fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajJak przywrócenie handlu w niedziele wpłynie na gospodarkę?

Jak przywrócenie handlu w niedziele wpłynie na gospodarkę?

Rozluźnienie zakazu handlu w niedziele może pozytywnie wpłynąć na polską gospodarkę, dlatego branża chce nawet całkowitej liberalizacji.

Przywrócenie swobodnego handlu w niedziele może wpłynąć na wzrost PKB Polski – twierdzi Polska Rada Centrów Handlowych. W związku z tym przedstawiciele branży postulują całkowite zniesienie obecnych ograniczeń handlowych w niedziele.

Według PRCH przywrócenie wszystkich niedziel handlowych przyniesie pozytywne efekty polskiej gospodarce. Po pierwsze zwiększy się zatrudnienie w handlu, a także wzrosną obroty całego handlu detalicznego w Polsce. To natomiast przełoży się na zwiększenie wpływów podatkowych z tytułu VAT, PIT oraz składek na ubezpieczenia społeczne. Poza tym niedziele handlowe to więcej możliwości zatrudnienia dla osób zainteresowanych pracą w niepełnym wymiarze godzin. Ostatecznie, niedziele handlowe to wzrost konsumpcji wśród Polaków. Wszystkie te czynniki wpłyną natomiast na wzrost PKB.

Klienci powinni mieć wolny wybór i jeśli chcą robić zakupy w niedzielę, powinni mieć taką możliwość. Obiekty handlowe powinny być otwarte w godzinach, które są atrakcyjne dla klientów i najemców. W tej kwestii PRCH wspiera oczekiwania i postulaty najemców prowadzących działalność w centrach i parkach handlowych. Jednocześnie zagwarantowane powinno być prawo do odpoczynku dla pracowników handlu”

– napisano w stanowisku PRCH.

Rada podkreśla, że dzisiaj w Unii Europejskiej są państwa, które nie ingerują w możliwość otwierania sklepów w niedziele, a w ostatnich latach od zakazu handlu w niedziele całkowicie odeszły Dania, Finlandia oraz Węgry.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA