fbpx
poniedziałek, 16 września, 2024
Strona głównaKrajJak Polacy wspierają potrzebujących w święta

Jak Polacy wspierają potrzebujących w święta

W 2022 r. aż 85 proc. Polaków planowało wspierać potrzebujących w okresie bożonarodzeniowym i noworocznym. Z każdym rokiem rośnie nie tylko liczba akcji świątecznych, ale również skala niesionej pomocy.

Świąteczno-noworoczna pomoc charytatywna najczęściej wiąże się to z kupnem produktów wspierających akcje charytatywne. Według raportu „Pudliszki – Smak Pomagania” 40 proc. Polaków przekazało datek, a co trzecia osoba – dary rzeczowe. Grudzień to również ostatnia chwila na odliczenie podatku od darowizn na rzecz organizacji pozarządowych.

Solidaryzm z potrzebującymi

To czas, kiedy z entuzjazmem angażujemy się w różnorodne akcje charytatywne pokazując, że duch świąt to nie tylko prezenty, ozdoby i radości w gronie najbliższych, ale również chęć pomocy i solidaryzm z potrzebującymi

– mówi Dobrosława Gogłoza, dyrektor zarządzająca Pomagam.pl.

A możliwości pomocy jest całe mnóstwo. Na przykład Szlachetna Paczka jest jednym z największych programów społecznych w Polsce. Projekt wystartował w 2001 r. Łączy ze sobą osoby, które chcą pomagać, z tymi, które pomocy potrzebują najbardziej. Wolontariusze i wolontariuszki wyszukują rodziny borykające się z trudnościami, po czym docierają do nich z pomocą. Każdy może zostać darczyńcą bądź stworzyć swoją paczkę dla konkretnej rodziny.

Wigilia Caritas

Z kolei od 2018 r. Fundacja Święty Mikołaj dla Seniora realizuje w okresie świątecznym akcję, w której domy pomocy społecznej oraz placówki opieki są zapraszane do włączenia się w projekt pełen empatii i ciepła. Także Stowarzyszenie Mali Bracia Ubogich wychodzi z inicjatywą, która ma wesprzeć seniorów w tym wyjątkowym czasie.

Caritas Polska co roku w kilkudziesięciu miastach w całej Polsce organizuje Wigilię Caritas. To czas spotkania dla osób ubogich, bezdomnych i samotnych, kiedy mogą usiąść do wspólnego stołu. W zeszłym roku w akcję zaangażowało się aż 85 miast. W 2023 r. zorganizowana zostanie już szósta akcja Wigilii Caritas. Przygotowania obejmują nie tylko gotowanie barszczu czy lepienie pierogów. Potrzebujący otrzymają również paczki ze świątecznymi upominkami. Oprócz wigilii dla ubogich można dodatkowo wesprzeć Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. W ramach 29. edycji tej akcji Caritas Polska przygotowała ok. 2 mln świec, które zapłoną na wigilijnych stołach. Główne cele, którym służą środki zebrane przy sprzedaży świec, to m.in. finansowanie wakacyjnego wypoczynku, posiłków, czy stypendiów.

Źródło: Pomagam.pl
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA