fbpx
piątek, 12 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumJak pozbyć się odpadów i jednocześnie wyprodukować energię

Jak pozbyć się odpadów i jednocześnie wyprodukować energię

Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii w Bełchatowie (ITPOE Bełchatów) to nowy projekt PGE Energia Ciepła z Grupy PGE. Powstanie w sąsiedztwie bełchatowskiej elektrowni, a jej zadaniem będzie odzysk energii z odpadów komunalnych. Wyprodukowana w ten sposób energia dostarczy ciepło i energię elektryczną dla mieszkańców Bełchatowa. Nowa i bezpieczna dla środowiska naturalnego inwestycja PGE jest jednym z elementów transformacji energetycznej kompleksu górniczo-energetycznego Bełchatów.

Odpady komunalne mogą być skutecznie zamienione na energię elektryczną oraz ciepło. Nowa, przyjazna środowisku instalacja niedaleko Elektrowni Bełchatów będzie uzupełnieniem funkcjonującego w regionie systemu gospodarki odpadami. Dzięki specjalnemu urządzeniu mieszkańcy będą mogli na bieżąco monitorować pracę ITPOE.

– PGE Energia Ciepła współpracuje blisko z gminami, dostarczając ich mieszkańcom ciepło i energię elektryczną. Inwestycja w Bełchatowie, której zadaniem będzie odzysk energii zawartej w odpadach, pomoże także rozwiązać nowe wyzwanie, z jakim mierzą się gminy, czyli dostosowanie do nowych regulacji w obszarze gospodarki odpadami – mówi Przemysław Kołodziejak, prezes PGE Energia Ciepła z Grupy PGE.

– Od 2014 roku odnotowujemy systematyczny wzrost ilości odpadów, których rocznie przybywa w Polsce ok. 500 tys. ton. Obecnie jest ich już ok. 12–13 milionów ton, a przewidujemy, że w 2025 r. będzie ich ok. 14,5–15 miliona – informuje prof. dr hab. inż. Grzegorz Wielgosiński z Politechniki Łódzkiej. Profesor Wielgosiński przybliża cały proces przerabiania odpadów – odpady (nazywane RDF – paliwo odpadowe), które nie są poddawane recyklingowi, w zdecydowanej większości trafiają do instalacji biologiczno-chemicznego przetwarzania, a następnie wytwarzana jest z nich energia elektryczna i cieplna.

Ilość powstających odpadów wymaga – zdaniem eksperta – wybudowania w Polsce jeszcze co najmniej kilku, a nawet kilkunastu lokalnych Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii.

Bezpieczna i przyjazna środowisku technologia

W Polsce działa już kilka podobnych instalacji, jak ta planowana na terenie Elektrowni Bełchatów (Instalacje Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii funkcjonują już w Bydgoszczy, Białymstoku, Warszawie, Krakowie, Koninie, Poznaniu, Szczecinie, Rzeszowie i Zabrzu), a od wielu lat zagranicą. Wiele europejskich miast, które szczególnie dbają o ochronę środowiska (np. Malmö, Sztokholm, Wiedeń, Paryż czy Londyn) ma tego typu instalacje i to często zlokalizowane w centrach miast.

Proces termicznego przetwarzania odpadów odbywa się na bazie bezpiecznej i sprawdzonej na świecie technologii z zastosowaniem tzw. kotła rusztowego. Wybór technologii ITPOE dla Bełchatowa został poprzedzony długimi i gruntownymi badaniami. Przeanalizowano technologię spalania w różnych odmianach złoża fluidalnego, w piecach rusztowym i obrotowym, w instalacjach plazmowych, a także w procesie pirolizy i zgazowania. Instalacja zostanie wybudowana z zastosowaniem najlepszych obecnie dostępnych technik (ang. BAT – best available techniques) i wyposażona będzie w system monitoringu procesu technologicznego oraz emisji zanieczyszczeń. Przekroczenie norm emisji spowoduje natychmiastowe jej wyłączenie. ITPOE są całkowicie bezpieczne i – jak pokazują badania – nie mają żadnego negatywnego wpływu na zdrowie ludzi.

– Coraz częściej odbiorcy energii zwracają na to uwagę, czy dostarczane ciepło jest wytwarzane w sposób ekologiczny – mówi Przemysław Kołodziejak, prezes PGE Energia Ciepła.

Najwyższe standardy unijne

ITPOE Bełchatów będzie spełniać unijne wymogi w zakresie norm ochrony środowiska. Dzięki korzystnej lokalizacji – tuż obok Elektrowni Bełchatów – stanie się doskonałym uzupełnieniem funkcjonującego już w regionie systemu gospodarki odpadami. Do instalacji będą trafiały m.in. odpady komunalne wstępnie posortowane w miejscu ich powstawania, czyli tzw. frakcja resztkowa, pozbawiona resztek „bio” (zbierana osobno) oraz pozostałości z sortowania i podczyszczania frakcji selektywnie zebranej (z zawartości żółtych i niebieskich worków) – nienadające się do dalszego recyklingu. Brak frakcji „bio” w odpadach oraz ich wstępne posortowanie oznaczają, że uciążliwość zapachowa transportu odpadów do instalacji będzie praktycznie niewyczuwalna. Sama instalacja również nie będzie emitować uciążliwych zapachów – zastosowane rozwiązania (podciśnienie w hali rozładunkowej) uniemożliwią wydostawanie się ich na zewnątrz.

Część energii wyprodukowanej w instalacji – zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami – może zostać zakwalifikowana jako energia zielona, wytworzona z odnawialnych źródeł energii (OZE). Powstały w wyniku spalania odpadów żużel, po odpowiednim przygotowaniu i przetworzeniu, będzie można wykorzystać w gospodarce – przede wszystkim w cementowniach.

PGE ma tu doświadczenie

Dotychczasowe działania, zarówno na etapie przygotowania projektu, jak i w późniejszej fazie budowy, bazują na doświadczeniu, które Grupa PGE nabyła podczas przygotowania i realizacji budowy instalacji ITPOE w Rzeszowie oraz w trakcie jej obecnej eksploatacji.

Uruchomienie ITPOE Bełchatów planowane jest na 2024 rok. Instalacja będzie przetwarzaćć 180 tys. ton odpadów w ciągu roku i pracować minimum 8000 godz. rocznie.

Nominalna moc elektryczna brutto nowej instalacji dla Bełchatowa to minimum 23 MWe (przy produkcji wyłącznie energii elektrycznej) oraz minimum 17 MWe (przy produkcji energii elektrycznej i ciepła). Moc cieplna instalacji przy produkcji energii elektrycznej i ciepła wyniesie ok. 40 MWt.

itope bełchatów w liczbach - infografika z podsumowaniem

Materiał przygotowany we współpracy z PGE Polską Grupą Energetyczną

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA