fbpx
niedziela, 8 grudnia, 2024
Strona głównaBiznesJak usprawnić sądownictwo gospodarcze w Polsce? Są konkretne rozwiązania

Jak usprawnić sądownictwo gospodarcze w Polsce? Są konkretne rozwiązania

Oba elementy tej definicji są istotne. Po pierwsze chodzi o to, aby wyroki dotyczące obrotu gospodarczego wydawane w polskich sądach były merytoryczne, aby wydawali je ludzie, którzy mają odpowiednią wiedzę z obszaru ekonomii, finansów i zarządzania. Mamy z tym pewien problem.

Jak mówił w rozmowie z portalem fpg24.pl dr Tymoteusz Zych, kształcenie prawników w Polsce ma istotny deficyt, jeśli chodzi o tego rodzaju kompetencje. Młodzi adepci rodzimych uczelni kształcący się na przyszłych sędziów uczeni są zawartości kodeksów. Tymczasem sądownictwo gospodarcze wymaga, obok głębokiej znajomości samych przepisów, także zrozumienia materii sporu. A ta często do łatwych nie należy. Oczywiście sędziowie mogą wspierać się wiedzą biegłych. Ale kompetencje tych także niejednokrotnie budzą wątpliwości. Nie mówiąc już o czasie. jaki musi upłynąć, zanim wydadzą swoją ekspertyzę. Poza tym ostateczne rozstrzygnięcie należy do sędziego, to po jego stronie jest zatem rozeznanie, która ze stron sporu ma rację. Należy zatem oczekiwać od niego oceny materiału dowodowego w oparciu o najwyższe standardy.

Druga sprawa to czas. Jak wskazuje dr Zych, w Polsce na wyrok czeka się średnio kilkanaście miesięcy. Średnio, czyli nie brak spraw, które trwają o wiele dłużej. W biznesie zaś kluczową rolę odgrywa tempo. Przedsiębiorca, który zainwestował wiele milionów w dany projekt i wziął na ten cel kredyt w banku, nie może latami trwać w zawieszeniu na sprawiedliwy wyrok w sporze z kontrahentem, który blokuje jego działania. Zanim się doczeka, podjęte przedsięwzięcie może nie mieć już ekonomicznego sensu.

Polska gospodarka potrzebuje sprawnego wymiaru sprawiedliwości, z kompetentnymi sędziami, którzy rozumieją problemy, z jakimi borykają się przedsiębiorcy. To powinno przełożyć się na efektywniejszą alokację zasobów, a także minimalizację kosztów transakcyjnych. Efektywnie zmniejszy się bowiem ryzyko, koszt prawdopodobnych wieloletnich sądowych procesów są jego istotną częścią.

Co zatem zrobić, aby poprawić jakość sądownictwa gospodarczego w Polsce? Po pierwsze, umiejętnie stosować przepisy. W 2019 roku wprowadzono nowelizację do kodeksu postępowania cywilnego, przywracającą zlikwidowaną w 2012 roku odrębną procedurę w sprawach gospodarczych. Obecnie istnieją narzędzia procesowe umożliwiające załatwianie spraw szybciej, w tym wprowadzoną przez nowe przepisy prekluzję dowodową. Polega ona na tym, że powód powinien wszystkie twierdzenia oraz podpierające je dowody zawrzeć w pozwie. Zlikwidowano możliwość występowania z powództwem wzajemnym. Są też inne rozwiązania, aby proces przebiegał szybciej. Czy przyniosą one oczekiwany skutek, zobaczymy niebawem.

Konieczne są także zmiany w kształceniu prawników. W ramach przedmiotów kursowych powinni mieć oni obok klasycznych zajęć także te związane z ekonomią, takie jak finanse i rachunkowość czy mikroekonomia. Solidnie wykształcony prawnik to zatem taki, który orientuje się dosyć dobrze w tematyce gospodarczej. Z tym ciągle nie jest najlepiej.

Kolejna sprawa, i o tym obszernie mówił dr Zych, to arbitraż. Postępowanie arbitrażowe może odciążyć sądownictwo powszechne, o ile więcej spraw będzie rozstrzyganych w tej formule. Jak dotąd arbitraż w Polsce wydaje się mało dostępny, przede wszystkim ze względu na koszty. Uczynienie tej formy rozstrzygania sporów bardziej dostępną, szczególnie dla mniejszych firm, to jeden ze skuteczniejszych sposobów na odciążenie wymiaru sprawiedliwości. Dodatkowo w sądach arbitrażowych zasiadać mogą nie tylko zawodowi prawnicy, ale także specjaliści z innych dziedzin, takich jak finanse, rachunkowość, zarządzanie czy inne specjalistyczne dziedziny, w których wiedzą wiąże się z przedmiotem sporu.

Należy zatem podjąć działania, aby arbitraż w Polsce się rozwijał. Odpowiednie przepisy mamy, teraz pora na optymalizację kosztów, tak aby jak najwięcej firm chciało z tej opcji skorzystać.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA