fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaKrajJak idzie skup nadwyżki zboża?

Jak idzie skup nadwyżki zboża?

Minister rolnictwa i rozwoju wsi potwierdził w telewizji, że od polskich rolników skupiono już ponad połowę nadwyżki zboża.

Szef resortu rolnictwa Robert Telus podczas wizyty w TVP 1 powiedział, że od rolników skupiono już około 60 proc. nadwyżki zboża. Jednocześnie polityk – mając na uwadze zbliżający się okres żniw – zachęcił rolników do dalszej sprzedaży ziarna.

Minister Telus dodał, że rolnicy, którzy zdecydują się na sprzedaż zboża mogą skorzystać z rządowych dopłat, które w przypadku pszenicy wynoszą około 3 tysięcy złotych do hektara. Według szefa resortu rolnictwa od marca do maja wyeksportowano z Polski ponad 3 mln ton zboża.

Mówiłem wcześniej, że będzie to 4 mln ton, ale myślę, że jeżeli doliczymy do tego czerwiec, to nam się to uda

– dodał Robert Telus.

Małe firmy mają problem z kukurydzą

Minister Telus na antenie TVP 1 dodał też, że aktualnie istnieje poważny problem firm, które drogo kupiły kukurydzę – przede wszystkim kukurydzę mokrą, gdyż obecnie cena tego towaru spadła i ziarno zalega w magazynach. Dotyczy to głównie małych firm, które kupiły kukurydzę od polskich rolników. Rząd myśli nad programem pomocowym dla takich przedsiębiorstw.

Zgodnie z programem pomocowym zatwierdzonym przez Komisję Europejską pomoc ma być wypłacana rolnikom od 15 kwietnia do 30 czerwca. Rolnicy, którzy sprzedali pszenicę między 15 kwietnia a 15 maja otrzymają 2200 zł dopłaty do hektara pszenicy, a ci którzy sprzedadzą ją od 15 maja do 30 czerwca mogą liczyć na 3025 zł.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wrzesień kończy się rekordowym spadkiem inflacji

Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że poziom inflacji we wrześniu sięgnął 8,2 proc., co oznacza, iż pierwszy raz od lutego 2022 roku jest ona poniżej 10 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Koszty życia polskich studentów podwoiły się w 5 lat

Studentów w rozpoczynającym się roku akademickim czekają nie tylko wyzwania naukowe, ale będą też musieli stawić czoła rosnącym kosztom czesnego, najmu lokali czy żywności.
< 1 MIN CZYTANIA

Wartość polskiego eksportu rolnego znów w górę

Polski sektor rolny, w obliczu licznych kryzysów ostatnich lat, relatywnie dobrze radzi sobie na niwie eksportowej. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku krajowi producenci pobiją rekord wartości handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA