fbpx
poniedziałek, 16 września, 2024
Strona głównaKrajJak przywrócenie handlu w niedziele wpłynie na gospodarkę?

Jak przywrócenie handlu w niedziele wpłynie na gospodarkę?

Rozluźnienie zakazu handlu w niedziele może pozytywnie wpłynąć na polską gospodarkę, dlatego branża chce nawet całkowitej liberalizacji.

Przywrócenie swobodnego handlu w niedziele może wpłynąć na wzrost PKB Polski – twierdzi Polska Rada Centrów Handlowych. W związku z tym przedstawiciele branży postulują całkowite zniesienie obecnych ograniczeń handlowych w niedziele.

Według PRCH przywrócenie wszystkich niedziel handlowych przyniesie pozytywne efekty polskiej gospodarce. Po pierwsze zwiększy się zatrudnienie w handlu, a także wzrosną obroty całego handlu detalicznego w Polsce. To natomiast przełoży się na zwiększenie wpływów podatkowych z tytułu VAT, PIT oraz składek na ubezpieczenia społeczne. Poza tym niedziele handlowe to więcej możliwości zatrudnienia dla osób zainteresowanych pracą w niepełnym wymiarze godzin. Ostatecznie, niedziele handlowe to wzrost konsumpcji wśród Polaków. Wszystkie te czynniki wpłyną natomiast na wzrost PKB.

Klienci powinni mieć wolny wybór i jeśli chcą robić zakupy w niedzielę, powinni mieć taką możliwość. Obiekty handlowe powinny być otwarte w godzinach, które są atrakcyjne dla klientów i najemców. W tej kwestii PRCH wspiera oczekiwania i postulaty najemców prowadzących działalność w centrach i parkach handlowych. Jednocześnie zagwarantowane powinno być prawo do odpoczynku dla pracowników handlu”

– napisano w stanowisku PRCH.

Rada podkreśla, że dzisiaj w Unii Europejskiej są państwa, które nie ingerują w możliwość otwierania sklepów w niedziele, a w ostatnich latach od zakazu handlu w niedziele całkowicie odeszły Dania, Finlandia oraz Węgry.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA