fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaArchiwumJak przygotować się na przyjęcie dużej inwestycji?

Jak przygotować się na przyjęcie dużej inwestycji?

Odkąd Polska ogłoszona została jedną wielką specjalną strefą ekonomiczną, zainteresowanie zagranicznych inwestorów inwestycjami typu „greenfeld” w Polsce rośnie nie tylko w wybranych regionach. Samorządy terytorialne muszą przygotowywać jak najszybciej i jak najwięcej wyposażonych w odpowiednią infrastrukturę terenów pod inwestycje. Najlepsze efekty daje dobra współpraca gminy z potencjalnymi inwestorami – przy wsparciu władz poszczególnych szczebli administracyjnych.

Drugiego dnia zorganizowanej przez Agencję Rozwoju Przemysłu SA konferencji „Kadry dla przyszłości – kadry dla biznesu” o roli samorządu terytorialnego, władz administracyjnych oraz specjalnej strefy ekonomicznej rozmawiali: Zbigniew Bednarski, dyrektor Biura Koordynacji Oddziałów w Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., Artur Wycech, dyrektor Departamentu Rozwoju Inwestycji Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Marek Michalik, Prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Lucjusz Nadbereżny, Prezydent Miasta Stalowa Wola.

Fot MALWA/Forum Polskiej Gospodarki

To, czego najbardziej potrzebują obecnie inwestorzy potencjalnie zainteresowani polskim rynkiem, to zapewnienie im maksymalnie dużej podaży działek pod inwestycje, uzbrojonych oraz wyposażonych w niezbędną techniczną infrastrukturę. Istotne jest także posiadanie lokalnie zaplecza wysoko wykwalifikowanej kadry, która w razie potrzeby będzie w stanie pracować na rzecz powstania inwestycji.

– Ważnymi czynnikami przyciągającymi inwestorów są oczywiście różne ulgi, w tym ulga podatkowa, zwolnienia od płatności lokalnych podatków oraz granty – mówił Artur Wycech, dyrektor Departamentu Rozwoju Inwestycji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

Fot MALWA/Forum Polskiej Gospodarki

Faktem jest, że inwestorzy przyzwyczaili się oczekiwać dużego wsparcia finansowego przy lokalizowaniu swoich inwestycji w określonym kraju. Zdaniem panelistów biorących udział w dyskusji, Polska ma różne atuty w ręku, by przyciągnąć zagraniczne inwestycje. Jednym z tych atutów są nabyte już w poprzednich latach doświadczenia z zagranicznymi inwestorami. Nieocenioną zaletą trwałych (nie spekulacyjnych) inwestycji jest to, że przynoszą one ze sobą nowe miejsca pracy.

Klimat do inwestowania

Co jest potrzebne do stworzenia dobrego klimatu do inwestowania? Przede wszystkim region zainteresowany przyciągnięciem inwestycji musi być wyposażony w stosowną infrastrukturę, pod którą powinno rozumieć się także infrastrukturę potrzebną dla zapewnienia życia pracownikom, czasem pochodzącym też z zagranicy, tj. przedszkoli, szkół, sklepów, komunikacji, restauracji itp.

Fot MALWA/Forum Polskiej Gospodarki

Zdaniem Zbigniewa Bednarskiego, dyrektora Biura Koordynacji Oddziałów w Agencji Rozwoju Przemysłu SA, Polska coraz mocniej konkuruje z innymi krajami o inwestycje, na przykład w szybko rozwijającym się sektorze produkcji akumulatorów. Większość Specjalnych Stref Ekonomicznych dysponuje w swoich zasobach kilkusethektarowymi terenami inwestycyjnymi. Inwestorom potrzebne są bowiem gotowe pod budowę tereny o powierzchni od około sześćdziesięciu do kilkuset hektarów każdy. Większość Specjalnych Stref Ekonomicznych (SSE) spełnia takie warunki.

Dyrektor Zbigniew Bednarski trafnie zauważył, że samo posiadanie przez gminę terenu, nawet uzbrojonego, to dla wielu inwestorów zdecydowanie za mało. – Należy wziąć pod uwagę poważne wyzwania w postaci zaspokojenia zgłaszanego przez inwestorów nieraz dużego zapotrzebowania na energię elektryczną – stwierdził.

Fot MALWA/Forum Polskiej Gospodarki

Inwestorzy zwracają także uwagę na to, by zarówno infrastruktura jak i inne elementy dostarczane do realizacji inwestycji uwzględniały ich pochodzenie z nisko lub wręcz zeroemisyjnych źródeł energii.

Rola Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Lucjusz Nadbereżny, Prezydent Miasta Stalowa Wola, zadeklarował, że dzięki nowemu, STRATEGICZNEMU PARKOWI PRZEMYSŁOWEMU EURO – PARK STALOWA WOLA oraz 996 hektarom Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSE), powstałym w efekcie zaangażowania Agencji Rozwoju Przemysłu, region jest gotowy na przyjęcie inwestorów z najdynamiczniej rozwijających się nowoczesnych branż. Do dyspozycji mają oni nie tylko wszelka infrastrukturę, ale także nowoczesną oczyszczalnię ścieków przemysłowych. Region Stalowej Woli nawiązuje w swoich sprawnych działaniach do idei i osiągnięć przedwojennego Centralnego Okręgu Przemysłowego (COP): – Mamy tu nie tylko bardzo atrakcyjny na europejską skale park maszynowy, ale także zasoby unikatowego kapitału ludzkiego – zaznaczył prezydent Nadbereżny.

Fot MALWA/Forum Polskiej Gospodarki

O ważnej roli Specjalnych Stref Ekonomicznych mówił Marek Michalik, Prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Trafną decyzją rządową było stworzenie specjalnej strefy ekonomicznej z terenu całej Polski, co zwiększyło zainteresowanie inwestorów lokalnymi inwestycjami. Przypomniał, że dobrym posunięciem było również zrównanie pod względem możliwości inwestowania terenów publicznych z prywatnymi. Problemem jednak pozostaje nierówna sytuacja poszczególnych regionów jako miejsc do inwestowania. Wyzwaniem i potrzebą artykułowaną w samorządach przez potencjalnych inwestorów jest też zapewnienie w niektórych regionach Polski stałego dostępu do wody używanej w celach przemysłowych.

Fot MALWA/Forum Polskiej Gospodarki

Nie zaniedbać inwestora

Zabierający głos zgodnie podkreślali, że bardzo ważnym elementem przy przyciąganiu inwestycji jest właściwe „obsłużenie” potencjalnego inwestora. Chodzi o to, by pomóc mu w maksymalny sposób na wszystkich szczeblach urzędniczych przy uzyskiwaniu wymaganych przez prawo pozwoleń i decyzji administracyjnych. Należy próbować przy tym przełamywać mentalność niektórych urzędników, że się „nie da”.

– Okres pandemii trochę przyhamował działania, ale teraz wszystko powinno przyspieszyć – wyraził przekonanie dyrektor Artur Wycech.

Fot MALWA/Forum Polskiej Gospodarki

– Należy wyznaczać cele, których efektem realizacji będzie pozyskanie inwestora, a potem konsekwentnie je realizować – dodał prezydent Lucjusz Nadbereżny.

W jego opinii ważną rolą samorządu jest nie tylko tworzenie sprzyjającego klimatu do inwestowania, ale także sprawdzanie, czy oferowana infrastruktura oby na pewno spełnia oczekiwania inwestora.

Fot MALWA/Forum Polskiej Gospodarki

W opinii dyrektora Bednarskiego bardzo ważne jest też, by inwestor zyskał pewność, że inwestycja zostanie zrealizowana przy zniesieniu wszystkich barier inwestycyjnych, a przy tym będzie się ona mieścić w założonym harmonogramie. Tu należy mieć na względzie nie tylko szybkie uchwalanie planów zagospodarowania przestrzennego dla danej lokalizacji, ale także szczególną dbałość o inwestora, wręcz „prowadzenie go za rękę”. Każdy organ administracyjny powinien brać pełną odpowiedzialność za szybkie dopełnianie formalności. Zdaniem dyrektora Bednarskiego pewne procesy – nie omijając oczywiście prawa – da się skracać i upraszczać. Potrzebna jest jednak do tego dobra wola i zaangażowanie w inwestycję urzędników. Dyrektor Bednarski ujawnił, że oprócz inwestorów zagranicznych reinwestowniem coraz częściej zainteresowane są także polskie przedsiębiorstwa.

Prezydent Nadbereżny, jako przedstawiciel samorządów mających już praktyczne doświadczenie z inwestorami, zwrócił uwag na jeszcze jeden, ważny aspekt sprawy. – Obsługa inwestora nie kończy się na jego pozyskaniu, a potem na wydaniu mu stosownych pozwoleń. Należy pozostawać z nim w kontakcie także w okresie poinwestycyjnym, służąc niezbędną rad i pomocą – podkreślił.

Fot MALWA/Forum Polskiej Gospodarki

Materiał przygotowany we współpracy z Agencją Rozwoju Przemysłu SA

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA