fbpx
sobota, 11 stycznia, 2025
Strona głównaPodatkiJak przygotować firmę do KseF?

Jak przygotować firmę do KseF?

Obecnie korzystanie przez przedsiębiorców z Krajowego Systememu e-Faktur jest dobrowolne, ale od 1 lipca 2024 roku ten system będzie już obowiązkowy dla czynnych podatników VAT, zaś od 1 stycznia 2025 roku – dla nievatowców.

Pierwsza rzecz niezbędna, by przedsiębiorca mógł korzystać z KseF, to nadanie tzw. uprawnień, dzięki którym możliwe będzie nadawanie, zmiana lub odbieranie uprawnień do korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. Dopiero otwarcie sobie przez przedsiębiorcę możliwości do zarządzania KseF umożliwia wystawianie lub dostęp do faktur ustrukturyzowanych (co jest istotne przy zarządzaniu sprzedażą) lub prawo do ich weryfikowania (w ramach uprawnienia pobierania z KSeF faktur sprzedaży i zakupu).

Osobne uprawnienie, które musi zostać nadane, dotyczy wystawiania faktur ustrukturyzowanych w ramach samofakturowania, pozwalając w tej formie zarządzać firmową sprzedażą.

Podatnicy mają wybór

Chcąc korzystać z KseF, przedsiębiorca może wybrać, czy będzie sam nadawał (bezpośrednio) uprawnienia konkretnym ludziom, także spoza własnej firmy, czy też upoważni do tego jakiś podmiot zewnętrzny (zazwyczaj jest to biuro księgowe czy rachunkowe), do wystawiania i odbierania faktur w jego imieniu. Zwłaszcza gdy ma nieco większą firmę i zdecyduje się na to drugie rozwiązanie, fakturami zajmie się wskazana przez niego firma.

Podatnicy niebędący osobami fizycznymi i używający NIP mogą skorzystać z KSeF na podstawie tzw. pierwotnych uprawnień właścicielskich, czyli bez konieczności zgłaszania tego w urzędzie skarbowym. Firmy niedysponujące tzw. pieczęcią NIP oczywiście także mogą korzystać z KSeF, ale dopiero po zawiadomieniu urzędu skarbowego (na druku ZAW-FA); w nim wskażą osobę upoważnioną z ramienia ich firmy do działań w zakresie KseF. Stosowne uprawnienia w KseF przedsiębiorca może nadać bezpośrednio głównemu księgowemu w zewnętrznej firmie rachunkowej, a nawet pracownikowi biura tej firmy. To drugie rozwiązanie może być jednak z czasem kłopotliwe. Zwłaszcza w sytuacji, gdy zmieni się opiekun księgowy w biurze rachunkowym. W takiej sytuacji przedsiębiorca będzie musiał się pofatygować i stracić czas na to, by odebrać uprawnienia poprzedniemu pracownikowi tej firmy oraz nadać je nowemu. Chyba więc lepiej jest zawczasu upoważnić do korzystania z KseF samego właściciela biura rachunkowego.

Warto na marginesie zauważyć, że przedsiębiorcy korzystający z systemu wFirma dla biur rachunkowych mogą nadawać i zarządzać uprawnieniami bezpośrednio poprzez tę platformę, co jest możliwe dzięki integracji wFirma z KseF. Bez konieczności czasochłonnego nieraz przedzierania się przez służące temu rządowe platformy.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Fundacja rodzinna – obrót majątkiem z podatkiem czy bez?

W przypadku gdy fundacja rodzinna nabędzie nieruchomość lub inne mienie, a następnie je odsprzeda, narazi się na konieczność zapłaty 25-procentowego podatku dochodowego. Wbrew stanowisku fiskusa nie będzie jednak podlegać opodatkowaniu, jeśli nabyty majątek wniesie aportem do spółki.
3 MIN CZYTANIA

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA