fbpx
piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesJak walczyć z zatorami płatniczymi?

Jak walczyć z zatorami płatniczymi?

Konfederacja Lewiatan pochwaliła projekt nowelizacji ustawy antyzatorowej, ale też wezwała do wprowadzenia do niej pewnych poprawek.

Według Adriana Zwolińskiego, eksperta ds. rynku finansowego i prawa korporacyjnego, godne pochwały są wydłużenie terminu dla przedsiębiorców na złożenie sprawozdania z 31 stycznia na 30 kwietnia oraz wyłączenie ze sprawozdań m.in. świadczeń z transakcji handlowych zawieranych w zakresie działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, czy świadczeń pomiędzy spółkami w ramach grupy kapitałowe.

Jeśli natomiast chodzi o zmiany wymagające przemyślenia, to według Konfederacji Lewiatan trzeba przyjrzeć się kwestiom sankcji.

– Przykładowo są to kwestie sankcji np. usunięcie zapisu o automatycznym odstąpieniu od kary w sytuacji, gdy podmiot sam jest ofiarą zatorów ze strony swoich klientów, wypacza sens walki z zatorami płatniczymi. Biorąc pod uwagę konieczność dostosowania procedur do nowych obowiązków, vacatio legis powinno być też przedłużone o minimum 2 miesiące – wyjaśnia Adrian Zwoliński.

Wśród propozycji oferowanych przez Konfederację Lewiatan należałoby jednoznacznie uregulować czas trwania postępowań, aby przeciwdziałać ich przedłużaniu się, a także wprowadzić zasadę, że „postępowanie zostaje zakończone nie później niż w terminie 5 miesięcy od dnia jego wszczęcia wraz z enumeratywnie wskazanymi wyjątkami, w których postępowanie może być przedłużone maksymalnie o 2 miesiące”.

– Najskuteczniejszą walką z zatorami płatniczymi jest znoszenie barier po stronie dochodzenia wierzytelności od tych dotyczących dostępu i obiegu informacji gospodarczej przez cyfryzację sądownictwa po te na etapie egzekucji komorniczej. W grę wchodzą nie tylko kwestie barier prawnych, czy technologicznych, ale też ekonomicznych. Aby móc skutecznie walczyć z zatorami płatniczymi niezbędne jest także dofinansowanie sądów powszechnych – powiedział Zwoliński.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA