fbpx
poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaBiznesJak radzą sobie firmy, które pozostały w Rosji?

Jak radzą sobie firmy, które pozostały w Rosji?

Dane PKO Banku Polskiego mówią, że Polacy bojkotują firmy, które zdecydowały się prowadzić interesy w Rosji, mimo jej napaści na Ukrainę.

Analitycy PKO Research wyciągnęli te wnioski w oparciu o dane dotyczące transakcji kartami PKO Banku Polskiego w dwóch konkurencyjnych sieciach handlowych, z których jedna pozostała w Rosji, a druga zdecydowała się na wycofanie z tego kraju.

„Bojkot sieci handlowych, które nie wycofały się z Rosji, to więcej niż tylko hasła w mediach społecznościowych” – poinformowali eksperci PKO. „Dane o płatnościach kartami PKO Banku Polskiego pokazują, że sieci, które pozostały aktywne w Rosji mają niższą dynamikę obrotów niż konkurencja” – dodali.

Głębsza analiza przedstawionych danych mówi, że obroty sklepów sieci, która została w Rosji spadły w stosunku do końca stycznia nawet o kilkanaście procent, podczas gdy obroty firmy, która wyszła z Rosji wzrosły o kilka procent.

PKO Bank Polski nie zdradził, jakie sieci zostały przeanalizowane. Wiadomo jednak, że ze sklepów działających w naszym kraju, w Rosji nadal działają m.in. Auchan i Leroy Merlin.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czy polskie firmy respektują sankcje na Rosję?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw stara się respektować sankcje nałożone na Rosję po jej ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku.
2 MIN CZYTANIA

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

Jak pomóc małym firmom?

Truizmem jest powiedzieć, że miniony rok był trudny dla firm sektora MŚP, a właśnie nieduże firmy – w szczególności mikroprzedsiębiorstwa – są nieodłącznym elementem funkcjonowania gospodarczego ekosystemu w Polsce. Zatem wszystkim powinno zależeć na utrzymaniu ich przy życiu.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Co oznacza wzrost wartości złotego dla polskich firm?

Trwający wzrost wartości polskiej waluty może być dotkliwy dla przedsiębiorstw, które nie mają zabezpieczeń przed ryzykiem kursowym.
2 MIN CZYTANIA

Dwa pomysły na zmianę składki zdrowotnej

Rząd Koalicji Obywatelskiej pracuje nad zmianami w zakresie składki zdrowotnej opłacanej przez przedsiębiorców. Na stole są dwa pomysły.
2 MIN CZYTANIA

Czy polskie firmy respektują sankcje na Rosję?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw stara się respektować sankcje nałożone na Rosję po jej ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku.
2 MIN CZYTANIA