fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesJak radzą sobie polskie gospodarstwa rolne?

Jak radzą sobie polskie gospodarstwa rolne?

Większość polskich gospodarstw rolnych ocenia swoją sytuację finansową jako dobrą lub stabilną.

Z raportu przygotowanego przez Europejski Fundusz Leasingowy wynika, że 33 proc. polskich gospodarstw rolnych ocenia swoją sytuację finansową jako dobrą, a 44 proc. jako stabilną. Z kolei co czwarte gospodarstwo twierdzi, że jego kondycja finansowa jest ciężka.

Raport „MŚP wynajmują czy kupują? Pod lupą” wykazał, że największymi wyzwaniami polskich gospodarstw rolnych są rosnące ceny nawozów, na co wskazało 86 proc. ankietowanych. Z kolei trzy czwarte przepytanych za poważną barierę w prowadzeniu działalności uważa rosnące koszty pracy, zaś dla 67 proc. problemem jest brak dostępności maszyn.
Żeby zaradzić temu ostatniemu problemowi aż 94 proc. polskich rolników wypożycza sprzęt od innych gospodarstw, wyspecjalizowanych firm lub dealerów. Deklarują oni też, że ich strategia nie zmieni się w ciągu co najmniej trzech lat. Najczęstszymi modelami są tutaj leasing oraz wynajem.

Przytoczone przez EFL dane Powszechnego Spisu Rolnego z 2020 r. mówią, że w Polsce działa ponad 1,3 mln gospodarstw rolnych, czyli o 13 proc. mniej niż dekadę wcześniej. Aż 20 proc. wszystkich użytków rolnych należą do dużych gospodarstw rolnych o powierzchni powyżej 100 ha.

– Choć na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat mamy do czynienia ze spadkiem liczby gospodarstw rolnych, to jednak ich średnia powierzchnia wzrosła. W grupie gospodarstw rolnych o powierzchni użytków rolnych powyżej 15 ha odnotowaliśmy 6-proc. wzrost, natomiast wśród obiektów poniżej 15 ha, 16-proc. spadek – powiedział cytowany w komunikacie prasowym Wojciech Przybył, członek zarządu EFL. – Poza zmianami zachodzącymi w powierzchni upraw, na poprawę kondycji polskich gospodarstw rolnych wpływają także postępujący proces modernizacji rolnictwa oraz dostępność różnych źródeł finansowania zakupu nowoczesnych maszyn. (…) Podczas gdy w produkcji 75 proc. firm woli posiadać niż wynajmować, a w budownictwie 69 proc., w rolnictwie „tylko” 44 proc. zapytanych woli kupować na własność niż pożyczać – dodał.

EFL

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA