fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaZdrowieJak sądy wpływają na ceny leków

Jak sądy wpływają na ceny leków

Procedury sądowe opóźniają wejście na polski rynek tańszych leków — alarmuje Konfederacja Lewiatan.

Chodzi głównie o postępowania przed sądami administracyjnymi, które dotyczą np. patentów na leki.

— Krajowi Producenci Leków zwracają uwagę na przedłużające się procedury opóźniające wprowadzanie na rynek leków generycznych. To przede wszystkim przewlekłość postępowań o unieważnienie patentów i dodatkowych praw ochronnych z uwagi na ich niesłuszne udzielenie, szczególnie w przypadku Naczelnego Sądu Administracyjnego, gdzie okres oczekiwania na rozstrzygnięcie wynosi obecnie około trzech lat. Skutkuje to obowiązywaniem niesłusznie przyznanych patentów, które ograniczają lub przynajmniej opóźniają konkurencję na rynku — wyjaśnił w komunikacie Kacper Olejniczak, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Konfederacja Lewiatan wskazuje na dodatkowe ograniczenia na rynku leków. Jako barierę dla konkurencyjności wymieniono częstą praktykę wydawania przez sądy postanowień o udzieleniu zabezpieczenia powództwa. Z kolei monopol rynkowy przedłuża się przez składanie przez posiadacza patentu wniosku o zawieszenie postępowania dotyczącego udzielenia dodatkowego świadectwa ochronnego (SPC), co z kolei skutkuje znacznym opóźnieniem możliwości wszczęcia procedury jego unieważnienia.

Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego wspólnie z Konfederacją Lewiatan twierdzą, że powyższe problemy ograniczają pacjentom dostęp do terapii, a Narodowy Fundusz Zdrowia musi płacić więcej na refundację leków.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Konfederacja przeciwko „traktatowi pandemicznemu” WHO

W ramach WHO dopinany jest tzw. traktat pandemiczny, który zdaniem Konfederacji w ogóle nie powinien być przez Polskę rozpatrywany. Tymczasem rząd próbuje nas w to wmanewrować.
2 MIN CZYTANIA

Zmodyfikowana genetycznie żywność dopuszczona w Wielkiej Brytanii

Brytyjscy rolnicy są zadowoleni, protesty natomiast podnieśli aktywiści ekologiczni. Szkoda tylko, że konsumentów nikt o zdanie nie zapytał.
2 MIN CZYTANIA

Nowa fala regulowania zawodów

Rząd przyjął projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych, regulujący warunki i zasady wykonywania 17 zawodów dotychczas nieuregulowanych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Prawo podatkowe nadal będzie upraszczane

Ministerstwo Finansów chce kontynuować upraszczanie prawa podatkowego w Polsce, a także wprowadzać do niego nowe technologie.
2 MIN CZYTANIA

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA