Nie tylko przedsiębiorcy, ale każdy wrażliwy człowiek może wesprzeć przeżywających niezwykle trudne chwile ukraińskich sąsiadów. Najlepszą formą pomocy jest obecnie pomoc materialna. Jeśli ktoś uzna, że ma to sens, zachęcamy do wpłat.

Źródło: Twitter

* Polska Misja Medyczna jest uznanym stowarzyszeniem, udzielającym pomocy medycznej ofiarom konfliktów zbrojnych czy katastrof naturalnych. „Już w tej chwili miliony ludzi są w stanie zagrożenia zdrowia i życia. Zaledwie kilka godzin drogi z centrum Polski dorastają dzieci, które znają przede wszystkim wojnę, słysząc wybuchy bomb i syren ostrzegawczych. Osoby starsze, schorowane i samotne, spędzają kolejne dni w strachu, czy tym razem to ich mieszkanie stanie się celem ataku lub czy stracą bliskich, z których część już dawno była zmuszona wyjechać. W strachu spędzają kolejne dni zamknięte w domu, czekając na pomoc” – czytamy na stronie stowarzyszenia. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na szybkie wsparcie medyczne i zakup niezbędnych środków medycznych dla ludności poprzez lokalne organizacje pomocowe. Można je wpłacać za pośrednictwem strony internetowej Polskiej Misji Medycznej oraz na profilu stowarzyszenia na Facebooku.

* Polski Czerwony Krzyż prowadzi zbiórkę pieniędzy na zakup żywności, materiałów opatrunkowych oraz zabezpieczenie pozostałych priorytetowych potrzeb ludności dotkniętej atakami rosyjskich wojsk. Pieniądze można wpłacać za pośrednictwem strony internetowej PCK lub bezpośrednio na numer konta 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060, nie zapominając o dopisku „UKRAINA”.

* O pilną pomoc prosi także Polska Akcja Humanitarna. „Będziemy zapewniać produkty  pierwszej potrzeby – np. żywność – dla ludzi, którzy muszą uciekać ze swoich domów. Nasze wsparcie obejmie osoby przemieszczające się wewnątrz kraju i uchodźców przyjeżdżających do Polski” – tak organizacja precyzuje cel zbiórki. Pomoc można nieść za pośrednictwem strony internetowej organizacji wpłacając środki na numer konta: 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 oraz poprzez zbiórkę na stronie siepomaga.pl.

* Również w polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej trwa zbiórka dla ofiar wojny na Ukrainie. Pieniądze zostaną wykorzystane na pomoc humanitarną, ewakuację ludności oraz wsparcie psychologiczne dla dzieci. Organizacja napisała, że już w 2014 roku wysłała na Ukrainę konwój, dzięki któremu lekarze i ratownicy mogli zajmować się rannymi na kijowskim Majdanie. Wpłat można dokonywać przez indywidualne konto bankowe mBank: 18 1140 1010 0000 5228 6800 1001 z tytułem: „Pomoc dla Ukrainy”, a także za pośrednictwem Facebooka.

* Caritas Polska informuje, że przekazało już 100 tys. zł na bieżące działania kryzysowe ukraińskich oddziałów Caritas. Ogłoszona zbiórka odbywa się pod hasłem „Pomoc dla Ukrainy”. „W tych traumatycznych chwilach łączymy się duchowo z naszymi sąsiadami i przyjaciółmi z Ukrainy! Wspierajmy ich dobrym słowem, pocieszeniem, pomocą materialną” – czytamy na profilu Caritas na FB. Jako najpilniejsze potrzeby Ukraińców organizacja identyfikuje żywność, środki higieniczne oraz zapewnienie podstawowej pomocy materialnej. Każda kwota jest przy tym dobra, a pieniądze można wpłacać na stronie internetowej organizacji lub na konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem „UKRAINA”. Inną, już drobniejszą, ale także istotną pomoc można nieść wysyłając SMS o treści „UKRAINA” pod numer 72052 (koszt to 2,46 zł z VAT).

* Ukraińskim dzieciom pomaga też polski oddział UNICEF. Pieniądze zostaną przeznaczone na leczenie i zakup najpotrzebniejszych środków medycznych. Wsparcie jest organizowane za pośrednictwem Facebooka.

* Także na platformie pomagam.pl trwa zbiórka pieniędzy pod hasłem „Solidarni z Ukrainą”. Otrzymają je do rozdysponowania ukraińskie organizacje zajmujące się pomocą humanitarną. „Osoby tam pracujące wiedzą najlepiej, jakiego wsparcia Ukraińcy potrzebują w tych trudnych chwilach” – można przeczytać w opisie zbiórki.

Redakcja portalu fpg24.pl prosi potencjalnych darczyńców, by na bieżąco aktualizowali oraz weryfikowali swoją wiedzę na temat zbiórek. Jednocześnie ostrzegamy przed oszustami, podającymi się za organizacje czy osoby pomagające Ukraińcom i Ukrainie.

 

 

 

 

Poprzedni artykułInstytucje zaangażowane
Następny artykułInwazja na Ukrainę zatrzęsie rynkami rolnymi