fbpx
czwartek, 18 lipca, 2024
Strona głównaKrajJak rosły wynagrodzenia Polaków?

Jak rosły wynagrodzenia Polaków?

W ciągu ostatniej dekady wynagrodzenia Polaków znacznie poszły w górę, a przeciętna wypłata przekracza już 7 tysięcy złotych brutto.

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował wyniki badania dotyczącego wysokości wynagrodzeń w Polsce. Jak się okazuje, w ciągu ostatnich dziesięciu lat przeciętne wynagrodzenie w naszym kraju wzrosło prawie o 80 proc.

Badanie GUS przeprowadzane jest co dwa lata w firmach, które zatrudniają co najmniej dziesięciu pracowników. Jak się okazuje, w ciągu ostatnich dziesięciu lat mediana wynagrodzeń wzrosła o 83 proc., a przeciętne miesięczne wynagrodzenie o dokładnie 79,7 proc.

W październiku 2022 r. przeciętne wynagrodzenie w Polsce wynosiło 7001,28 zł brutto. Oznacza to, że w porównaniu do października 2020 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto nominalnie wzrosło o 21,8 proc. Mniejszą lub taką samą wypłatę jak wynagrodzenie przeciętne, otrzymywało 70,9 proc. kobiet oraz 61,9 proc. mężczyzn.

Dane GUS wykazały również, że w październiku 2022 r. minimalne lub mniejsze wynagrodzenie, zgodne z przepisami o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, otrzymało 6,3 proc. zatrudnionych. Z kolei połowa zatrudnionych otrzymała miesięczne wynagrodzenie brutto nie wyższe niż 5701,62 zł (mediana), zaś u 10 proc. zatrudnionych osiągnęło miesięczne wynagrodzenie ogółem brutto nie wyższe niż 3270 zł.

Przypomnijmy, że w 2022 r. minimalne wynagrodzenie za pracę w Polsce wynosiło 3010 zł brutto, a w styczniu 2023 r. zostało podniesione do 3490 zł brutto. Od 1 lipca 2023 r. płaca minimalna w naszym kraju wynosi natomiast 3600 zł brutto.

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA