Pandemia koronawirusa sprawiła, że najbogatsi ludzie świata znacznie powiększyli swoje majątki – wynika z raportu organizacji charytatywnej Oxfam.

Elon Musk (Fot. Pixabay)

Badanie Oxfam wykazało, że od marca 2020 r. łączny majątek dziesięciu najbogatszych ludzi świata uległ podwojeniu – z 700 mld do 1,5 bln dolarów. Między najbogatszymi były jednak spore różnice, jeśli chodzi o rozrost majątku. Właściciel Tesli i SpaceX Elon Musk powiększył swoją fortunę o ponad 1000 proc., podczas gdy majątek twórcy Microsoftu Billa Gatesa wzrósł „tylko” o 30 proc.

Z drugiej strony według Oxfamu w czasie pandemii aż o 160 mln ludzi wzrosła liczba osób żyjących w ubóstwie, czyli za mniej niż 5,5 dolara dziennie. Jednocześnie ubóstwo przyczyniało się do śmierci aż 21 tys. osób dziennie.

– To, co się dzieje w tym roku jest poza skalą – powiedział prezes Oxfam Danny Sriskandarajah. – Z jednej strony w trakcie pandemii na świecie prawie każdego dnia pojawiał się nowy miliarder, a z drugiej sytuacja 99 proc. populacji ulegała pogorszeniu przez lockdowny, spowolnienie światowego handlu i turystyki oraz w wyniku wpędzenia dodatkowych 160 mln ludzi w ubóstwo. Coś z naszym systemem ekonomicznym jest wyraźnie nie tak – dodał.

W raporcie Oxfam napisano również, że ze względu na rosnące w trakcie pandemii długi publiczne kraje rozwijające się musiały ograniczyć wydatki socjalne. Pogłębiły się również nierówności płciowe, gdyż w 2020 r. na świecie pracowało aż o 13 mln mniej kobiet niż rok wcześniej.

Poprzedni artykułO. Stanisław Jaromi: Bóg powierzył nam świat i chce, żebyśmy byli dobrymi gospodarzami [WYWIAD]
Następny artykułMaleje liczba kobiet w biznesie