fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaJak ma wyglądać przyszłość nuklearna Europy? Niemcy i Francja na przeciwległych biegunach

Jak ma wyglądać przyszłość nuklearna Europy? Niemcy i Francja na przeciwległych biegunach

W obliczu kryzysu energetycznego związanego z inwazją Rosji na Ukrainę Niemcy i Francja obrały przeciwne ścieżki, jeśli chodzi o energetykę jądrową: podczas gdy Berlin ostatecznie urzeczywistnił uzgodnione w 2011 r. pożegnanie z tą technologią, Paryż podwoił swoje zaangażowanie w nią. Francja i Niemcy zawsze były uważane za europejskiej „lokomotywy”, ale teraz każdy z tych krajów ciągnie energetyczny wózek w inną stronę, co zaczyna mieć wpływ na dyskusję o przyszłości Europy.

Trzy niemieckie reaktory, które nadal działały, zostały wyłączone o północy w nocy z soboty na niedzielę, co oznacza wyjście Niemiec z 60-letniej ery nuklearnej. Reaktory przyczyniały się do wytwarzania energii stanowiącej ok. 5 proc. miksu energetycznego, w którym odnawialne źródła energii stanowią około 60 proc., a paliwa kopalne 30 proc. (z czego dwie trzecie przypada na węgiel, a jedna trzecia na gaz ziemny). Tamtejszy rząd utrzymuje, że energia jądrowa jest nie tylko niebezpieczna, ale też… niepraktyczna. Do tego stopnia, że ​​minister gospodarki i wicekanclerz Robert Habeck stwierdził, że budowa nowych obiektów „zawsze kończyła się  fiaskiem gospodarczym, czy to we Francji, Wielkiej Brytanii czy Finlandii”.

Ten proces, pierwotnie zaplanowany na 31 grudnia 2022 r., został opóźniony o trzy miesiące decyzją kanclerza Olafa Scholza, po tym jak testy obciążeniowe systemu elektroenergetycznego ujawniły pewną podatność na uszkodzenia w zimie z powodu możliwych niedoborów gazu i wysokiego eksportu energii elektrycznej do Francji, który podwoił się w porównaniu do 2021 r.

Co ciekawe, wyłączenie reaktorów nastąpiło w czasie spadku krytyki zarówno ze strony polityków, jak i przedstawicieli niemieckiego przemysłu, którzy do niedawna twierdzili, że brak bezpieczeństwa energetycznego w połączeniu z rezygnacją z energii nuklearnej to czyste szaleństwo.

Po drugiej stronie znajduje się Francja, która aktualnie jest najbardziej nuklearnym krajem w Europie i tym, który wyraźnie angażuje się w tę technologię. Publiczna firma energetyczna EDF – w której państwo zamierza zwiększyć swój udział do 100 proc., aby mieć absolutną kontrolę nad poczynaniami spółki  – obsługuje 56 reaktorów atomowych w kraju, które w normalnych warunkach odpowiadają za 70 proc.  francuskiej energii elektrycznej.

Prezydent Emmanuel Macron w zakresie polityki energetycznej całkowicie odciął się od swojego poprzednika Françoisa Hollande’a, który dążył do zmniejszenia zależności systemu elektroenergetycznego od energii jądrowej. Macron przedłużył eksploatację reaktorów do 50 a nawet 60 lat, podczas gdy pierwotnie przewidziany okres ich użytkowania wynosił 40 lat. Ponadto zlecił zwiększenie ich mocy o 3 proc., a przede wszystkim rozpoczął budowę kolejnych sześciu, które mają zostać zbudowane w latach 2037–2050.

Francja broni swojej polityki energetycznej, wskazując m.in. na cele dekarbonizacji, jakie wyznaczyła sobie Unia Europejska, i chwali się, zwłaszcza przed Niemcami, że dzięki energii jądrowej jest jedną z gospodarek o najmniejszej emisji gazów cieplarnianych w stosunku do swojego PKB.

Przeciwko blokowi złożonego m.in. z Niemiec, Austrii i Hiszpanii udało się Francuzom zjednoczyć kilkanaście państw UE w batalii o objęcie dyrektywą o odnawialnych źródłach energii również wodór produkowany w elektrowniach jądrowych.

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA