fbpx
środa, 18 września, 2024
Strona głównaŚwiatJak pandemia wpłynęła na portfele najbogatszych ludzi świata?

Jak pandemia wpłynęła na portfele najbogatszych ludzi świata?

Pandemia koronawirusa sprawiła, że najbogatsi ludzie świata znacznie powiększyli swoje majątki – wynika z raportu organizacji charytatywnej Oxfam.

Badanie Oxfam wykazało, że od marca 2020 r. łączny majątek dziesięciu najbogatszych ludzi świata uległ podwojeniu – z 700 mld do 1,5 bln dolarów. Między najbogatszymi były jednak spore różnice, jeśli chodzi o rozrost majątku. Właściciel Tesli i SpaceX Elon Musk powiększył swoją fortunę o ponad 1000 proc., podczas gdy majątek twórcy Microsoftu Billa Gatesa wzrósł „tylko” o 30 proc.

Z drugiej strony według Oxfamu w czasie pandemii aż o 160 mln ludzi wzrosła liczba osób żyjących w ubóstwie, czyli za mniej niż 5,5 dolara dziennie. Jednocześnie ubóstwo przyczyniało się do śmierci aż 21 tys. osób dziennie.

– To, co się dzieje w tym roku jest poza skalą – powiedział prezes Oxfam Danny Sriskandarajah. – Z jednej strony w trakcie pandemii na świecie prawie każdego dnia pojawiał się nowy miliarder, a z drugiej sytuacja 99 proc. populacji ulegała pogorszeniu przez lockdowny, spowolnienie światowego handlu i turystyki oraz w wyniku wpędzenia dodatkowych 160 mln ludzi w ubóstwo. Coś z naszym systemem ekonomicznym jest wyraźnie nie tak – dodał.

W raporcie Oxfam napisano również, że ze względu na rosnące w trakcie pandemii długi publiczne kraje rozwijające się musiały ograniczyć wydatki socjalne. Pogłębiły się również nierówności płciowe, gdyż w 2020 r. na świecie pracowało aż o 13 mln mniej kobiet niż rok wcześniej.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA