fbpx
sobota, 13 lipca, 2024
Strona głównaBiznesJak odnieść sukces w chińskim świecie?

Jak odnieść sukces w chińskim świecie?

Chiny – druga gospodarka świata – wciąż są w Polsce traktowane jako kraj dość egzotyczny, daleki, który nie ma wpływu na to, co dzieje się u nas. Jest jednak inaczej, co dostrzegają np. nasi zachodni partnerzy, którzy bardzo intensywnie rozwijają relacje gospodarcze z Chinami. Jak prowadzić interesy z Chińczykami? Jakie są doświadczenia polskiego biznesu w relacjach z Państwem Środka? O tym jest, nowatorska na polskim rynku, książka „Biznes w Chinach. Jak odnieść sukces w chińskim świecie”, autorstwa Radosława Pyffla, eksperta ws. Azji i polityki międzynarodowej.

Książka składa się z rozmów z 20 osobami, zarówno ze świata nauki, jaki i biznesu, z różnych branż, którzy w ostatnich latach wypłynęli na chiński ocean i dali sobie radę. Zderzyli się z rzeczywistością Państwa Środka i tę weryfikację przeszli pozytywnie, stając się mistrzami w swoich dziedzinach. Są wśród nich m.in. politolog prof. Bogdan Góralczyk, obserwujący Państwo Środka już od ponad 40 lat, czy znany geopolityk dr Jacek Bartosiak. Wśród przedstawicieli świata biznesu można wymienić prezesa Seleny Krzysztofa Domerackiego, czy prezesa Mercatora Wiesława Żyznowskiego.

Chiny są dziś obecne we wszystkich branżach i sektorach oraz wielu aspektach naszego życia. Stało się tak za sprawą bezprecedensowego wzrostu gospodarczego ostatnich dekad i dokonującej się na naszych oczach rewolucji technologicznej. W Polsce rosnące znaczenie Chin na świecie jest jednak często przyjmowane z niedowierzaniem lub zaskoczeniem, radykalną krytyką albo bezkrytycznym entuzjazmem. A przecież dziś, aby osiągnąć globalny sukces nie można nie być obecnym w Azji. Niedocenianie roli tego kontynentu w światowej gospodarce jest dziś myśleniem dość peryferyjnym.

Dla przedsiębiorców XXI wieku Azja nie jest już kwestią wyboru, lecz oznacza konieczność wejścia w kontakt z tamtejszym biznesem, a to – bez poznania i zrozumienia wschodniej kultury, norm i wartości, instytucji, stylu prowadzenia biznesu i wyzwań z nimi związanych – jest skazane na fiasko. Książka z pewnością nie jest jednak poradnikiem, bo Chiny nie są biało-czarne. Jest opowieścią o doświadczeniach ludzi, którzy podjęli chińskie wyzwanie, a takie doświadczenia zawsze warto poznać i wyciągnąć z nich wnioski.

Książka nie jest jednak wyłącznie o biznesie, na co może wskazywać tytuł, ale przede wszystkim o zmianach w Chinach, ich cywilizacji, kulturze i różnicach między Wschodem a Zachodem.

„Biznes w Chinach. Jak odnieść sukces w chińskim świecie” , Radosław Pyffel, wyd. MT Biznes, 2022

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA