fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaŚwiatJak Putin wyhodował sobie żmiję, czyli skąd ma pieniądze Grupa Wagnera?

Jak Putin wyhodował sobie żmiję, czyli skąd ma pieniądze Grupa Wagnera?

Lider Grupy Wagnera otwarcie wypowiedział posłuszeństwo władzom Rosji i od piątku prowadzi działania na własną rękę, które stoją w sprzeczności z dyspozycjami Moskwy.

Najemnicy dowodzeni przez Jewgienija Prigożyna zajęli kilka rosyjskich miejscowości. Władimir Putin w wystąpieniu telewizyjnym nazwał ich postępowanie „zdradą” i zapowiedział podjęcie działań mających na celu ukrócenie buntu.

Co robi Grupa Wagnera?

Ta militarna organizacja nie jest formalnie częścią struktur rosyjskiej armii, ale prowadziła dotychczas aktywne działania zbrojne w imieniu Federacji Rosyjskiej, m.in. na Ukrainie. Rosyjskie Ministerstwo Obrony Narodowej było odpowiedzialne za dostawy sprzętu dla walczących w jej szeregach najemników. Właśnie brak odpowiedniego wsparcia i tarcia we współpracy z rządem były przyczyną niezadowolenia Prigożyna, które przerodziło się w obecny otwarty bunt.

Skąd oni mają pieniądze?

Grupa Wagnera swoje przedsięwzięcia z inspiracji i w interesie Moskwy realizuje też w innych miejscach świata, głównie w Afryce. Tamtejsze państwa (m.in. Republika Środkowoafrykańska, Mali, Libia czy Sudan) chętnie wynajmują jej żołnierzy do rozwiązywania wewnętrznych konfliktów czy sporów z sąsiadami. Niemające zasobów finansowych rządy biednych krajów płacą za usługi Rosjan dostępem do swoich surowców naturalnych. Najemnicy przejmują w ten sposób koncesje na wieloletnią eksploatację kopalni złota, diamentów; przejmują też firmy działające w tradycyjnych segmentach gospodarki, np. w produkcji drewna.

Szacunki mówią, że tylko na eksploatacji złóż złota w Republice Środkowoafrykańskiej Wagnerowcy zarobili 2,7 mld dolarów, a na handlu drewnem kolejny miliard. Dzięki tym środkom najemnicy prowadzili działania zbrojne m.in. na Ukrainie, a teraz mają możliwość i zasoby do otwartego buntu przeciwko rządom Władimira Putina.

cbsnews.com

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Epokowy strajk w USA? Pracownicy mają dość

Amerykańskich gigantów motoryzacyjnych czeka epokowy strajk, którzy eksperci porównują do historycznego strajku z roku 1936. Konflikt, który będzie miał daleko idące reperkusje pracownicze, przemysłowe i polityczne nabiera rozpędu.
5 MIN CZYTANIA

Polska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska z prawie najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska zadba o interes Polski w sporze z Ukrainą

Światowa Organizacja Handlu potwierdziła, że wpłynęła do niej oficjalna skarga z Kijowa na Polskę, Węgry i Słowację, które wprowadziły embargo na import ukraińskiego złoża.
< 1 MIN CZYTANIA