fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaKrajJak rosły wynagrodzenia Polaków?

Jak rosły wynagrodzenia Polaków?

W ciągu ostatniej dekady wynagrodzenia Polaków znacznie poszły w górę, a przeciętna wypłata przekracza już 7 tysięcy złotych brutto.

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował wyniki badania dotyczącego wysokości wynagrodzeń w Polsce. Jak się okazuje, w ciągu ostatnich dziesięciu lat przeciętne wynagrodzenie w naszym kraju wzrosło prawie o 80 proc.

Badanie GUS przeprowadzane jest co dwa lata w firmach, które zatrudniają co najmniej dziesięciu pracowników. Jak się okazuje, w ciągu ostatnich dziesięciu lat mediana wynagrodzeń wzrosła o 83 proc., a przeciętne miesięczne wynagrodzenie o dokładnie 79,7 proc.

W październiku 2022 r. przeciętne wynagrodzenie w Polsce wynosiło 7001,28 zł brutto. Oznacza to, że w porównaniu do października 2020 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto nominalnie wzrosło o 21,8 proc. Mniejszą lub taką samą wypłatę jak wynagrodzenie przeciętne, otrzymywało 70,9 proc. kobiet oraz 61,9 proc. mężczyzn.

Dane GUS wykazały również, że w październiku 2022 r. minimalne lub mniejsze wynagrodzenie, zgodne z przepisami o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, otrzymało 6,3 proc. zatrudnionych. Z kolei połowa zatrudnionych otrzymała miesięczne wynagrodzenie brutto nie wyższe niż 5701,62 zł (mediana), zaś u 10 proc. zatrudnionych osiągnęło miesięczne wynagrodzenie ogółem brutto nie wyższe niż 3270 zł.

Przypomnijmy, że w 2022 r. minimalne wynagrodzenie za pracę w Polsce wynosiło 3010 zł brutto, a w styczniu 2023 r. zostało podniesione do 3490 zł brutto. Od 1 lipca 2023 r. płaca minimalna w naszym kraju wynosi natomiast 3600 zł brutto.

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wydawcy założyli organizację lobbingową

Piętnaście polskich wydawnictw założyło Porozumienie Wydawców Książek – Związek Pracodawców. Po rejestracji w sądzie Związek będzie otwarty na przyjmowanie nowych członków.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA