Niemal trzy czwarte Polaków, którzy zalegają z płatnościami za swoje zobowiązania finansowe przyznaje, że ich problemy wynikają z sytuacji pandemicznej – wynika z badania „Polacy wobec zadłużenia 2021” przeprowadzonego przez Kantar Polska na zlecenie spółki Kruk.

Fot. Pexels

Aktualnie zaległe płatności ma 7 proc. Polaków przepytanych przez Kantar. Aż 69 proc. przyznaje, że ich problemy to skutek pandemii, choć dla 39 proc. ankietowanych jest to pierwszy kontakt z długami, a dla 52 proc. jest to kolejna już styczność z taką sytuacją. Jednocześnie aż 82 proc. Polaków deklaruje, że zarówno przed, jak i w trakcie pandemii opłaca swoje rachunki i inne zobowiązania finansowe terminowo.

– Zarówno przed pandemią, jak i w jej trakcie niemal co trzecia badana osoba odpowiedziała, że długi najczęściej mają osoby, które nie potrafią dobrze gospodarować swoimi pieniędzmi – powiedziała rzeczniczka Kruka Agnieszka Salach.

W grupie zadłużonych najczęściej jest problem z opłacaniem podstawowych rachunków, tj. za czynsz (34 proc.), telefon (28 proc.), prąd (26 proc.) oraz gaz (22 proc.). Dodatkowo z badania Kantar Polska wynika, że przez pandemię oszczędności stopniały u 30 proc. ankietowanych. Problem ten dotyczy głównie osób pracujących w branży budowlanej i usługowej.

Źródło: ISBnews

Poprzedni artykułDobrze skonstruowany podatek katastralny nie uderzyłby w biednych
Następny artykułPrezydent wie, co dalej z Glapińskim