fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaKrajJak idzie skup nadwyżki zboża?

Jak idzie skup nadwyżki zboża?

Minister rolnictwa i rozwoju wsi potwierdził w telewizji, że od polskich rolników skupiono już ponad połowę nadwyżki zboża.

Szef resortu rolnictwa Robert Telus podczas wizyty w TVP 1 powiedział, że od rolników skupiono już około 60 proc. nadwyżki zboża. Jednocześnie polityk – mając na uwadze zbliżający się okres żniw – zachęcił rolników do dalszej sprzedaży ziarna.

Minister Telus dodał, że rolnicy, którzy zdecydują się na sprzedaż zboża mogą skorzystać z rządowych dopłat, które w przypadku pszenicy wynoszą około 3 tysięcy złotych do hektara. Według szefa resortu rolnictwa od marca do maja wyeksportowano z Polski ponad 3 mln ton zboża.

Mówiłem wcześniej, że będzie to 4 mln ton, ale myślę, że jeżeli doliczymy do tego czerwiec, to nam się to uda

– dodał Robert Telus.

Małe firmy mają problem z kukurydzą

Minister Telus na antenie TVP 1 dodał też, że aktualnie istnieje poważny problem firm, które drogo kupiły kukurydzę – przede wszystkim kukurydzę mokrą, gdyż obecnie cena tego towaru spadła i ziarno zalega w magazynach. Dotyczy to głównie małych firm, które kupiły kukurydzę od polskich rolników. Rząd myśli nad programem pomocowym dla takich przedsiębiorstw.

Zgodnie z programem pomocowym zatwierdzonym przez Komisję Europejską pomoc ma być wypłacana rolnikom od 15 kwietnia do 30 czerwca. Rolnicy, którzy sprzedali pszenicę między 15 kwietnia a 15 maja otrzymają 2200 zł dopłaty do hektara pszenicy, a ci którzy sprzedadzą ją od 15 maja do 30 czerwca mogą liczyć na 3025 zł.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA