fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesJak Polacy reagują na drożyznę?

Jak Polacy reagują na drożyznę?

Początek 2022 r. charakteryzował się ograniczeniem wydatków przez Polaków – wynika z badania sondażowego platformy UCE Research i Grupy BLIX.

Jeśli chodzi o plany na pierwszy kwartał 2022 r. to wydatki na bieżące zakupy chce ograniczyć aż 54,8 proc. Tylko 4,2 proc. Polaków nie zwraca na to uwagi, a niemal co dziesiąty respondent nie ma w tym temacie zdania.

– Póki co, w porównaniu do wyniku z ubiegłego roku liczba konsumentów, którzy wprowadzają oszczędności, zwiększyła się tylko o 10 punktów procentowych, bo ludzie ze wszystkich sił starają się żyć na poziomie, do jakiego są przyzwyczajeni. Jednak z czasem będzie to coraz trudniejsze i odsetek oszczędzających będzie się zwiększał – powiedział współautor badania z Grupy BLIX Krzysztof Łuczak.

Wyniki badania jasno wskazują, że cięcia wydatków są spowodowane rosnącymi cenami. Dzisiaj aż 71 proc. Polaków wydaje mniej właśnie przez podwyżki w sklepach.

– Dla porównania rok temu wynik ten wyniósł 38,7 proc. Na drugim miejscu z wynikiem 32,4 proc. wskazań znalazła się obawa o pogorszenie sytuacji gospodarczej (w 2021 ten powód wskazało 17,5 proc.), dla 16,3 proc. główny powód cięcia wydatków to brak oszczędności (przed rokiem było to 19,3 proc. wskazań) – powiedział Krzysztof Łuczak.

Polacy boją się także utraty pracy oraz chorób najbliższych i te czynniki również wpływają na ich decyzje w sklepach.

Ponadto badanie wykazało, że dla Polaków najbardziej odczuwalne są podwyżki cen żywności (92 proc.) oraz paliw (67 proc.). Jeśli chodzi o produkty, na które Polacy chcą wydawać mniej pieniędzy, to najczęściej wskazywano słodycze i przekąski (65,4 proc), alkohol (41,1 proc.) oraz kosmetyki (40,3 proc.).

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA