fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaBiznesJak odnieść sukces w chińskim świecie?

Jak odnieść sukces w chińskim świecie?

Chiny – druga gospodarka świata – wciąż są w Polsce traktowane jako kraj dość egzotyczny, daleki, który nie ma wpływu na to, co dzieje się u nas. Jest jednak inaczej, co dostrzegają np. nasi zachodni partnerzy, którzy bardzo intensywnie rozwijają relacje gospodarcze z Chinami. Jak prowadzić interesy z Chińczykami? Jakie są doświadczenia polskiego biznesu w relacjach z Państwem Środka? O tym jest, nowatorska na polskim rynku, książka „Biznes w Chinach. Jak odnieść sukces w chińskim świecie”, autorstwa Radosława Pyffla, eksperta ws. Azji i polityki międzynarodowej.

Książka składa się z rozmów z 20 osobami, zarówno ze świata nauki, jaki i biznesu, z różnych branż, którzy w ostatnich latach wypłynęli na chiński ocean i dali sobie radę. Zderzyli się z rzeczywistością Państwa Środka i tę weryfikację przeszli pozytywnie, stając się mistrzami w swoich dziedzinach. Są wśród nich m.in. politolog prof. Bogdan Góralczyk, obserwujący Państwo Środka już od ponad 40 lat, czy znany geopolityk dr Jacek Bartosiak. Wśród przedstawicieli świata biznesu można wymienić prezesa Seleny Krzysztofa Domerackiego, czy prezesa Mercatora Wiesława Żyznowskiego.

Chiny są dziś obecne we wszystkich branżach i sektorach oraz wielu aspektach naszego życia. Stało się tak za sprawą bezprecedensowego wzrostu gospodarczego ostatnich dekad i dokonującej się na naszych oczach rewolucji technologicznej. W Polsce rosnące znaczenie Chin na świecie jest jednak często przyjmowane z niedowierzaniem lub zaskoczeniem, radykalną krytyką albo bezkrytycznym entuzjazmem. A przecież dziś, aby osiągnąć globalny sukces nie można nie być obecnym w Azji. Niedocenianie roli tego kontynentu w światowej gospodarce jest dziś myśleniem dość peryferyjnym.

Dla przedsiębiorców XXI wieku Azja nie jest już kwestią wyboru, lecz oznacza konieczność wejścia w kontakt z tamtejszym biznesem, a to – bez poznania i zrozumienia wschodniej kultury, norm i wartości, instytucji, stylu prowadzenia biznesu i wyzwań z nimi związanych – jest skazane na fiasko. Książka z pewnością nie jest jednak poradnikiem, bo Chiny nie są biało-czarne. Jest opowieścią o doświadczeniach ludzi, którzy podjęli chińskie wyzwanie, a takie doświadczenia zawsze warto poznać i wyciągnąć z nich wnioski.

Książka nie jest jednak wyłącznie o biznesie, na co może wskazywać tytuł, ale przede wszystkim o zmianach w Chinach, ich cywilizacji, kulturze i różnicach między Wschodem a Zachodem.

„Biznes w Chinach. Jak odnieść sukces w chińskim świecie” , Radosław Pyffel, wyd. MT Biznes, 2022

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co polski biznes myśli o jednolitym rynku UE?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorców ceni sobie uczestnictwo w jednolitym rynku Unii Europejskiej, który – w ich opinii – daje im przewagę nad konkurentami spoza Europy.
2 MIN CZYTANIA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe jest piękne! O mitach i zagrożeniach w polskim biznesie [WYWIAD]

Chciałbym, aby nasza rozmowa była potraktowana jako hołd złożony najmniejszym przedsiębiorcom, bez których już dawno polska gospodarka by się zawaliła – mówi nam Krzysztof Oppenheim, ekspert finansowy i członek Zespołu Roboczego ds. Restrukturyzacji i Upadłości w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP. Rozmawiamy o pułapkach, w jakie wpadają przedsiębiorcy, i priorytetach, które decydują o powodzeniu lub klęsce w biznesie.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia rozmawia z Chinami. Pierwszy bezpośredni szczyt od 4 lat

Chiny i Unia Europejska zgodziły się, że ich stosunki handlowe powinny być bardziej zrównoważone, ale nie dały żadnych sygnałów, że uda się rozwiązać różnice w szeregu kwestii. Unijni przedstawiciele – szefowa KE Ursula von der Leyen i szef RE Charles Michel spotkali się w Pekinie z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem.
3 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

Polskie nastolatki coraz słabsze w matematyce i rozumieniu tekstu

Polskie nastolatki osiągają coraz gorsze wyniki w matematyce i w rozumieniu tekstu – wynika z badania OECD. Polska młodzież jest w grupie krajów o największym spadku poziomu wiedzy. Choć wciąż są powyżej unijnej średniej, wypadli z grona europejskich liderów. Tym, co szczególnie niepokoi, jest rosnący odsetek nastolatków, którym brakuje umiejętności czytania ze zrozumieniem.
3 MIN CZYTANIA