionych na dobrostan pracowników” jest Marek Oramus.

Źródło: Raport „Korzyści i koszty dla przedsiębiorstw nastawionych na dobrostan pracowników”
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nowy program grantowy dla MŚP

Z nowego programu wsparcia cyfryzacji firm, który wkrótce ma ruszyć, skorzystają firmy produkcyjne oraz świadczące usługi na rzecz przemysłu.
2 MIN CZYTANIA

Wszyscy tracą grube miliony na strajku scenarzystów w Hollywood

Trwający od maja protest amerykańskich scenarzystów sparaliżował pracę wielu studiów filmowych, doprowadził do opóźnień wielu premier oraz utraty pracy przez tysiące osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy technologiczne wydają setki milionów euro na lobbing w Brukseli

Największe technologiczne przedsiębiorstwa całego świata nie oszczędzają na funduszach, dzięki którym wywierają wpływ na kształt procesów legislacyjnych w unijnych instytucjach.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

WHO chce ograniczyć suwerenność państw

W Światowej Organizacji Zdrowia trwają prace nad Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi, które – jeśli zostaną uchwalone – doprowadzą do ograniczenia suwerenności państw na rzecz WHO.
2 MIN CZYTANIA

Jak rząd Izerę budował…

W wyniku kontroli Najwyższa Izba Kontroli ustaliła, że założenia projektu samochodu elektrycznego Izera i jego cele strategiczne nie były realizowane terminowo oraz że wystąpiły nieprawidłowości wiążące się z zaangażowaniem przez Skarb Państwa kwoty 250 mln zł.
2 MIN CZYTANIA