fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseJak Ukraińcom żyje się w Polsce?

Jak Ukraińcom żyje się w Polsce?

Większość Ukraińców mieszkających w Polsce deklaruje, że wzrósł ich poziom życia.

Z badania przeprowadzonego przez agencję zatrudnienia Gremi Personal wynika, że u 51,1 proc. Ukraińców mieszkających w Polsce znacząco podniósł się poziom życia. Teraz mogą oni sobie pozwolić na zakup produktów, na które nie było ich stać w ojczyźnie. Różnicy nie widzi 36,7 proc. Ukraińców mieszkających w naszym kraju. Tylko 12,2 proc. Ukraińców uważa, że ich standard życia w Polsce jest niższy niż na Ukrainie, bo u siebie mieli lepszą pracę i zarobki.

Według Anny Dzhoboldy z Gremi Personal trend ten jest widoczny zarówno wśród wysokiej klasy specjalistów, którzy czasami zarabiają nawet więcej niż Polacy i zakładają w Polsce firmy, jak i u pracowników fizycznych przyjeżdżających do nas zarabiać, aby pieniądze wydawać na Ukrainie.

– Polska – przynajmniej do czasu zbrojnego ataku Rosji na Ukrainę – była dla przeciętnego Ukraińca Zachodem, bo jest w Unii Europejskiej, kojarzy się z dobrobytem, dobrymi drogami, infrastrukturą oraz dostępnością wszelkich dóbr i towarów. Nadal dla polskiego przedsiębiorcy Ukrainiec jest cennym pracownikiem, a dla polskiej gospodarki – atrakcyjnym konsumentem – powiedziała ekspertka.

Gremi Personal wskazuje, że przed wybuchem wojny Ukraińcy stanowili najliczniejszą grupę migracji zarobkowej w Polsce, szukając u nas zarówno pracy stałej, jak i tymczasowej. Obecnie większość poszukujących pracy Ukraińców jest natomiast zainteresowanych zatrudnieniem tymczasowym, trwającym do 9 miesięcy, bo ostatecznie chcą oni wrócić do kraju.

Opłacalność pracy w Polsce obrazują przede wszystkim zarobki Ukraińców. Choć ceny w obu krajach są porównywalne, to obecnie minimalne wynagrodzenie w Polsce wynosi 3010 zł brutto, podczas gdy na Ukrainie jest to ok. 846 zł (6500 UAH).

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA