fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaKrajJak Polacy wspierają potrzebujących w święta

Jak Polacy wspierają potrzebujących w święta

W 2022 r. aż 85 proc. Polaków planowało wspierać potrzebujących w okresie bożonarodzeniowym i noworocznym. Z każdym rokiem rośnie nie tylko liczba akcji świątecznych, ale również skala niesionej pomocy.

Świąteczno-noworoczna pomoc charytatywna najczęściej wiąże się to z kupnem produktów wspierających akcje charytatywne. Według raportu „Pudliszki – Smak Pomagania” 40 proc. Polaków przekazało datek, a co trzecia osoba – dary rzeczowe. Grudzień to również ostatnia chwila na odliczenie podatku od darowizn na rzecz organizacji pozarządowych.

Solidaryzm z potrzebującymi

To czas, kiedy z entuzjazmem angażujemy się w różnorodne akcje charytatywne pokazując, że duch świąt to nie tylko prezenty, ozdoby i radości w gronie najbliższych, ale również chęć pomocy i solidaryzm z potrzebującymi

– mówi Dobrosława Gogłoza, dyrektor zarządzająca Pomagam.pl.

A możliwości pomocy jest całe mnóstwo. Na przykład Szlachetna Paczka jest jednym z największych programów społecznych w Polsce. Projekt wystartował w 2001 r. Łączy ze sobą osoby, które chcą pomagać, z tymi, które pomocy potrzebują najbardziej. Wolontariusze i wolontariuszki wyszukują rodziny borykające się z trudnościami, po czym docierają do nich z pomocą. Każdy może zostać darczyńcą bądź stworzyć swoją paczkę dla konkretnej rodziny.

Wigilia Caritas

Z kolei od 2018 r. Fundacja Święty Mikołaj dla Seniora realizuje w okresie świątecznym akcję, w której domy pomocy społecznej oraz placówki opieki są zapraszane do włączenia się w projekt pełen empatii i ciepła. Także Stowarzyszenie Mali Bracia Ubogich wychodzi z inicjatywą, która ma wesprzeć seniorów w tym wyjątkowym czasie.

Caritas Polska co roku w kilkudziesięciu miastach w całej Polsce organizuje Wigilię Caritas. To czas spotkania dla osób ubogich, bezdomnych i samotnych, kiedy mogą usiąść do wspólnego stołu. W zeszłym roku w akcję zaangażowało się aż 85 miast. W 2023 r. zorganizowana zostanie już szósta akcja Wigilii Caritas. Przygotowania obejmują nie tylko gotowanie barszczu czy lepienie pierogów. Potrzebujący otrzymają również paczki ze świątecznymi upominkami. Oprócz wigilii dla ubogich można dodatkowo wesprzeć Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. W ramach 29. edycji tej akcji Caritas Polska przygotowała ok. 2 mln świec, które zapłoną na wigilijnych stołach. Główne cele, którym służą środki zebrane przy sprzedaży świec, to m.in. finansowanie wakacyjnego wypoczynku, posiłków, czy stypendiów.

Źródło: Pomagam.pl
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Bruksela odkręca kurek z miliardami euro dla Polski

Przebywająca z wizytą w Polsce szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała odblokowanie unijnych środków dla Polski z Funduszu Odbudowy i Polityki Spójności.
< 1 MIN CZYTANIA

Szara strefa alkoholi w Polsce rośnie

W związku z inflacją i rosnącymi cenami konsumenci w Polsce coraz częściej korzystają z szarej strefy, jeśli chodzi o zakup napojów alkoholowych. Państwo na tym straci.
2 MIN CZYTANIA

Rząd Tuska wygasi program lokalnych inwestycji?

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych najprawdopodobniej nie będzie kontynuowany. Szkoda, bo stracą na tym samorządy lokalne oraz firmy, które wykonywały zlecone przez nie prace.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Siemens dostarczy Polsce turbiny wiatrowe

Niemiecko-hiszpańska firma Siemens Gamesa dostarczy morskie turbiny wiatrowe dla projektów morskich elektrowni wiatrowych w Polsce, realizowanych przez spółki Equinor i Polenergia.
2 MIN CZYTANIA

ABW zaaresztowała książki wydawnictwa 3DOM!

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zrobili nalot na siedzibę wydawnictwa 3DOM w Częstochowie, dom właściciela Tomasza Stali i jego działkę letniskową, konfiskując nakłady kilku książek.
2 MIN CZYTANIA

Rekordowe wydobycie węgla

Rok 2023 był absolutnie rekordowy, jeśli chodzi o wzrosty wydobycia i konsumpcji węgla na świecie – głównie za sprawą państw azjatyckich, czyli tam, gdzie jest prawdziwy rozwój.
2 MIN CZYTANIA