fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaInnowacjeJak wielu z nas zauważa innowacyjne firmy w swoim najbliższym otoczeniu?

Jak wielu z nas zauważa innowacyjne firmy w swoim najbliższym otoczeniu?

Innowacyjne firmy w swoim najbliższym otoczeniu, np. w sąsiedztwie, gminie, powiecie czy województwie zauważa 45,8 proc. ankietowanych Polaków. Ci, którzy je zauważają głównie pochodzą z dużych miast – wynika z badania Akceleratora Innowacji Przemysłowych Industrylab.

Jednocześnie – według badania – prawie 53 proc. Polaków uważa, że prawodawstwo i warunki gospodarcze w kraju nie sprzyjają podnoszeniu innowacyjności przedsiębiorstw. Odwrotnie myśli ponad 20 proc. respondentów. Ograniczeń są świadomi głównie mieszkańcy dużych miast. Z kolei nie dostrzegają ich przeważnie osoby żyjące na wsiach i w małych miejscowościach.

Dodano, że niemal po równo są podzieleni ankietowani pytani, czy w swoim otoczeniu mają innowacyjne firmy. Blisko 46 proc. z nich zauważa je (zwykle to osoby po 23–35 lat), a przeszło 44 proc. nie widzi takich podmiotów (głównie osoby po 56. roku życia).

Jak wykazano, 52,9 proc. osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej uważa, że otoczenie prawne i warunki gospodarcze Polski nie sprzyjają temu, by firmy były bardziej innowacyjne. Zdaniem 20,7 proc. respondentów obecne prawodawstwo i sytuacja ekonomiczna pozwalają na taki rozwój, natomiast 26,4 proc. ankietowanych nie potrafi tego jednoznacznie ocenić.

Adam Szumilas z Akceleratora Innowacji Przemysłowych Industrylab, komentując badanie, zwrócił uwagę, że nawet osoby niezwiązane z biznesem zdają sobie sprawę z tego, że przedsiębiorcy mierzą się z niepewnością spowodowaną niestabilnością prawa oraz dużym ryzykiem podatkowym i regulacyjnym.  – Mogą też wiedzieć o tym, że znajdujemy się w ogonie Europy pod kątem stopy inwestycji, która wyniosła w ub.r. zaledwie 16,7 proc. i był to najniższy wynik od początku lat 90. XX wieku – zaznaczył.

Z badania wynika też, że obecne prawodawstwo i warunki gospodarcze w Polsce są uznawane za niesprzyjające podnoszeniu innowacyjności firm głównie przez mieszkańców miast liczących od co najmniej 200 tys. ludności. Tego zdania najczęściej są osoby w wieku 23-35 lat, z wyższym lub ze średnim wykształceniem i z zarobkami między 5000 a 6999 zł netto.

– Mieszkańcy dużych miast częściej niż osoby z mniejszych miejscowości pracują w firmach, które starają się podnosić swoją innowacyjność i napotykają na różnorakie utrudnienia. Mają zatem więcej obserwacji w tym zakresie – wskazał ekspert z Grupy Kapitałowej DGA Łukasz Klimek.

Przekonanie o tym, że firmy mają w Polsce dobre warunki do zwiększania swojej innowacyjności, dominuje na wsiach i w miejscowościach liczących do 5 tys. mieszkańców oraz od 5 tys. do 19 tys. ludności. Przeważnie myślą w ten sposób osoby w wieku 36-55 lat, które z reguły mają wykształcenie średnie lub zawodowe.

Badanie UCE Research dla Akceleratora Innowacji Przemysłowych Industrylab z Grupy Kapitałowej DGA wykonano metodą CAWI (wywiad internetowy) na reprezentatywnej próbie 1 456 dorosłych Polaków, którzy nie prowadzą pod żadną postacią działalności gospodarczej i nie zasiadają we władzach czy radach nadzorczych firm.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Cyfryzacja polskich firm. Jak wypadamy na tle Europy?

Zdecydowana większość polskich firm nie ma zamiaru zmieniać wysokości wydatków ponoszonych na transformację cyfrową – wynika z badania KPMG.
2 MIN CZYTANIA

Zawód programisty odejdzie do lamusa? Tak uważa lider produkcji inteligentnych chipów

Sztuczna inteligencja oznacza, że teraz każdy może być programistą komputerowym, bo wszystko, co musi zrobić, to porozmawiać z komputerem – uważa Jensen Huang, dyr. gen. Nvidia, najcenniejszej na świecie amerykańskiej firmy produkującej inteligentne chipy.
< 1 MIN CZYTANIA

Zaawansowane technologie w polskich firmach. Jak wypadamy na tle UE?

Mniej więcej dwie trzecie polskich firm używa zaawansowanych technologii. To słabszy wynik niż wynosi średnia unijna.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pułapki podatkowe w nowej ustawie o fundacjach rodzinnych [KOMENTARZ]

Ustawa o fundacji rodzinnej wejdzie w życie 22 maja br. Jednak już dokonano jej nowelizacji. Zmiany zasad opodatkowania w większości są korzystne. Ale jedna z koncepcji może poważnie skomplikować prowadzenie fundacji. Publikujemy komenatrz ekspercki na ten temat, którego autorem jest doradca podatkowy Ewa Flor.
7 MIN CZYTANIA

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.