Konfederacja Lewiatan pochwaliła projekt nowelizacji ustawy antyzatorowej, ale też wezwała do wprowadzenia do niej pewnych poprawek.

Raten-Kauf/Pixabay

Według Adriana Zwolińskiego, eksperta ds. rynku finansowego i prawa korporacyjnego, godne pochwały są wydłużenie terminu dla przedsiębiorców na złożenie sprawozdania z 31 stycznia na 30 kwietnia oraz wyłączenie ze sprawozdań m.in. świadczeń z transakcji handlowych zawieranych w zakresie działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, czy świadczeń pomiędzy spółkami w ramach grupy kapitałowe.

Jeśli natomiast chodzi o zmiany wymagające przemyślenia, to według Konfederacji Lewiatan trzeba przyjrzeć się kwestiom sankcji.

– Przykładowo są to kwestie sankcji np. usunięcie zapisu o automatycznym odstąpieniu od kary w sytuacji, gdy podmiot sam jest ofiarą zatorów ze strony swoich klientów, wypacza sens walki z zatorami płatniczymi. Biorąc pod uwagę konieczność dostosowania procedur do nowych obowiązków, vacatio legis powinno być też przedłużone o minimum 2 miesiące – wyjaśnia Adrian Zwoliński.

Wśród propozycji oferowanych przez Konfederację Lewiatan należałoby jednoznacznie uregulować czas trwania postępowań, aby przeciwdziałać ich przedłużaniu się, a także wprowadzić zasadę, że „postępowanie zostaje zakończone nie później niż w terminie 5 miesięcy od dnia jego wszczęcia wraz z enumeratywnie wskazanymi wyjątkami, w których postępowanie może być przedłużone maksymalnie o 2 miesiące”.

– Najskuteczniejszą walką z zatorami płatniczymi jest znoszenie barier po stronie dochodzenia wierzytelności od tych dotyczących dostępu i obiegu informacji gospodarczej przez cyfryzację sądownictwa po te na etapie egzekucji komorniczej. W grę wchodzą nie tylko kwestie barier prawnych, czy technologicznych, ale też ekonomicznych. Aby móc skutecznie walczyć z zatorami płatniczymi niezbędne jest także dofinansowanie sądów powszechnych – powiedział Zwoliński.

Poprzedni artykułW Polsce podatnicy są za mało chronieni
Następny artykułDziady Śmigustne, Siuda Baba, Pucheroki i kur na Krzyżu – wielkanocne zwyczaje na ziemiach Rzeczypospolitej