fbpx
piątek, 8 grudnia, 2023
Strona głównaŚwiatJak pandemia wpłynęła na portfele najbogatszych ludzi świata?

Jak pandemia wpłynęła na portfele najbogatszych ludzi świata?

Pandemia koronawirusa sprawiła, że najbogatsi ludzie świata znacznie powiększyli swoje majątki – wynika z raportu organizacji charytatywnej Oxfam.

Badanie Oxfam wykazało, że od marca 2020 r. łączny majątek dziesięciu najbogatszych ludzi świata uległ podwojeniu – z 700 mld do 1,5 bln dolarów. Między najbogatszymi były jednak spore różnice, jeśli chodzi o rozrost majątku. Właściciel Tesli i SpaceX Elon Musk powiększył swoją fortunę o ponad 1000 proc., podczas gdy majątek twórcy Microsoftu Billa Gatesa wzrósł „tylko” o 30 proc.

Z drugiej strony według Oxfamu w czasie pandemii aż o 160 mln ludzi wzrosła liczba osób żyjących w ubóstwie, czyli za mniej niż 5,5 dolara dziennie. Jednocześnie ubóstwo przyczyniało się do śmierci aż 21 tys. osób dziennie.

– To, co się dzieje w tym roku jest poza skalą – powiedział prezes Oxfam Danny Sriskandarajah. – Z jednej strony w trakcie pandemii na świecie prawie każdego dnia pojawiał się nowy miliarder, a z drugiej sytuacja 99 proc. populacji ulegała pogorszeniu przez lockdowny, spowolnienie światowego handlu i turystyki oraz w wyniku wpędzenia dodatkowych 160 mln ludzi w ubóstwo. Coś z naszym systemem ekonomicznym jest wyraźnie nie tak – dodał.

W raporcie Oxfam napisano również, że ze względu na rosnące w trakcie pandemii długi publiczne kraje rozwijające się musiały ograniczyć wydatki socjalne. Pogłębiły się również nierówności płciowe, gdyż w 2020 r. na świecie pracowało aż o 13 mln mniej kobiet niż rok wcześniej.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA

Republikanie blokują pakiet pomocy dla Ukrainy

Republikanie w amerykańskim Senacie zablokowali przyjęcie ustawy pomocowej dla Ukrainy po tym, gdy nie uzyskali w zamian zapewnienia odpowiednich funduszy na wsparcia granicy z Meksykiem. Pakiet o wartości 110 mld dolarów obejmował 61 mld dolarów dla Ukrainy, a także fundusze dla Izraela i pomoc dla Gazy.
2 MIN CZYTANIA

Czy także obronę oddamy w ręce Brukseli?

Jeszcze zmiany unijnych traktatów nie zostały zatwierdzone przez kraje członkowskie Unii Europejskiej, a eurokraci już próbują realizować jeden z proponowanych postulatów.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polscy inwestorzy pozostają optymistami

Prawie połowa polskich inwestorów oczekuje, że ich zwroty z inwestycji w ciągu najbliższych 12 miesięcy będą wyższe niż rok wcześniej.
2 MIN CZYTANIA

Branża transportowa coraz bardziej zadłużona

Rosną długi polskiej branży TSL, która reaguje na to większą ostrożnością w zawieraniu umów z ewentualnymi kontrahentami, czym chce zmniejszyć własne ryzyko finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Będą ułatwienia podatkowe dla przedsiębiorców?

Ministerstwo Finansów pracuje nad podatkowymi ułatwieniami dla przedsiębiorców. Chodzi o kwestię rozliczania wydatków inwestycyjnych.
2 MIN CZYTANIA