fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaFelietonJak to właściwie jest z ubojem rytualnym?

Jak to właściwie jest z ubojem rytualnym?

Rząd miota się w kwestii tak zwanej Piątki dla zwierząt. Hodowcy drobiu, bydła czy zwierząt futerkowych jednego dnia dowiadują się, że niemal natychmiast zwinąć muszą przynoszące krociowe zyski interesy, a kolejnego dostają informację, że nieszczęsna ustawa trafi do sejmowej zamrażarki. Późniejsze wypowiedzi sprawiają jednak, że nie wiadomo już nic, a rolnicy bezustannie siedzą na gorących krzesłach.

Biznes wymaga stabilności prawa i spokoju w planowaniu – to warunki sine qua non, aby polskie rolnictwo mogło się rozwijać. Znaczącą jego częścią jest natomiast produkcja mięsa pochodzącego z tak zwanego uboju rytualnego, czyli jednego z głównych sektorów atakowanych za pomocą nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.

Ubój rytualny a polski sektor drobiarski

Paradoksalnie, mimo obiegowej opinii, to wcale nie hodowcy bydła, a właśnie drobiarze są największymi dostarczycielami mięsa w systemach halal i koszer na polskim rynku. Nie zmienią tego wypowiedzi obecnego ministra rolnictwa Grzegorza Pudy, który – jeszcze przed objęciem urzędu – ramię w ramię z organizacjami antyhodowlanymi próbował przekonać społeczeństwo, że ubój rytualny to w Polsce – z ekonomicznego punktu widzenia – absolutny margines. Nie zmienią tego także słowa unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego, którego w wiedzę o uboju na potrzeby wspólnot religijnych wyposażyć musieli w twitterowych potyczkach sami rolnicy. Wreszcie – nic nie dadzą próby kolejnych manipulacji ze strony organizacji pseudoekologicznych. Ubój rytualny jest dla polskiego rolnictwa ważny – żeby nie powiedzieć kluczowy.

Szczególnego znaczenia nabiera on właśnie w kontekście sektora drobiarskiego. Polska jest najważniejszym unijnym producentem tego gatunku mięsa i jednym z jego czołowych eksporterów. Z 1452,8 tys. ton mięsa drobiowego wyeksportowanego z naszego kraju, aż 855,7 tys. ton pochodziło właśnie z uboju rytualnego. 824,9 tys. ton tego mięsa trafiło na rynki unijne, a 30,8 tys. poza granice wspólnoty. Omawiany wolumen to 58 proc. eksportu mięsa drobiowego z Polski. Cały jego eksport wart był w 2019 roku 11,1 mld zł – eksport mięsa drobiowego halal i koszer przyniósł nam 6,9 mld zł.

Co stałoby się, gdyby ta gałąź produkcji rolnej zniknęła z Polski? Na pewno nie doprowadziłoby to do zmniejszenia popytu na światowych rynkach. Byłoby to myślenie naiwne w kontekście ciągłego zwiększania się populacji ludności wyznania muzułmańskiego w krajach arabskich, ale także w Unii Europejskiej. Nie bez znaczenia pozostaje także stabilny popyt ze strony środowisk żydowskich.

Co zatem by się stało? To samo, co działo się po bezprawnej – jak okazało się po decyzji Trybunału Konstytucyjnego – likwidacji tego sektora w roku 2014. Wówczas to eksport, zagospodarowywany dotychczas przez Polskę, przejęły inne europejskie państwa. Rynek nie zna próżni – ta zasada pozostaje niezmienna.

Wprowadzenie zakazu uboju rytualnego musiałoby się także wiązać z rezygnacją przez zakłady zajmujące się tym typem uboju ze znacznej części swojej działalności. Pozbawienie rolników kolejnych kontraktów byłoby fatalną decyzją w kontekście trudności, jakie przyniosła druga fala pandemii – zamknięcie rynku HoReCa sprawia, że zakłady drobiarskie balansują na granicy rentowności.

Problemy wynikające z Piątki dla zwierząt, za które winą wprost obarczyć należy obecnego ministra rolnictwa, rykoszetem uderzyłyby także w sektor bankowy. Pod znakiem zapytania należałoby bowiem postawić spłatę kredytów zaciągniętych na modernizację już istniejących i budowę nowych ferm. Niższe zapotrzebowanie ze strony zakładów ubojowych to także cios w producentów żywca drobiowego oraz producentów jaj wylęgowych, zakładów wylęgu drobiu, producentów pasz i innych branż bezpośrednio kooperujących z fermami drobiarskimi.

Sami producenci drobiu zauważają, że w systemach halal i koszer ubijane jest około 2/5 ptactwa w Polsce. Potencjalny zakaz mógłby doprowadzić zatem do utraty przez nasz kraj pozycji lidera na unijnym rynku drobiarskim. Ma to szczególne znaczenie zważywszy na fakt, że zakaz uboju rytualnego nie obowiązuje w żadnym państwie będącym dla polskich rolników bezpośrednią znaczącą konkurencją rynkową.

Zakaz uboju rytualnego uderzy w sektor produkcji wołowiny

W 2019 roku z naszego kraju wyeksportowano 377,8 tys. ton wołowiny. Aż 114,7 tys. ton stanowiło tu mięso pozyskane na potrzeby wspólnot religijnych; 89,7 tys. ton trafiło na rynki unijne, a 25 tys. ton znalazło swoich odbiorców w krajach trzecich. Eksport wołowiny z Polski wart jest dziś ponad 4,5 mld zł w skali roku, co stanowi odpowiednio niemal 5 proc. wartości polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych z roku 2019. Ubój rytualny odpowiada za 1/3 tej wartości.

Likwidacja tej intratnej gałęzi produkcji rolnej to cios wymierzony przede wszystkim w małe i średnie gospodarstwa rolne, które w Polsce podlegają szczególnej ochronie konstytucyjnej (jest ich kilkaset tysięcy!). To właśnie te gospodarstwa – co podnoszą sami hodowcy – wyspecjalizowały się w hodowli bydła z przeznaczeniem na ubój rytualny. Zakazanie uboju na potrzeby wspólnot religijnych przynieść może rolnikom hodującym bydło stratę rzędu 20-30 proc. dochodów.

Ideologiczna hucpa

Przeciwnicy uboju rytualnego podnoszą kwestię rzekomego nadmiernego cierpienia zwierząt. Podobne hasła wynikają – rzecz jasna – wyłącznie z niekompetencji. Badania naukowe jednoznacznie wskazują, że ubój na potrzeby wspólnot religijnych, wykonany przez specjalistę, znacznie zmniejsza poziom stresu odczuwanego przez zwierzęta.

Te i inne argumenty wskazują na jednoznacznie ideologiczne próby zawłaszczenia narracji dotyczącej polskiego rolnictwa przez grupy skupione wokół organizacji antyhodowlanych i ich popleczników. Pozostaje mieć nadzieję, że rządzący w swoich decyzjach dotyczących wsi wreszcie zaczną kierować się rozsądkiem, a nie zmanipulowanym osądem zielonych gospodarczych sabotażystów.

Jacek Podgórski
Jacek Podgórski
Dyrektor Forum Rolnego Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Członek zespołu problemowego ds. ubezpieczeń społecznych oraz zespołu problemowego ds. międzynarodowych Rady Dialogu Społecznego. Były dyrektor Forum Podatkowo-Regulacyjnego w Departamencie Prawa i Legislacji ZPP. Wieloletni dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej. Autor licznych publikacji z zakresu funkcjonowania gospodarki rolnej Polski i Unii Europejskiej. Były dziennikarz i felietonista.

INNE Z TEJ KATEGORII

Na podniesieniu płacy minimalnej najwięcej zyska… państwo

Najwięcej na podniesieniu płacy minimalnej w przyszłym roku zyskają finanse państwa (22 proc.). Znacznie mniejszą podwyżkę dostanie pracownik (16 proc.). Wszystko to sfinansują przedsiębiorcy, którzy będą mieli wyższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Obciążenia wynikające z podwyżki wzrosną im o 18 proc.
5 MIN CZYTANIA

Święty asceta i ekonomista

Przed wyborami zaczynamy w końcu rozmawiać o podatkach. 22 maja br. gościem Radia Zet był Krzysztof Bosak. Komentując propozycję zniesienia przez Konfederację progu podatkowego ze stawką 32 proc., red. Beata Lubecka powiedziała, że zyskają na tym najbogatsi. Współprzewodniczący Konfederacji odpowiedział: „Przestajemy karać za sukces. Zyskują ci, którzy zarabiają, ciężko pracują”.
2 MIN CZYTANIA

Koniec „wyścigów słoni”, czyli znów wylano dziecko z kąpielą

Wielokrotnie przywoływałem termin „kultura przesady”, powołany do życia przez mojego kolegę, prof. Antoniego Dudka. To pojęcie bardzo celnie ujmuje konstytutywną cechę naszego systemy politycznego. Ma ono jednak również zastosowanie do samej legislacji.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Na ratunek rynkowi miodu

Polska jest silnym graczem na rynku miodu, nie oznacza to jednak, że branża ta wolna jest od problemów. Przeciwnie – kłopoty występują i są bardzo poważne, a od lat dotyczą tego samego wątku, czyli fałszerstw.
4 MIN CZYTANIA

Zakaz chowu klatkowego, czyli unijny bumerang

Naiwne jest myślenie, że zakaz stosowania klatek w hodowli zwierząt przyniesie zmiany w wymiarze globalnym. Aby sprostać światowemu popytowi system klatkowy zostanie utrzymany – z tym, że nie będzie działo się to w UE.
5 MIN CZYTANIA

Problemy w branży piwnej. Klienci nie mają pieniędzy

Polska zagospodarowuje ok. 11 proc. unijnej produkcji piwa ustępując miejsca tylko Niemcom, którzy odpowiadają za przeszło 37 proc. dostaw w UE. Podobną do Polski skalą produkcji pochwalić może się wyłącznie Hiszpania. Czyni to nasz kraj jednym z czołowych unijnych graczy na rynku piwa.
3 MIN CZYTANIA