fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesJak kryzys pandemiczny niszczył MŚP

Jak kryzys pandemiczny niszczył MŚP

Gwoli przypomnienia, gdyby ktoś znowu zechciał wdrożyć pomysł lockdownów – swoistej „powtórki z rozrywki” – przytaczamy fragmenty solidnie opracowanego raportu Mastercarda. Pokazuje on, że koronakryzys szczególnie uderzył w mały i średniej wielkości biznes. Nie brakuje w tym raporcie także optymistycznych obserwacji.

Czas, jaki upłynął od apogeum tzw. pandemii, pozwala już na pewne podsumowania. Z najnowszego raportu Recovery Insights: Small Business Reset, obejmującego dziewiętnaście krajów wynika, że w szczytowym momencie kryzysu obroty małych i średnich przedsiębiorstw były nawet o 20 punktów procentowych niższe w zestawieniu z dużymi przedsiębiorstwami i korporacjami. To, co dominowało niemal w całym okresie mrożenia gospodarek, to było zamykanie firm.
Trzeba koniecznie zwrócić uwagę na to, że małe firmy, które zamknęły działalność na początku pandemii, pozostawały zamknięte przez dłuższy czas – około trzy razy częściej niż duże przedsiębiorstwa. W efekcie aż jedna trzecia małych firm zawieszonych w kwietniu 2020 roku nie wznowiła już działalności po sześciu miesiącach, a około jedna piąta ― nawet po 12 miesiącach. Warto przy tym zauważyć, że stało się tak pomimo ogromnych strumieni pieniędzy pomocowych wpompowanych w firmy.
W Polsce, po sześciu miesiącach pozostawało zamkniętych około 19 proc. małych firm z sektora handlu detalicznego – w porównaniu do zaledwie 3 proc. dużych przedsiębiorstw.

Szczególnie poszkodowani

Raport potwierdza, że jednym z najbardziej poszkodowanych sektorów był sektor hotelarski i gastronomiczny. Mali przedsiębiorcy z branży hotelarskiej odnotowali znaczący wzrost przychodów wyłącznie w sezonach letnich 2020 i 2021 roku. To dlatego, że nawet po zdjęciu lockdownów turyści, z obawy przed infekcją, preferowali wyjazdy na niewielkie odległości. Wtedy korzystały na tym trendzie małe firmy hotelarskie, a traciły duże obiekty hotelowe w dużych miastach.

W szczególny sposób ucierpiała także gastronomia. W 2021 roku wyniki małych i średnich firm gastronomicznych na całym świecie wyraźnie spadły – o około 17 punktów procentowych (rok do roku).

Zarysował się także i inny trend: wydatki w małych i średnich firmach prowadzących sklepy w dzielnicach biznesowych były w sierpniu tego roku – licząc średnią światową – średnio o 33 proc. niższe niż w roku 2019. Powodem tego zjawiska nie były jednak wakacje, tylko praca zdalna lub hybrydowa.

Rosnący sektor e-commerce

To można także odczytać in plus: już po zamknięciu gospodarki liczba firm, które w ciągu każdego miesiąca przenosiły swą działalność do sektora e-commerce wzrosła trzykrotnie w porównaniu z okresem przed pandemią, osiągając swój szczyt w lipcu 2020 roku. Wzrost zapotrzebowania na rozwój internetowych kanałów sprzedaży stał się nie tylko wyraźny, ale wydaje się być nieodwołalny. Trend ten pojawił się – z niewielkim opóźnieniem – już po rozpoczęciu lockdownów. Od czasu ogłoszenia pandemii rozwój internetowych kanałów sprzedaży oraz narzędzi im służących stale rośnie.

– Pojawiły się nowe, duże wyzwania związane z zależnością małych firm od lokalnych rynków i łańcuchów dostaw oraz z ograniczeniami dotyczącymi przepływu środków. Przyszłość rysuje się już jednak bardziej optymistycznie – uważa Bricklin Dwyer, główny ekonomista Mastercard i dyrektor Instytutu Ekonomicznego Mastercard. – Przejście w tryb cyfrowy sprawiło, że pandemia przyniosła również pozytywny rezultat w postaci wzrostu liczby nowych firm i rozwoju innowacyjności – dodaje Dwyer.

Drobny biznes zaczął powoli odrabiać straty dopiero w 2021 roku. W okresie od początku roku do sierpnia sprzedaż wzrosła o 4,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku 2020. Wyższy wyraźnie przyrost odnotowały za to obroty handlu internetowego – aż o 31 proc.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA