fbpx
czwartek, 11 lipca, 2024
Strona głównaBiznesJak firmy dbają o dobrostan pracowników?

Jak firmy dbają o dobrostan pracowników?

Z raportu Konfederacji Lewiatan „Korzyści i koszty dla przedsiębiorstw nastawionych na dobrostan pracowników” wynika, że coraz więcej firm dostrzega konieczność wdrożenia lub rozszerzenia polityki nastawionej na dbanie o samopoczucie i dobrostan pracowników.

Z raportu wynika, że wśród koncepcji nastawionych na dobrostan pracowników obok work-life balance (twardy rozdział pracy i życia prywatnego) coraz większe znaczenie zyskuje work-life fit (elastyczne łączenie pracy i życia prywatnego). Firmy stosują cały katalog instrumentów w ramach polityki nastawionej na dobrostan pracowników. Najczęściej mają one charakter finansowy (np. dodatkowe świadczenia, wsparcie psychologa czy dofinansowanie wydatków związanych ze świadczeniem pracy zdalnej). Są także instrumenty, które można wdrożyć bezkosztowo (np. poprawa atmosfery w pracy czy elastyczniejszy dress code).

Korzyści dla firm

Raport wymienia cały szereg korzyści dla przedsiębiorców wynikających z dbania o dobrostan pracowników: większa produktywność, konkurencyjność na rynku pracy, lojalność pracowników, poprawa stanu zdrowia, poprawa wizerunku firmy, a także długofalowa korzyść w postaci stabilnego rozwoju przedsiębiorstwa.

Koszty dla firm

Nie zabrakło też informacji na temat kosztów związanych z prowadzeniem przez firmy takiej polityki. Raport wymienia trzy rodzaje takich kosztów: dodatkowe wydatki, zmiany organizacyjne oraz ryzyko nadużyć.

Autorem raportu pt. „Korzyści i koszty dla przedsiębiorstw nastawionych na dobrostan pracowników” jest Marek Oramus.

Źródło: Raport „Korzyści i koszty dla przedsiębiorstw nastawionych na dobrostan pracowników”
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA